porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
TANIE WAKACJE. Co to jest timesharing?
TANIE WAKACJE. Co to jest timesharing? Timesharing to zakup wakacyjnej nieruchomości – dom lub apartament - ...
Wyjazy turystyczne. Z wizą czy bez wizy? Do jakich krajów nie pojedziesz bez wizy?

Kiedy potrzebna jest WIZA? Do których państw można pojechać BEZ WIZY, a w których wiza jest wymagana?

Nie do wszystkich państw – nawet europejskich - można wjechać bez wizy. Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, czy nie potrzebujesz wizy i gdzie możesz ją uzyskać.

Szczegółowych informacji na temat zasad wjazdu i pobytu na terytorium poszczególnych państw udzielają ich przedstawicielstwa dyplomatyczne lub urzędy konsularne.

Gdzie zawsze z wizą?

Wiza jest wymagana na przykład przy wyjazdach do takich państw jak Australia, Białoruś, Chiny, Egipt, Indie, Jordania, Kenia (można ją otrzymać na granicy), Kuba, Mali, Mongolia, Rosja, USA, Turcja (można ją otrzymać na granicy), Wietnam, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Gdzie bez wizy, ale z ograniczeniem czasu pobytu?

Do wielu państw można wybrać się turystycznie bez wizy, ale czas takiego pobytu jest ograniczony.

90-dniowy okres bezwizowy obowiązuje na przykład w Andorze, Argentynie, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Chile, Chorwacji, na Cyprze, w Czarnogórze, Danii, Dominikanie, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Izraelu, na Litwie, w Luksemburgu, na Łotwie, Malcie, w Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, na Seszelach, w Szwajcarii, Szwecji, Tunezji, na Ukrainie, Węgrzech, we Włoszech.

Na maksymalnie 30 dni możemy wybrać się bez wizy do RPA, Sri Lanki i Tajlandii.

W Wielkiej Brytani można przebywać bez wizy przez 180 dni, a w Kanadzie przez 6 miesięcy (pod warunkiem posiadania paszportu biometrycznego; posiadacze zwykłych paszportów muszą mieć wizę, żeby wjechać do Kanady).

Uwaga! Podane zasady nie dotyczą wyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia nauki lub pracy. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.msz.gov.pl.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co zrobić gdy zginie nam paszport za granicą ?

Jeśli podczas podróży zagranicznej spotka cię coś przykrego, szukaj pomocy w polskiej placówce dyplomatycznej. Co zrobić jeśli w danym kraju nie ma naszego konsula? Np. na Wyspach Świętego Tomasza i...

Co zrobić, jeśli zostaniesz OKRADZIONY w OBCYM KRAJU? Czy od konsula można otrzymać pomoc finansową?

Jeśli zostaniesz w obcym kraju bez żadnych pieniędzy i kart płatniczych, możesz liczyć na pomoc finansową polskiej placówki dyplomatycznej. Będziesz musiał jednak wszystko zwrócić.

Co zrobić, jeśli stracisz PASZPORT albo DOWÓD OSOBISTY za granicą?

Jeśli za granicą zgubisz dokument podróży (paszport bądź dowód osobisty) albo zostanie ci on skradziony, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do polskiej placówki konsularnej. A co zrobić, jeżeli w...

Aktualizacja: 25.06.2014 16:41
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ryszard Petru - kim jest? KARIERA, RODZINA

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.