porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WARSZAWA: Lato w mieście 2013 – kiedy ruszają zapisy na wakacyjne półkolonie? Nie wszystkie dzieci mogą wyjechać na wakacje poza miasto. Co ...
Pierwsza stolica Polski zaprasza! Mówimy, dlaczego warto odwiedzić Gniezno i co trzeba tu zobaczyć!

GNIEZNO na WEEKEND. Co warto zobaczyć w Gnieźnie? Jakie atrakcje czekają w Gnieźnie?

GNIEZNO na WEEKEND. Co warto zobaczyć w Gnieźnie? Jakie atrakcje czekają w Gnieźnie?

Katedra to bez wątpienia największa, ale bynajmniej nie jedyna atrakcja Gniezna.

fot.: Dd1975/Wikimedia Commons, GNU 1.2
GNIEZNO. To tu powstało polskie państwo, to tu Bolesław Chrobry w 1000 r. podejmował cesarza Ottona III. Gniezno szybko jednak traciło znaczenie i dziś to nieduże miasto. Mimo wszystko warto je zobaczyć. Mówimy, dlaczego.

Gniezno, miasto stare czy młode?

Wyruszając do Gniezna, nie spodziewajmy się zobaczyć  bajkowego średniowiecznego miasteczka z kilkusetletnią zabudową, jak np. we Francji czy Włoszech. Gniezno w zdecydowanej części to miasto młode i dynamicznie się rozwijające, choć ślady historii i dawnej wielkości są tu jak najbardziej widoczne. Pamiętajmy jednak, że w czasach, gdy Gniezno pełniło funkcje stolicy kraju Polan, było właściwie grodem na wzgórzu, a nie miastem w dzisiejszym rozumieniu. Gnieźnieńska starówka powstała nie w czasach królewskich, a dużo później. Obecny kształt rynek przyjął po pożarze w XIX wieku, ale mimo to wygląda okazale, i bardzo przyjemnie jest tam posiedzieć chociaż przez chwilę.

Wzgórze Lecha – to tu stał dawny gnieźnieński gród

Zrelaksowani na gnieźnieńskim rynku, skierujmy się na Wzgórze Lecha. Tam właśnie stał najważniejszy gród w kraju księcia Mieszka I. Jego jedyną, ale jakże okazałą pozostałością, jest archikatedra. Pierwszy kościół wybudowano tu w X wieku, niedługo po przyjęciu chrześcijaństwa w Polsce, a w 1000 r. ustanowiono tu arcybiskupstwo. W 1025 r. katedra była miejscem koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszej królewskiej koronacji w historii polski. Obecnie to ogromna gotycka budowla otoczona wieńcem kaplic z wieloma świetnie zachowanymi przykładami polskiej sztuki sakralnej. Najsłynniejszym z nich są słynne Drzwi Gnieźnieńskie, ilustrujące sceny z zrycia i męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha. Męczennik zresztą spoczął w katedrze – znajdziemy tu jego relikwie.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Miłośnicy historii powinni w Gnieźnie zobaczyć również Muzeum Początków Państwa Polskiego. Ciekawe ekspozycje przedstawiają dzieje dawnej Polski. Pośród wielu eksponatów pochodzących z odkryć archeologicznych znajdziemy między innymi słynnego denara sprzed tysiąca lat z inskrypcją "Gnezdun Civits" (państwo gnieźnieńskie), która jednoznacznie dowodzi, że to właśnie Gniezno było pierwszą stolicą Polski. Jako że stolica ta wzniesiona była głównie z drewna, innych jej pozostałości już na miejscu nie znajdziemy.

Dlatego też dobrym dopełnieniem wizyty w Gnieźnie jest wycieczka na położony nieopodal Ostrów Lednicki – wyspę na jeziorze Lednica. Tu w XI wieku osadnictwo zupełnie zanikło, dlatego dziś na wyspie oglądać możemy dobrze zachowany wał obronny grodu i odsłonięte przez archeologów zabudowania mieszkalne, a także baptysteria, czyli baseny chrzcielne, w których najprawdopodobniej ochrzczono samego księcia Mieszka i jego dwór podczas symbolicznego chrztu Polski.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 03.06.2013 12:55
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Znany prezenter Piotr Kraśko pochodzi z rodziny o tradycjach dziennikarsko-telewizyjnych ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.