porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
DOMINIK ŻYCKI RADZI: Jak rozpoznać OSMOZĘ na JACHCIE? Często zdarza się, że po kilkumiesięcznym przebywaniu jachtu na wodzie ...
Jak wyrobić dziecku dokument tożsamości wymagany za granicą?

Jakie DOKUMENTY musi mieć DZIECKO w podróży zagranicznej? Kiedy potrzebny jest PASZPORT, a kiedy wystarczy DOWÓD OSOBISTY?

Dzieci, które przed 26 czerwca 2012 r. przekraczały granicę na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, teraz muszą posiadać własny dokument podróży. Wpisy te straciły ważność. Rodzaj wymaganego dokumentu zależy od kierunku podróży. Mówimy, kiedy podczas wyjazdu za granicę z dzieckiem niezbędny jest paszport, a kiedy wystarczy dowód osobisty. Wyjaśniamy też, co trzeba dołączyć do wniosku o dowód i o paszport dla dziecka, ile wynoszą opłaty i jak długo są ważne oba dokumenty.

Kiedy wystarczy dowód osobisty, gdy wyjeżdżasz za granicę z dzieckiem?

Musimy mieć przy sobie dowód osobisty dziecka (ale może to być również paszport), gdy wybieramy się na urlop do któregoś z krajów Unii Europejskiej.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w urzędzie miasta lub gminy. Jeśli dziecko nie ma 13 lat, przy składaniu wniosku muszą być obecni oboje rodzice, a jeżeli jest starsze – wystarczy jedno z nich. Do wniosku o dowód dla dziecka trzeba dołączyć:

  • dwie aktualne fotografie (ukazujące głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem);
  • odpis skrócony aktu urodzenia (chyba że został sporządzony w urzędzie stanu cywilnego miejsca, w którym ubiegamy się o wydanie dowodu osobistego).

Wydanie dowodu osobistego nic nie kosztuje.

Jak długo jest ważny dowód osobisty dziecka?

Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.

Kiedy dziecko musi mieć paszport?

W razie podróży do państwa nienależącego do Unii Europejskiej musimy wyrobić dziecku paszport. Trzeba się w tym celu udać do terenowego punktu paszportowego przy urzędzie gminy, miasta lub dzielnicy.

Wniosek o wydanie paszportu dziecku składają oboje rodzice (lub jeden z nich, jeśli ma pisemną zgodę drugiego poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza). Do wniosku o paszport dla dziecka trzeba dołączyć:

  • jedną kolorową fotografię (pokazującą twarz dziecka w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (ostatnie wymagania nie dotyczą dzieci do 5 roku życia);
  • dowód uiszczenia opłaty paszportowej;
  • dokument uprawniający do ulgi paszportowej (legitymację szkolną).

Opłata wynosi 30 zł za paszport dla dziecka do 13 lat, a 70 zł – gdy dziecko jest starsze i jest uczniem.

Jak długo jest ważny paszport dla dziecka?

Jeśli dziecko nie ma 5 lat, dostanie paszport ważny 12 miesięcy. A jeżeli ma więcej niż 5 lat, ale mniej niż 13 – paszport będzie ważny 5 lat. Dzieci starsze, tak jak dorośli, dostaną paszporty na 10 lat.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Paszport dla dziecka - jak wyrobić, co jest potrzebne?

Na zagranicznym wyjeździe dziecko także musi mieć dowód tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Ten pierwszy wystarczy w wypadku podróży do państw Unii Europejskiej, ale gdy chcemy wybrać się...

PASZPORT DLA DZIECKA: Czy noworodek musi mieć paszport? PASZPORT DLA DZIECKA: Czy noworodek musi mieć paszport?

Paszport dla dziecka - czy jest zawsze potrzebny? Podczas wyjazdu do kraju Unii Europejskiej lub Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii, Serbii,...

Czy dziecko musi mieć własny paszport? Jak go wyrobić? Czy dziecko musi mieć własny paszport? Jak go wyrobić?

W dowodach osobistych w formie zielonej książeczki fakt posiadania dzieci był udokumentowany odpowiednim wpisem. Nie było w nich zdjęć dzieci, ale jakoś nikomu nie przychodziło do głowy kwestionować...

Aktualizacja: 18.07.2012 17:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Adam Kraśko to bez wątpienia największa gwiazda programu Rolnik szuka ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.