porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak się przygotować do urlopu w Kenii? Kenia to wymarzone miejsce na urlop. Jednak żeby wakacje w ...
Przestrzeganie kilku zasad pomoże ci się obronić przed zatruciem pokarmowym, na które jesteś narażony w każdym hotelu w egzotycznym kraju

Jak ustrzec się przed zatruciem pokarmowym w czasie urlopu w kraju egzotycznym?

Podczas wyjazdów do krajów takich jak Egipt, Turcja, Tunezja, Maroko radykalnie zmienia się nasz jadłospis. Jak się przygotować do wyjazdu do egzotycznych krajów i jakiego jedzenia unikać w hotelowych reastauracjach, by żołądek nie zatruł nam urlopu?

Jak się przygotować do wyjazdu za granicę, żeby zapobiec zatruciu?

W krajach egzotycznych można mieć kłopoty trawienne, nie cierpiąc na żadną infekcję. Po prostu wystawiamy żołądek na odmienną florę bakteryjną. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed wyjazdem wzmocnijmy profilaktycznie florę bakteryjną jelit (naturalną ochronę przewodu pokarmowego), zażywając tabletki zawierające bakterie kwasu mlekowego lub jedząc dużo produktów bogatych w żywe kultury bakterii (jogurty probiotyczne, mleko acydofilne).

Do kraju, w którym jakość wody jest wątpliwa, weźmy ze sobą minigrzałkę lub czajnik do gotowania wody. Przyda się do przegotowywania wody w pokoju hotelowym. Pamiętajmy, że zamówiona w restauracji herbata będzie pewnie zrobiona z lokalnej wody bieżącej, być może nieprzegotowanej. Mając własną grzałkę, możemy samemu zrobić kawę i herbatę, najlepiej używając do tego wody butelkowanej. W krajach, w których zaleca się nie pić wody z kranu, nigdy nie zamawiajmy też drinków z lodem.

Czego lepiej nie jeść na wakacjach w Egipcie, Tunezji czy Maroku?

Ryby, owoce morza, mięso, jaja, grzyby, nieobrane owoce i jedzenie puszkowane – te rodzaje żywności powodują najcięższe zatrucia. Nie tykajmy skorupiaków, które się nie otworzyły podczas gotowania. Jeśli wyczujemy choć cień wątpliwego zapachu czy smaku w rybie, ostrydze, krewetce, wyplujmy je natychmiast. Choroby takie jak salmonelloza, dur brzuszny czy listerioza występują niestety często, podobnie jak toksoplazmoza, która nie zawsze powoduje wyraźne objawy, lecz jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Podczas wyjazdów unikajmy surowego mięsa, surowych ryb lub jajek. One się najszybciej psują, szczególnie w wysokich temperaturach. Wystarczy, że poleżą godzinę-dwie. Nawet w bardzo schludnie wyglądającym hotelu tatar lub sushi mogą być niebezpieczne. Nie mamy bowiem gwarancji, że np. na kilka godzin nie padła któraś z ich lodówek.

Jakie leki wziąć ze sobą na wypadek zatrucia?

Warto mieć w apteczce kilka środków na zgagę, węgiel lekarski i coś na rozwolnienie. W przypadku bólu brzucha przydatne mogą być krople żołądkowe. Można także podać leki rozkurczowe.

Gdy jesteśmy zatruci, musimy zaradzić odwodnieniu organizmu, do jakiego dochodzi w wyniku biegunki lub wymiotów. Trzeba przewidzieć 2-3 dodatkowe litry płynów. Ale lepiej nie robić tego za szybko! Najlepiej małymi łyczkami, robiąc krótkie przerwy między nimi. Można też podawać napoje izotoniczne, aby wyrównać nie tylko płyny, ale również straty minerałów.

Uwaga! jeśli objawy nie ustąpią po jednym dniu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Urlop: niebezpieczne rejony. Gdzie nie jeździć? Urlop: niebezpieczne rejony. Gdzie nie jeździć?

W kontekście ostatnich zamachów i zagrożenia terroryzmem MSZ wskazuje miejsca, do których lepiej się nie wybierać. Przczytaj, w których krajach nie planować urlopu i dlaczego?

Dlaczego jesień to najlepsza pora na wypoczynek? Dlaczego jesień to najlepsza pora na wypoczynek?

Dla wielu osób wypoczynek we wrześniu czy październiku może być najlepszy – ceny są zdecydowanie niższe, nie ma już tłumów i tłoku, a pogoda często sprzyja bardziej niż latem. Jesienny wypoczynek...

Jak wrócić po urlopie do pracy? Jak wrócić po urlopie do pracy?

Po długo oczekiwanym urlopie nadchodzi moment powrotu do pracy. Zwykle pierwszego dnia w firmie nie wypadamy najlepiej - spada nasza wydajność, jesteśmy przybici końcem wakacji i trudno nam się...

Aktualizacja: 26.09.2011 12:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?

Andrzeja Hadacza, pogardliwie nazywanego "Andrzejkiem" poznaliśmy, gdy bronił krzyża przed ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.