porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
The Tall Ships' Races 2013: Mir
The Tall Ships' Races 2013: Mir Pierwsze dni sierpnia to wielki zlot żaglowców w Szczecinie. The ...
Najciekawsze miejsca na Mazowszu

CO ROBIĆ W WEEKEND? Najciekawsze miejsca na Mazowszu - co warto zobaczyć, gdzie pojechać na weekend?

CO ROBIĆ W WEEKEND? Najciekawsze miejsca na Mazowszu - co warto zobaczyć, gdzie pojechać na weekend?
W Żelazowej Woli możesz zwiedzić dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin - obecnie znajduje się tam muzeum. fot.: sxc.hu
Teofil Lenartowicz nie mylił się, pisząc „Oj, śliczna to ziemia to nasze Mazowsze”. Region ten jest nadzwyczaj atrakcyjny, choć liczne zabytki zdają się pozostawać w cieniu tego, co do zaoferowania ma miasto stołeczne. Jakie perełki skrywa całe województwo. Co warto zobaczyć i dokąd najlepiej się wybrać?

Żelazowa Wola

W tej oddalonej od Warszawy o niecałe 50 km wsi w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Dwa lata temu teren majątku jego rodziny został kompletnie zmodernizowany. Obecnie, prócz domu rodzinnego najsłynniejszego polskiego kompozytora, znajduje się tam również sala koncertowa, restauracja oraz oranżeria. Po zwiedzeniu muzeum, można odetchnąć świeżym powietrzem w pięknym, zielonym parku. Spacer umilają dźwięki polonezów i mazurków skomponowanych przez naszego najwybitniejszego pianistę.

Czarnolas

Jest to druga ważna miejscowość na historycznej mapie Mazowsza. To tutaj mieszkał i tworzył Jan Kochanowski. Niestety, jego dworek spłonął w pierwszej połowie XVIII wieku. Teren został później wykupiony przez księcia Józefa Aleksandra Jabłonowskiego. W murowanym dworze z XIX wieku mieści się obecnie muzeum Kochanowskiego. Na terenie posiadłości znajduje się również park z neogotycką kaplicą. Szkoda tylko, że nie można już odpocząć w cieniu słynnej lipy – bohaterki jednej z fraszek. Miejsce, w którym rosła upamiętnione jest dziś obeliskiem.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Tym razem coś dla amatorów folkloru. Muzeum Wsi Mazowieckiej powstało w Sierpcu w 1971 roku jako Muzeum Etnograficzne. Jego główną misją było gromadzenie wytworów kultury ludowej, zwłaszcza dzieł ikonograficznych oraz rzeźby. Muzeum obrazuje tradycję północno-zachodniego Mazowsza. Na jego terenie mieszczą się charakterystyczne drewniane obiekty – między innymi budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, karczma, wiatrak oraz kościółek. W sąsiedztwie zagród zaaranżowano urokliwe sady owocowe oraz ogródki kwiatowe.

Żyrardów

Każdemu znudzonemu wiejskim krajobrazem turyście, można polecić wycieczkę do Żyrardowa – XIX-wiecznego ośrodka przemysłowego. Na terenie tutejszej osady fabrycznej mieści się niemal 300 zabytkowych budynków z cegły. Większość obiektów mieszkalnych nadal spełnia swoją pierwotną funkcję. Również Resursa – wybudowana w drugiej połowie XIX wieku jako miejsce rozrywki fabrykantów – nadal pełni rolę ośrodka kulturalnego. Stara Przędzalnia została natomiast zaadaptowana na stylowe lofty i galerię handlową. W Żyrardowie mieści się również park krajobrazowy oraz pałacyk właściciela fabryki Karola Dittricha.

Płock

Miłą niespodzianką na mazowieckiej trasie może okazać się Płock. Jego historia sięga XIII wieku, czyniąc go jednocześnie jednym z najstarszych miast w Polsce. Miło będzie przespacerować się po molo, biegnącym wzdłuż brzegu Wisły lub poopalać się na plaży miejskiej, na której organizowany jest festiwal muzyki elektronicznej – Audioriver. Woda, piasek, przystań żaglówek i zapach smażonej ryby z frytkami - jak widać, wcale nie trzeba jechać na wybrzeże, by poczuć klimat nadmorskiego kurortu. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się Muzeum Diecezjalne, mieszczące się w zamku książąt mazowieckich z XIV wieku oraz dwunastowieczna bazylika katedralna.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje Mazowsza, region ma jeszcze wiele do zaoferowania. Zachęca zarówno licznymi zabytkami, jak i zielenią krajobrazu. Bo Mazowsze to przecież nie tylko Warszawa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Grzybobranie - Dokąd jechać na grzyby? Grzybobranie - Dokąd jechać na grzyby?

Sezon grzybowy w pełni. Pogoda też sprzyja grzybiarzom – wysokie temperatury i opady deszczu. Jednak, żeby wrócić z lasu z koszem pełnych grzybów, trzeba wiedzieć, gdzie szukać darów lasu. Dokąd...

Centrum Rzeźby Polskiej. Dlaczego warto jechać do Orońska? WIDEO

Główną atrakcją Orońska jest pałacyk należący kiedyś do polskiego malarza Józefa Brandta (1841-1915). Mieści się tutaj ośrodek pracy twórczej dla rzeźbiarzy i zarazem muzeum sztuki.

Wakacje na Mazowszu: miejsca, których nie znasz, a które warto zobaczyć Wakacje na Mazowszu: miejsca, których nie znasz, a które warto zobaczyć

Zamiast tłoczyć się na plaży nad Bałtykiem lub stać w kolejce na Giewont, w letnie miesiące wybierz się na wycieczkę w miejsca nieznane. Na Mazowszu wbrew obiegowej opinii jest mnóstwo pięknych...

Aktualizacja: 27.07.2013 11:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Agnieszka Kotlarska. Kim była?

Agnieszka Kotlarska to polska aktorka, znana przede wszystkim z filmu ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.