porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozłożyć namiot? Jak rozbić namiot?
Jak rozłożyć namiot? Jak rozbić namiot? Jedziesz na biwak i po raz pierwszy będziesz rozstawiać namiot? ...
Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu?

Jak wyrobić paszport? Gdzie można wyrobić paszport? Wniosek o paszport gdzie złożyć?

Jak wyrobić paszport? Gdzie można wyrobić paszport? Wniosek o paszport gdzie złożyć?
fot.: Photos.com
Przed wyjazdem za granicę warto zaopatrzyć się w paszport. Jego wyrobienie jest dość czasochłonne, ale ważne, jeśli chcemy opuścić strefę Schengen. Jak to zrobić? Czego będziemy potrzebować? Jak wyrobić paszport? Gdzie można wyrobić paszport?

Paszport to dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo, który umożliwia nam przekraczanie granic krajów. Wydawany jest na 10 lat (5 lat w przypadku dzieci od 5 do 13 roku życia). Aby go otrzymać musimy udać się do odpowiedniego biura paszportowego (mieszą się w stolicach województw i miastach, które nimi były za czasów starego podziału administracyjnego) lub w przypadku przebywania za granicą, do konsulatu.

Co trzeba złożyć w biurze, aby otrzymać paszport?

Najważniejszym dokumentem, który należy wypełnić jest wniosek o wydanie paszportu (trzeba w nim podać podstawowe dane takie jak np. imię, nazwisko, pesel, adres). Do tego dokumentu załączmy:

- dwie jednakowe, kolorowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm (twarz przodem do obiektywu, bez uśmiechu)

- oryginał dowodu uiszczenia opłaty paszportowej ( normalnie 140 zł, 70 zł dla studentów, emerytów, rencistów i kombatantów, 280 zł dla tych, którzy zgubili lub zniszczyli dokument)

oraz

- skrócony lub zupełny odpis aktu urodzenia w przypadku, gdy nie przedstawimy innego dowodu tożsamości

- skrócony odpis aktu małżeństwa, jeśli zawarliśmy związek małżeński za granicą

- pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, gdy wyrabiamy paszport dla dziecka

Dodatkowo w paszporcie zostaną umieszczone pobrane od nas w biurze paszportowym odciski palców, dlatego dokumenty musimy składać osobiście.

Jak długo trzeba czekać na paszport?

Biuro paszportowe ma 30 dni na wydanie nowego dokumentu. Przy składaniu wniosku zazwyczaj informuje się zainteresowanego o prawdopodobnej dacie wyrobienia paszportu. W wyjątkowych przypadkach można wnioskować o przyspieszenie terminu wydania dokumentu, ale decyzja zależeć będzie wyłącznie od danego urzędu. Gotowy paszport należy odebrać osobiście.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Paszport dla dziecka - jak wyrobić, co jest potrzebne?

Na zagranicznym wyjeździe dziecko także musi mieć dowód tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Ten pierwszy wystarczy w wypadku podróży do państw Unii Europejskiej, ale gdy chcemy wybrać się...

Jak wyrobić paszport? Co zrobić gdy potrzebujesz nowego paszportu? Jak wyrobić paszport? Co zrobić gdy potrzebujesz nowego paszportu?

Szykujesz się do wyjazdu za granicę, ale jeszcze nie posiadasz ważnego paszportu? Zobacz, w jaki sposób można wyrobić nowy paszport.

Aktualizacja: 31.07.2012 20:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Magda Prokopowicz: kim była?
Magda Prokopowicz: kim była?

Magdalena Prokopowicz zachorowała na raka w wieku 27 lat. Nie ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.