porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kogo nie chcemy spotkać w saunie? Sauna staje się w Polsce coraz popularniejsza, szczególnie zimową porą. ...
Poszukaj swoich korzeni

Jak zrobić drzewo genealogiczne rodziny?

Tworzenie drzewa genealogiczne rodziny to sposób na poznanie historii i swoich korzeni To też wciągająca zabawa przypominająca pracę detektywa, a jej efekt to doskonała rodzinna pamiątka. Sprawdź, jak stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny.

Tworzenie drzewa genealogicznego to po trosze rodzinne wykopaliska i gromadzenie opowieści z przeszłości. Czas potrzebny do stworzenia drzewa zależy od tego, jak daleko wstecz chcemy sięgnąć. Ważne jest też to, z pomocy ilu bliskich możemy skorzystać.

Nieocenieni i niedocenieni - rodzinni przodkowie

Przy tworzeniu drzewa najprościej sięgnąć do wspomnień członków rodziny. Na początek tych najstarszych, których najzwyczajniej w świecie może najszybciej zabraknąć. Babcia i dziadek mogą podać nam imiona, nazwiska, miejsca, a nawet daty urodzenia swoich rodziców, rodzeństwa, a przede wszystkim dziadków. Nie warto lekceważyć rodzeństwa naszych przodków, bo niewykluczone, że to ich historia doprowadzi nas do informacji na temat bardziej odległych pokoleń. Dziadkowie mogą nas też wesprzeć przydatnymi zdjęciami i dokumentami.

Dokumenty - historia napisana

W zbieraniu informacji do drzewa genealogicznego niezwykle przydatne będą akty urodzenia, ślubu, lub zgonu, z których wyciągnąć można dane ułatwiające dalsze przeszukiwanie archiwaliów. Znając nazwiska, nazwy miejscowości i dokładne bądź przybliżone daty łatwiej bowiem dotrzeć do dokumentów gromadzonych w archiwach państwowych. Ich przeszukiwanie ułatwia internetowy serwis Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych na stronie www.archiwa.gov.pl, gdzie przejrzeć można bazy danych gromadzonych w poszczególnych oddziałach archiwów. Pomocne mogą być też zagraniczne serwisy, w których publikowane są indeksy oraz skany dokumentów dotyczących osób innych wyznań, emigrantów, pracowników przymusowych itp. Linki do tych baz znaleźć można na największych genealogicznych portalach genealodzy.pl, genealogiapolska.pl, genealogia.com.pl lub genpol.com.

Drzewo genealogiczne - jak stworzyć?

Mając garść informacji można zasiąść do tworzenia drzewa. Można zrobić je samemu, rozpisując na kartce kolejne pokolenia zaczynając od siebie na samym dole, poprzez swoich rodziców, ich rodziców, dziadków i pradziadków na górze.

Można też skorzystać ze specjalnych komputerowych programów, z których takie jak Personal Ancestral File, ściągnąć można z internetu za darmo. Inna opcja to drzewo online, których założenie oferuje coraz więcej internetowych portali. Najpopularniejsze to moikrewni.pl, myheritage.pl i krewniaki.pl. Zamieszczenie swojego drzewa w sieci jest nie tylko łatwe, ale też ułatwia domorosłym genealogom dotarcie do zapomnianych krewnych, a nawet odległych przodków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 16.07.2014 18:29
Autor: MmM
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tadeusz Jędrzejczyk - kim jest nowy prezes NFZ?
Tadeusz Jędrzejczyk - kim jest nowy prezes NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał nowego prezesa. Mówimy, kto nim ...

BAZA PORAD

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź dział KOBIETA I MĘŻCZYZNA, znajdziesz wszystko o kobietach i mężczyznach. Ciekawe artykuły dla nowoczesnych kobiet i prawdziwych mężczyn. Relacje między kobietą i mężczyzną. Potrzeby kobiet i mężczyn. Związki kobiety i mężczyzny. Zerwanie i rozstanie. Mówimy, jak dbać o związek? Jak zaręczyny zmieniają kobietę i mężczyznę? Mówimy jak przygotować się do wspólnego mieszkania. Kiedy brać ślub? Moda, uroda i miłość – czyli codzienna porcja inspiracji dla kobiet. Jak zrobić makijaż permanentny? Dla mężczyn porady dotyczące sportu, motoryzacji, seksu, nowych technologii i wiele innych. Podpowiemy gdzie zabrać kobietę na randkę. Wiek średni czy kryzys wieku średniego? Strefy erogenne a udany sex. Kobieta w ciąży. Kobieta i mężczyzna przed pierwszymi narodzinami. Interesujesz się kobietami? Chcesz lepiej poznać mężczyn? U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie, dotyczące kobiet i mężczyzn. Niezbędnik każdej kobiety. Niezbędnik każdego mężczyzny. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.