porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Transmisja Drogi Krzyżowej z Watykanu - gdzie oglądać?
Transmisja Drogi Krzyżowej z Watykanu - gdzie oglądać? Drogi Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka zostanie odprawiona w Koloseum ...
Rezurekcja, czym jest Msza Rezurekcyjna? Kiedy odbywa się Msza Rezurekcyjna?

Co to jest Msza Rezurekcyjna? Kiedy się odbywa w Wielkanoc

Co to jest Msza Rezurekcyjna? Kiedy się odbywa w Wielkanoc
Msza Rezurekcyjna to najradośniejsze nabożeństwo w kalendarzu liturgicznym, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa. fot.: sxc.hu
Msza Rezurekcyjna odprawiana jest rankiem w Niedzielę Wielkanocną i towarzyszą jej radosne śpiewy i hymny ogłaszające Zmartwychwstanie. Jaki jest przebieg Mszy Rezurekcyjnej? Kiedy odbywa się procesja rezurekcyjna?

Msza Rezurekcyjna odbywa się o świcie w Niedzielę Wielkanocną. Jest to radosna celebracja odkrycia pustego Grobu Jezusa i Zmartwychwstania - resurrectio po łacinie oznacza zmartwychwstanie. To nabożeństwo w XVIII w. odprawiane było o północy, w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, współcześnie w większości parafii odprawia się je o 6.00 rano w Wielkanocną Niedzielę. 

Jak wygląda Msza Rezurekcyjna?

Msza Rezurekcyjna rozpoczyna się od bicia dzwonów zwiastujących Zmartwychwstanie. Dawniej z tej okazji strzelano z armat i moździerzy i ta tradycja nadal kultywowana jest w niektórych parafiach. Przez rozpoczęciem Mszy może odbyć się uroczysta procesja rezurekcyjna, często jest ona jednak częścią Wigilii Paschalnej odprawianej nocą z Wielkiej Soboty na Niedzielę. Podczas procesji Najświętszy Sakrament wynoszony jest z Grobu Pańskiego i obnoszony trzykrotnie wokół Kościoła w akompaniamencie pieśni sławiących śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. Na rozpoczęcie Mszy po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu śpiewany jest hymn Alleluja. Po Mszy Rezurekcyjnej tradycyjnie zasiada się do wielkanocnego śniadania i dzieli się poświęconymi w Wielką Sobotę potrawami.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Niedziela Wielkanocna – jakie ją obchodzi Kościół katolicki? Niedziela Wielkanocna – jakie ją obchodzi Kościół katolicki?

Niedziela Wielkanocna, zwana też Wielką Niedzielą, upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa. Tego radosnego dnia w Kościele katoliskim odprawiana jest specjalna msza. Jak obchodzimy Niedzielę...

Kiedy odbywa się procesja rezurekcyjna: w sobotę czy niedzielę?

Msza rezurekcyjna odbywa się zwykle w Niedzielę Wielkanocną. Jednak nie zawsze musi tak być - często procesja rezurekcyjna organizowana jest w Wigilię Paschalną w sobotę.

Aktualizacja: 04.01.2014 14:32
Autor: CM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Adam Kraśko to bez wątpienia największa gwiazda programu Rolnik szuka ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.