porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są skutki niestosowania się do słów Jezusa? Jezus mówi jasno: Kto we mnie nie wierzy pozostaje w ...
Jasnogórski klasztor to miejsce kultu religijnego oraz obiekt wary zwiedzania

Co warto zobaczyć na Jasnej Górze, w częstochowskim klasztorze?

Co warto zobaczyć na Jasnej Górze, w częstochowskim klasztorze?
Klasztor na Jasnej Górze od wielu lat przyciąga pielgrzymów, ale także turystów ciekawych tego bardzo starego i bogatego w zabytki sanktuarium. fot.: Photos.com
To najbardziej znane polskie sanktuarium. Klasztor na Jasnej Górze Papież odwiedzał wielokrotnie. U stóp Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej złożył nawet zakrwawiony pas, który miał na sobie podczas zamachu 13 maja 1981 roku. Co warto zobaczyć w Częstochowie?

Kiedy powstał klasztor na Jasnej Górze?

Nazwę Jasna Góra nadali wzgórzu Paulini, którzy przybyli tu w XIV wieku z Węgier. Założenie klasztoru na Jasnej górze wiąże się z Ludwikiem Andegaweńskim, królem Polski i Węgier. To na jego życzenie w 1382 roku grupa Paulinów przybyła do Częstochowy, obejmując w posiadanie drewniany kościółek na Jasnej Górze. Nowej fundacji Paulinów na Jasnej Górze dokonał Władysław Jagiełło, który polecił zbudować na Jasnej Górze klasztor. Na polecenie króla w 1434 roku na Jasnej Górze umieszczono odnowiony obraz Madonny, słynący łaskami, co wzmogło ruch pątniczy do sanktuarium.

Król Władysław IV w XVII wieku sprawił, że Jasna Góra zmieniła się w twierdzę. Najdramatyczniejsze chwile przeżyła Jasna Góra jesienią i zimą 1655 roku, podczas potopu szwedzkiego.

Pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę

1979: Przebywał na Jasnej Górze przez 3 dni, wygłosił 21 przemówień oraz Akt Oddania Matce Bożej.

1983: W czasie stanu wojennego na Jasnej Górze nawiązywał do ewangelizacji wolności, dodawał otuchy i budził nadzieję.

1987: Podczas pielgrzymki w Roku Maryjnym. Ojciec Święty przybył na Jasną Górę, jak powiedział podczas Apelu Jasnogórskiego, jako „Człowiek zawierzenia”

1991: Podczas VI Światowego Dnia Młodzieży zawierzył młodzież Matce Bożej. Powiedział :”Naucz nas Twojej nadziei i Twojej miłości. Naucz nas wychodzić ku Twemu Synowi. Prowadź nas do niego”.

1997: Była to krótka wizyta, podczas której powierzył Maryi Kościół i cały świat.

1999: Ojciec Święty odwiedził Jasną Górę wbrew oficjalnemu programowi. Podczas gdy w sanktuarium modlono się o Jego przybycie, powiedział podczas pobytu w Gliwicach: „Jeszcze pojadę Matkę Boską Częstochowską przeprosić i ze spokojnym sumieniem odjadę”.

Warto zobaczyć

Czarną Madonnę, obraz wsławiony cudami. Najstarszy, XV-wieczny dokument dotyczący obrazu głosi: „Przeniesienie obrazu Błogosławionej Maryi Dziewicy, który własnymi rękami namalował św. Łukasz. Obraz jest wykonaną na oryginalnym podłożu kopią wizerunku, który uległ niemal całkowitemu zniszczeniu w XV wieku. Z krótkimi przerwami obraz rezyduje w Jasnogórskim Klasztorze od ponad 600 lat.

Osobiste wotum ofiarowane przez Jana Pawła II. Jest to zakrwawiony pas sutanny, jaki miał na sobie na Placu Św. Piotra w chwili zamachu, 13 maja 1981 roku. Jest to wotum za ocalenie życia. Zakrwawiony pas i Złota Róża – najwyższe odznaczenie papieskie, znajdują się w Ołtarzu, obok Cudownego Obrazu.

Bazylikę wzniesioną na początku XV i wieku i później rozbudowywaną. Organy i kilka ołtarzy kościoła, mogące być dzisiaj cennym dodatkiem do stylowej architektury, spłonęły w pożarze w 1690 roku. Na sklepieniu nawy głównej i bocznych znajdują się piękne XV - wieczne freski przedstawiające cnoty Maryi.

Bastion św. Rocha wzniesiony w XVII wieku, stanowi część twierdzy jasnogórskiej, utworzonej przez cztery bastiony. Po konserwacji polegającej na usunięciu późniejszych nawarstwień, odkryto mury, na które nacierali Szwedzi oblężający Jasną Górę podczas potopu w 1655 roku!

Jak dojść do Sanktuarium

Z dworca PKP Częstochowa Główna: Przez główny budynek wyjdź na Pl. Rady Europy, skieruj się w prawo Al. Wolności wzdłuż torowiska, po 250 m na skrzyżowaniu skręć w lewo, w Al. Najświętszej Maryi Panny. Przed sobą zobaczysz wieżę Jasnej Góry.

Jak dojechać do Sanktuarium

Autobusami linii 23 (kierunek - ul. Rejtana), wsiadając na przystanku po drugiej stronie przydworcowej ulicy, linii 36 (kierunek – Kiedrzyn), wsiadając pod dworcem. Z przystanku tramwajowego przed dworcem PKS, jakimkolwiek tramwajem dwa przystanki.

Gdzie się zatrzymać?

Dom Pielgrzyma (otwarty cały rok): Klasztor OO. Paulinów, Jasna Góra, ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 1/31, tel. 34 377 75 64. Dział rezerwacji czynny jest od poniedziałku do soboty 9:00 – 20:00

Więcej dowiesz się w Jasnogórskim Centrum Informacji: ul. O.A. Kordeckiego 2, Jasna Góra, tel.34 365 38 88, 34 377 74 08. Tutaj dzwoń, jeśli chcesz być oprowadzony lub potrzebujesz jakichkolwiek informacji dotyczących mszy i zwiedzania klasztoru.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
O czym jest książka Moc Zawierzenia?

Maryja na Jasnej Górze odpowiada na prośby pątników. Uzdrawia chorych, rozwiązuje problemy życiowe. Jak nie wierzysz to przeczytaj książkę pt. "Moc Zawierzenia" autorki Marii Emanuel Dziemian,...

Szlak sanktuariów papieskich. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie znane jest na całym świecie. Jan Paweł II zachęcał, aby podczas wakacji na pierwszym miejscu zadbać o życie duchowe, a po jego...

Szlak sanktuariów papieskich. Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach

Podróżowanie szlakami ulubionych sanktuariów papieża to niezapomniane Jan Paweł II zachęcał, aby podczas wakacji na pierwszym miejscu zadbać o życie duchowe, gdyż podczas roku pracy człowiek nie ma...

Aktualizacja: 15.06.2012 15:20
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bohdan Tomaszewski nie żyje - kim był legendarny komentator sportowy? VIDEO
Bohdan Tomaszewski nie żyje - kim był legendarny komentator sportowy? VIDEO

Bohdan Tomaszewski - legenda i symbol polskiego dziennikarstwa sportowego. Wzór dla ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.