porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy potrzebna jest WIZA? Do których państw można pojechać BEZ WIZY, a w których wiza jest wymagana? Nie do wszystkich państw – nawet europejskich - można wjechać ...
Jak wrócić do kraju, jeśli ukradziono nam dokumenty? W czym może pomóc konsul?

Co zrobić, jeśli stracisz PASZPORT albo DOWÓD OSOBISTY za granicą?

Jeśli za granicą zgubisz dokument podróży (paszport bądź dowód osobisty) albo zostanie ci on skradziony, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do polskiej placówki konsularnej. A co zrobić, jeżeli w danym kraju Polska nie ma swojego przedstawicielstwa?

Utratę paszportu lub dowodu odobistego za granicą zgłoś u konsula

Osoba, która utraciła paszport, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym organ paszportowy, który dokument wydał, lub organ paszportowy właściwy ze względu na miejsce jej pobytu (polską placówkę konsularną). Z dniem zawiadomienia paszport ten traci ważność. Konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju. Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od daty jego wydania.

Podobnie jest w wypadku utraty dowodu osobistego. Trzeba o tym zawiadomić niezwłocznie najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną. Organy te wydają zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu, oraz powiadamiają o tym organ, który wydał dowód osobisty, w celu unieważnienia dokumentu. Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana po powrocie do kraju wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy.

Uwaga! Jeśli znajdziesz dokument, który zgłosiłeś jako utracony, musisz go zwrócić do organu, który go wydał – bez względu na to, czy wydano ci nowy, czy nie.

Co zrobić, jeśli nie ma polskiej ambasady ani konsulatu?

Na terytorium państw trzecich, gdzie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa - ambasady ani konsulatu - masz prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku utraty lub kradzieży dokumentów konsul jednego z państw Unii Europejskiej po uprzednim potwierdzeniu danych osobowych oraz uzyskaniu zgody władz polskich wyda Europejski Dokument Podróży (ETD), dzięki któremu będzie można wrócić do kraju.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Utrata dokumentów za granicą. Co robić? [SPRAWDZONE RADY] Utrata dokumentów za granicą. Co robić? [SPRAWDZONE RADY]

Zgubiłeś dokumenty w czasie zagranicznej podróży? Nie trać głowy. Polskie placówki dyplomatyczne pomogą ci wrócić do domu.

Co zrobić gdy zginie nam paszport za granicą ?

Jeśli podczas podróży zagranicznej spotka cię coś przykrego, szukaj pomocy w polskiej placówce dyplomatycznej. Co zrobić jeśli w danym kraju nie ma naszego konsula? Np. na Wyspach Świętego Tomasza i...

PASZPORT TYMCZASOWY. Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać? Paszport otwiera granice. Ci, którzy z różnych przyczyn go nie posiadają, mogą skorzystać z tak zwanego paszportu tymczasowego. Sprawdź, kto...

Aktualizacja: 07.08.2012 18:35
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Olbrychski. Polski aktor filmowy i teatralny, jeden z ulubionych ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.