porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Urlop w SPA. Polskie SPA - gdzie i za ile?
Urlop w SPA. Polskie SPA - gdzie i za ile? Gdy wakacyjna pogoda w Polsce bywa w kratkę i z ...
Sądzisz, że rezydent zarabia krocie? Dowiedz się, czy tak jest naprawdę.

Ile zarabia rezydent biura podróży? Jak zostać rezydentem biura podróży?

Ile zarabia rezydent biura podróży? Jak zostać rezydentem biura podróży?
Rezydent co prawda mieszka w atrakcyjnym miejscu, ale całą dobę jest w pracy, na dodatek z dala od domu fot.: Photos.com
Rezydenci biur podróży z reguły zarabiają powyżej średniej krajowej. Żeby zostać rezydentem biura podróży trzeba mieć średnie wykształcenie i znać języki. Jak zostać rezydentem i na jakie zarobki można liczyć?

Zarobki rezydentów są bardzo różne, ale średnio zarabia się około 4 tys. złotych miesięcznie. Podobno rekordziści potrafią zarobić nawet 12 tys. złotych. Podstawowa stawka jaką otrzymuje rezydent to z reguły 1,5 – 2 tys. złotych. Reszta to prowizje od wycieczek fakultatywnych prowadzonych przez rezydenta w czasie wyjazdu. Wokół tych prowizji narosło wiele legend, mówiących o zawrotnych sumach, które rezydenci zarabiają na turystach.

Jakie są obowiązki rezydenta?

W rzeczywistości prowizja od każdego uczestnika wynosi od 3 do 5 proc. wartości fakultatywnej wycieczki. Dlatego rezydent, żeby wyjść na swoje musi również być zręcznym handlowcem. Zwłaszcza, że praca rezydenta nie jest lekka. Każdy turysta chce czuć się wyjątkowo, a rezydent musi być do jego dyspozycji 24 godziny na dobę. Zawsze uśmiechnięty, w dobrym humorze i z odpowiedzią na każde pytanie. A turyści bywają różni i potrafią grymasić. Rezydent odpowiada nie tylko za dobre samoppoczucie klientów w trakcie pobytu, ale też za transport z i na lotnisko.

Dba o właściwy standard wypoczynku turystów w hotelu i organizuje wycieczki fakultatywne oraz inne zajęcia i rozrywki. W razie niedogodności musi zadbać o poprawę menu w hotelowej restauracji albo wywalczyć naprawę klimatyzacji w pokoju.

Co musi umieć rezydent?

Żeby zostać rezydentem biura podróży trzeba mieć co najmniej średnie. Rezydent musi znać języki. Biegły angielski to oczywiście niezbędne minimum. Im większą liczbą języków władamy, tym lepiej.

Dobrze, kiedy kandydat na rezydenta biura podróży dobrze znał geografię i historię popularnych regionów turystycznych. Żeby dostać pracę rezydenta musimy się również wylegitymować ukończonym kursem pilota wycieczek. Rezydent nie może być osoba karaną. To praca dla ludzi otwartych i komunikatywnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 26.07.2012 18:07
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kazimiera Szczuka - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Kazimiera Szczuka - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kazimiera Szczuka to jedna z najgłośniejszych polskich feministek. Często udziela ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.