porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wesprzeć Caritas diecezji Warszawsko-Praskiej? W obecnych trudnych czasach jest coraz więcej samotnych matek, których ...
Papież Benedykt XVI abdykuje. To pierwsza taka sytuacja od 700 lat. Benedykt XVI zrezygnuje 28 lutego o godz. 20:00

ABDYKACJA PAPIEŻY. PAPIEŻ BENEDYKT XVI ogłosił abdykację 28 lutego 2013. Który papież abdykował?

To pierwsza taka sytuacja od 700 lat. Benedykt XVI zrezygnuje 28 lutego o godz. 20:00. Papież abdykuje 28 lutego 2013. Ogłosił to 11 lutego 2013 podczas konsystorza. To pierwsza taka sytuacja od ponad 700 lat. Jedynym papieżem, który do tej pory abdykował był Celestyn V. Zasiadał na tronie piotrowym w 1294 roku.

Benedykt XVI został wybrany papieżem po śmierci Jana Pawła II - 19 kwietnia 2005 roku. Zrezygnuje z tronu piotrowego 28 lutego o godz. 20:00. To pierwsza taka sytuacja od 700 lat.  Jedynym papieżem, który do tej pory abdykował był Celestyn V. Zasiadał na tronie piotrowym w 1294 roku.

Benedykt XVI w latach 1977-2005 był kardynałem, a w latach 1981-2005 prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Od 2005 roku zasiada na tronie piotrowym. W 2013 roku przestanie być papieżem. 

Papież swoją decyzję ogłosił 11 lutego 2013 podczas zebrania w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto w Sali Konsystorzy Pałacu Apostolskiego. W wygłoszonym po łacinie przemówieniu Benedykt XVI poinformował, że ustępuje ze względu na wiek. 

- Grom z jasnego nieba - tak - jak podaje "Corriere della Sera" - decyzję Benedykta XVI skomentował dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano podkreślając, że historia Kościoła Katolickiego zna tylko jeden przypadek gdzie papież Celestyn V sam abdykował z funkcji papieża. Było to w 1294 roku. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 11.02.2013 14:10
Autor: asmialek - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andreas Lubitz, pilot airbusa Germanwings. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Ze wstępnych ustaleń śledczych badających katastrofę samolotu airbus linii Germanwings ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.