porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Transmisja Drogi Krzyżowej z Watykanu - gdzie oglądać?
Transmisja Drogi Krzyżowej z Watykanu - gdzie oglądać? Drogi Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka zostanie odprawiona w Koloseum ...
Rezurekcja, czym jest Msza Rezurekcyjna? Kiedy odbywa się Msza Rezurekcyjna?

Co to jest Msza Rezurekcyjna? Kiedy się odbywa w Wielkanoc

Co to jest Msza Rezurekcyjna? Kiedy się odbywa w Wielkanoc
Msza Rezurekcyjna to najradośniejsze nabożeństwo w kalendarzu liturgicznym, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa. fot.: sxc.hu
Msza Rezurekcyjna odprawiana jest rankiem w Niedzielę Wielkanocną i towarzyszą jej radosne śpiewy i hymny ogłaszające Zmartwychwstanie. Jaki jest przebieg Mszy Rezurekcyjnej? Kiedy odbywa się procesja rezurekcyjna?

Msza Rezurekcyjna odbywa się o świcie w Niedzielę Wielkanocną. Jest to radosna celebracja odkrycia pustego Grobu Jezusa i Zmartwychwstania - resurrectio po łacinie oznacza zmartwychwstanie. To nabożeństwo w XVIII w. odprawiane było o północy, w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, współcześnie w większości parafii odprawia się je o 6.00 rano w Wielkanocną Niedzielę. 

Jak wygląda Msza Rezurekcyjna?

Msza Rezurekcyjna rozpoczyna się od bicia dzwonów zwiastujących Zmartwychwstanie. Dawniej z tej okazji strzelano z armat i moździerzy i ta tradycja nadal kultywowana jest w niektórych parafiach. Przez rozpoczęciem Mszy może odbyć się uroczysta procesja rezurekcyjna, często jest ona jednak częścią Wigilii Paschalnej odprawianej nocą z Wielkiej Soboty na Niedzielę. Podczas procesji Najświętszy Sakrament wynoszony jest z Grobu Pańskiego i obnoszony trzykrotnie wokół Kościoła w akompaniamencie pieśni sławiących śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. Na rozpoczęcie Mszy po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu śpiewany jest hymn Alleluja. Po Mszy Rezurekcyjnej tradycyjnie zasiada się do wielkanocnego śniadania i dzieli się poświęconymi w Wielką Sobotę potrawami.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Niedziela Wielkanocna – jakie ją obchodzi Kościół katolicki? Niedziela Wielkanocna – jakie ją obchodzi Kościół katolicki?

Niedziela Wielkanocna, zwana też Wielką Niedzielą, upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa. Tego radosnego dnia w Kościele katoliskim odprawiana jest specjalna msza. Jak obchodzimy Niedzielę...

Kiedy odbywa się procesja rezurekcyjna: w sobotę czy niedzielę?

Msza rezurekcyjna odbywa się zwykle w Niedzielę Wielkanocną. Jednak nie zawsze musi tak być - często procesja rezurekcyjna organizowana jest w Wigilię Paschalną w sobotę.

Aktualizacja: 04.01.2014 14:32
Autor: CM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.