porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ogrodowe przyjęcie. Jak zrobić poncz w arbuzie?
Ogrodowe przyjęcie. Jak zrobić poncz w arbuzie? Ciepłe dni sprzyjają imprezom na świeżym powietrzu. Oczywiście nie może ...
Ile krwi trzeba oddać, żeby zostać honorowym dawcą? Jakie prawa i przywileje mają honorowi dawcy krwi?

Jak zostać HONOROWYM DAWCĄ KRWI?

Jak zostać HONOROWYM DAWCĄ KRWI?

Honorowemu dawcy krwi przysługuje m.in. ekwiwalent w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych.

fot.: Photos.com
Krew jest potrzebna codziennie – nie tylko ofiarom wypadków, ale także poważnie chorym pacjentom. Oddawanie krwi jest niezbędną pomocą, dlatego sprawdź, jak zostać honorowym dawcą!

Oddając krew, zostajesz honorowym dawcą krwi. Krew oddawana jest w punktach krwiodawstwa (punkt krwiodawstwa może byś stacjonarny lub mobilny – w specjalnych autobusach). Oddawanie krwi jest honorowe, czyli bezpłatne. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut – jednorazowo pobiera się 450 ml krwi (kobiety nie częściej niż co 12 tygodni, a mężczyźni co 8).

Kto może oddać krew?

Aby zostać dawcą krwi, należy spełniać określone kryteria, dlatego zanim na to się zdecydujesz, musisz zapoznać się z wymaganiami. Krew może oddać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia (ważąca co najmniej 50 kg), która po wypełnieniu formularza i przeprowadzonych badaniach zostanie zakwalifikowana jako dawca. Są przypadki, kiedy potencjalny dawca może zostać odrzucony. Wyróżnia się dyskwalifikację czasową (np. 6 miesięcy od momentu wykonania zabiegu operacyjnego) i stałą (np. choroby układu krążenia, choroby krwi).

Tytuły: Honorowy Dawca Krwi i Zasłużony Honorowy Dawca Krwi

Osoba, która bezpłatnie oddała krew i została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (lub innej jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi), otrzymuje tytuł Honorowy Dawca Krwi. Dawca po oddaniu honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobiety), 6 litrów krwi (mężczyźni) lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi otrzymuje tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Honorowemu Dawcy, który oddał co najmniej 20 l krwi lub innych, równoważnych składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz, nadawana przez ministra zdrowia odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Prawa i przywileje honorowych dawców krwi

Honorowemu dawcy krwi przysługuje:

• tytuł i legitymacja „Honorowy Dawca Krwi”,
• ekwiwalent w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych,
• zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
• zwrot kosztów przejazdu do jednostki publicznej służby krwi i z powrotem,
• zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew,
• otrzymanie wyników badań krwi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 23.12.2012 21:48
Autor: Anna Trafisz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?

Film "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz jest jedną z polskich ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź dział KOBIETA I MĘŻCZYZNA, znajdziesz wszystko o kobietach i mężczyznach. Ciekawe artykuły dla nowoczesnych kobiet i prawdziwych mężczyn. Relacje między kobietą i mężczyzną. Potrzeby kobiet i mężczyn. Związki kobiety i mężczyzny. Zerwanie i rozstanie. Mówimy, jak dbać o związek? Jak zaręczyny zmieniają kobietę i mężczyznę? Mówimy jak przygotować się do wspólnego mieszkania. Kiedy brać ślub? Moda, uroda i miłość – czyli codzienna porcja inspiracji dla kobiet. Jak zrobić makijaż permanentny? Dla mężczyn porady dotyczące sportu, motoryzacji, seksu, nowych technologii i wiele innych. Podpowiemy gdzie zabrać kobietę na randkę. Wiek średni czy kryzys wieku średniego? Strefy erogenne a udany sex. Kobieta w ciąży. Kobieta i mężczyzna przed pierwszymi narodzinami. Interesujesz się kobietami? Chcesz lepiej poznać mężczyn? U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie, dotyczące kobiet i mężczyzn. Niezbędnik każdej kobiety. Niezbędnik każdego mężczyzny. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.