porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w kabinie jachtu?
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w kabinie jachtu? Często pod pokładem jachtu wyczuwa się niekomfortowy zapach. To wpływ ...
Wygodę zapewnia nawigacja samochodowa, a także aktywne mapy w sieci

Jak dojadę na miejsce? Jak wyznaczyć trasę dojazdu? Jak dojechać wprost do celu?

Niezależnie od tego czy wybierasz się w długą podróż czy zamierzasz przemieszczać się tylko w granicach jednego miasta, internetowe mapy czy nawigacja mogą okazać się bardzo przydatne. Jak wyznaczyć wygodną trasę dojazdu?

Mapy w internecie – nawigacja, mapy, satelita

1. Google maps

Wybór internetowych map jest bardzo duży. Najbardziej znaną jest www.maps.google.pl, tam możesz zaplanować trasę przebiegającą w dowolnym miejscu na świecie. System wyliczy, ile to kilometrów i ile średnio zajmie ci jej pokonanie (możesz wybrać czy chcesz pokonywać trasę pieszo czy samochodem).

Można planować nawet dalekie trasy z wieloma przystankami. Jest tam też funkcja „wyszukiwania w okolicy”, kiedy wpiszesz adres a potem „wyszukaj w okolicy” i np. „salon fryzjerski” na mapie pokażą się wszystkie salony w pobliżu.

Możesz też zapisywać lub drukować swoje trasy. W mapach Google są też dodatkowe opcje podglądu – można zobaczyć teren przez satelitę, sprawdzić czy na wyznaczonej trasie są korki oraz gdzie znajdują się np. przystanki autobusowe lub stacje metra. Mapy aktualizowane są bardzo często, co sprawia, że raczej nie zostaniesz przez nie zmylony.

2. Zumi

Możesz skorzystać też z lokalizatora www.zumi.pl. Jego atutem jest to, że pomaga wyszukiwać konkretne miejsca, np. gdy wpiszemy „pizzeria” na mapie pojawiają się strzałki z nazwami pizzerii w okolicy. Niestety, Zumi ogranicza swój zasięg tylko do Polski. Zumi występuje też w wersji na telefony komórkowe.

3. Targeo

Inne nawigacje internetowe to: www.targeo.pl z zasięgiem w prawie całej Europie czy www.mapgo.pl – ograniczające się tylko do Polski.

GPS

Przed wyjazdem możesz też zaopatrzyć się w osobną nawigację samochodową GPS. Urządzenia można kupić już od 150 zł. Jest to wygodne rozwiązanie. Gdy nawigacja jest uruchomiona w samochodzie przez całą podróż, nie trzeba zapamiętywać wskazówek. Można ją też ustawić tak, żeby „mówiła” komendy, tak aeby kierowca, w trakcie prowadzenia samochodu, nie musiał się rozpraszać spoglądaniem na wyślwietlającą się na ekranie urządzenia mapę. Minusem nawigacji jest to, że mapy nie są aktualizowane automatycznie, trzeba samemu je zgrywać. GPS to nawigacja tylko dla zmotoryzowanych.

Nawigacja w telefonie

To dobre wyjście zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Telefon masz zawsze przy sobie, a jeśli jest to smartfon z dostępem do internetu, to bez problemu możesz w każdej sytuacji skorzystać z funkcji GPS. To bardzo się przydaje na krótkich trasach lub kiedy niespodziewanie zgubisz drogę.

Komunikacja miejska

Jeśli podróżujesz po mieście transportem publicznym i chcesz pokonać trasę jak najszybciej i jak najwygodniej, skorzystaj z www.jakdojade.pl. To serwis wyszukujący trasy, z którego można korzystać już w 12 miastach Polski (Białystok, Bydgoszcz, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Łódź, Trójmiasto, Poznań, Radom, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław).

Na stronie wybierasz miasto, wpisujesz skąd i dokąd chcesz pojechać, a serwis wyszukuje najlepszy dojazd. Jeśli sam opis budzi twoje wątpliwości, możesz zobaczyć też poszczególne etapy podróży na mapie.

Przy wyznaczaniu trasy jest też dużo dodatkowych opcji, możesz zaznaczyć czy wolisz jechać dłużej, ale wygodniej, bez chodzenia czy bardzo się śpieszysz.

Możesz wybrać środek transportu lub zaznaczyć że pojazd musi być niskopodłogowy. Możesz też bardzo szybko sprawdzić jak dojechać z jednego przystanku na drugi lub o której będzie następny autobus.

W rubryce „szybki dojazd” musisz wpisać np. cen 131 (kiedy z przystanku centrum odjeżdża następny autobus 131) lub cen # rac ( kiedy odjeżdża następny autobus z przystanku centrum, do przystanku racławicka). Jakdojade,.pl występuje też w wersji na telefony komórkowe – m.jakdojade.pl, można też pobrać specjalną aplikację z App Store (na iPhone), Google Play (na telefony z systemem Android) czy Nokia Store.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie szczepienia są obowiązkowe przed podróżą?

Szczepienia ochronne są jednym z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. To bezpieczna i bardzo skuteczna forma profilaktyki, bo wykorzystuje naturalne zdolności obronne...

PRZED PODRÓŻĄ: 10 rzeczy, które musisz zrobić, nim wyruszysz w podróż PRZED PODRÓŻĄ: 10 rzeczy, które musisz zrobić, nim wyruszysz w podróż

Do podróży trzeba przygotować i samochód, i siebie. Pamiętaj o sprawdzeniu najważniejszych podzespołów auta, zabierz niezbędne dokumenty, pamiętaj też o odpoczynku przed wyjazdem.

DOMINIK ŻYCKI RADZI: Nawigacja z iPhone'm. JAK NAWIGOWAĆ z produktem Apple na morzu? DOMINIK ŻYCKI RADZI: Nawigacja z iPhone'm. JAK NAWIGOWAĆ z produktem Apple na morzu?

Powszechność dostępu do wszelkiego rodzaju smartfonów spowodowała, że zaczęto wykorzystywać je jako pomoce nawigacyjne. Dlatego oprogramowanie kultowego odtwarzacza multimedialnego iPhone jest stale...

Aktualizacja: 10.10.2012 12:54
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.