porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym jest błogosławieństwo urbi et orbi? Kiedy papież go udziela? To błogosławieństwo papieskie dla milionów wiernych wygłaszane jest tylko przy ...
Czy każdy ślub kościelny to ślub konkordatowy?

Co to jest ślub konkordatowy?

Co to jest ślub konkordatowy?

Ślub konkordatowy łączy ceremonię cywilną i kościelną.

fot.: Photos.com
Zanim Polska podpisała Konkordat (lipiec 1993 roku), czyli umowę regulującą stosunki państwa z Watykanem, można było wziąć ślub cywilny, a dopiero po nim kościelny (lub tylko ślub cywilny). Dzisiaj można mieć jeden ślub – jednakowo ważny wobec polskiego i kościelnego prawa – ślub konkordatowy.

Po wprowadzeniu ślubów konkordatowych przyszłym małżonkom jest nieco łatwiej zapanować nad organizacją uroczystości. Jeśli decydują się na ślub konkordatowy, jeden raz zapraszają gości – tylko do kościoła. Nie potrzebują też dodatkowych strojów na cywilną uroczystość. I na tym kończą się udogodnienia.

Czym jest ślub konkordatowy?

Ślub konkordatowy – w sporym skrócie, nie tracącym jednak nic z istoty rzeczy – to nic innego jak dwa w jednym, czyli ślub udzielany w kościele, ale wiążący się również z uzyskiwaniem i podpisywaniem cywilnych zaświadczeń i dokumentów.

Od czasów przedkonkordatowych zmieniło się tyle, że ślub brany w kościele, chociaż jeden, jest jednakowo ważny wobec Boga i jego praw oraz prawa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego!

Chcąc wziąć ślub konkordatowy do parafii zanieść trzeba (minimum trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu) wszystkie niezbędne dokumenty, w tym „cywilne” z USC oraz „kościelne”.

Resztą, zamiast urzędnika w USC oraz księdza, zajmuje się ksiądz i sami zainteresowani jeszcze PRZED zawarciem małżeństwa w kościele.

Uwaga! Chęć otrzymania ślubu konkordatowego nie zwalnia z wypełnienia wszystkich wymogów stawianych przed małżonkami przez Kościół, takich jak nauki przedmałżeńskie bądź wizyty w poradni rodzinnej!

Na miesiąc przed planowanym ślubem podpisuje się protokół przedślubny, a dzień przed zawarciem małżeństwa lub tuż PRZED nim spisuje się akt zawarcia małżeństwa.

Po udzieleniu ślubu ksiądz wystawia zaświadczenie, które potwierdza złożenie oświadczeń małżonków w jego obecności. Musi ono być podpisane przez małżonków, księdza oraz świadków.

Po zawarciu ślubu ksiądz ma 5 dni na to, by zaświadczenie to wraz z zaświadczeniem sporządzonym przez kierownika urzędu stanu cywilnego, przekazać do USC.

Na tej podstawie można sporządzić akt małżeństwa. Urzędnicy USC mają na to tylko jeden dzień, gdyż prawo stanowi, że akt taki powinien zostać sporządzony niezwłocznie po wpłynięciu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Po tym terminie można się wybrać do USC, otrzymać odpis aktu małżeństwa i cieszyć się posiadaniem kwitu potwierdzającego przynależność.

PS Nie każdy ślub odbywający się w kościele jest ślubem konkordatowym! Można bowiem najpierw wziąć ślub cywliny, a później kościelny. Do ślubu konkordatowego konieczne jest przedstawienie księdzu zaświadczeń takich, jakie wymagane są w USC.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ŚLUB KOŚCIELNY. Jak zawrzeć ważne małżeństwo kościelne? Kiedy można wziąć ślub kościelny?

Ślub kościelny wybiera wiele par. Nie wszyscy jednak wiedzą, że prawo kanoniczne stawia małżonkom specjalne wymagania. Muszą je spełnić, by ślub kościelny był ważny. Sprawdź, kiedy małżeństwo...

Aktualizacja: 29.12.2013 18:30
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?

Ksiądz Adam Boniecki to ważna postać życia społecznego w Polsce ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.