porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Trudna sztuka cumowania jachtu: jachty z otwartą rufą
Trudna sztuka cumowania jachtu: jachty z otwartą rufą Cumowanie jachtu – ten manewer można wykonać na wiele sposobów. ...
Jak wyrobić paszport dla dziecka? Kiedy trzeba wyrobić paszport dla dziecka? Kiedy nie trzeba wyrabiać paszportu dla dziecka?

PASZPORT DLA DZIECKA: Czy noworodek musi mieć paszport?

Paszport dla dziecka - czy jest zawsze potrzebny? Podczas wyjazdu do kraju Unii Europejskiej lub Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii, Serbii, Szwajcarii wystarczy dowód  osobisty. W innych krajach potrzebny jest paszport. Jak wyrobić paszport dla dziecka?
PASZPORT DLA DZIECKA: Czy noworodek musi mieć paszport?
fot.: sxc.hu

Jak wyrobić PASZPORT DLA DZIECKA - WNIOSKI, DOKUMENTY, OPŁATY?

1. Musimy przede wszystkim pamiętac o tym, że dziecko, które ma ponad pięć lat, musi być przy składaniu wniosku o paszport (przy odbiorze nie musi już być obecne).

2. Od 2013 r. paszport można wyrobić w wydziale paszportowym w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania i zameldowania.

>>> Informacje paszportowe - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

3. Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice. Potrzebna jest zgoda ich obojga na wydanie paszportu. Chodzi o to, żeby zapobiec porwaniu dziecka i ucieczki z nim za granicę. Pisemna zgoda nieobecnego rodzica musi być potwierdzona notarialnie lub przez organ paszportowy. Natomiast jeżeli do złożenia wniosku uprawniony jest tylko jeden rodzic, to w urzędzie trzeba przedstawić np. orzeczenie sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich drugiego rodzica.

4. Opłata za wydanie paszportu uwzględniająca ulgi przysługujące dzieciom wynosi: 30 zł – za paszport dla dzieci poniżej 13 lat, 
70 zł – za paszport dla dzieci, które ukończyły 13 lat.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Podróżowanie z dziećmi - co warto wiedzieć?

O czym warto pamiętać przed wyjazdem z dziećmi na wakacje? Co powinno się znaleźć w apteczce? Jak z dzieckiem podróżować samolotem? W co się bawić podczas podróży?

Aktualizacja: 17.07.2013 11:08
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Lauren Bacall - kim była? [KARIERA, RODZINA + VIDEO]

Odeszła jedna z najbardziej znanych gwiazd kina powojennego, Lauren Bacall ...

BAZA PORAD

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.