porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ogrodowe przyjęcie. Jak zrobić poncz w arbuzie?
Ogrodowe przyjęcie. Jak zrobić poncz w arbuzie? Ciepłe dni sprzyjają imprezom na świeżym powietrzu. Oczywiście nie może ...
Ile krwi trzeba oddać, żeby zostać honorowym dawcą? Jakie prawa i przywileje mają honorowi dawcy krwi?

Jak zostać HONOROWYM DAWCĄ KRWI?

Krew jest potrzebna codziennie – nie tylko ofiarom wypadków, ale także poważnie chorym pacjentom. Oddawanie krwi jest niezbędną pomocą, dlatego sprawdź, jak zostać honorowym dawcą!
Jak zostać HONOROWYM DAWCĄ KRWI?

Honorowemu dawcy krwi przysługuje m.in. ekwiwalent w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych.

fot.: Photos.com

Oddając krew, zostajesz honorowym dawcą krwi. Krew oddawana jest w punktach krwiodawstwa (punkt krwiodawstwa może byś stacjonarny lub mobilny – w specjalnych autobusach). Oddawanie krwi jest honorowe, czyli bezpłatne. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut – jednorazowo pobiera się 450 ml krwi (kobiety nie częściej niż co 12 tygodni, a mężczyźni co 8).

Kto może oddać krew?

Aby zostać dawcą krwi, należy spełniać określone kryteria, dlatego zanim na to się zdecydujesz, musisz zapoznać się z wymaganiami. Krew może oddać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia (ważąca co najmniej 50 kg), która po wypełnieniu formularza i przeprowadzonych badaniach zostanie zakwalifikowana jako dawca. Są przypadki, kiedy potencjalny dawca może zostać odrzucony. Wyróżnia się dyskwalifikację czasową (np. 6 miesięcy od momentu wykonania zabiegu operacyjnego) i stałą (np. choroby układu krążenia, choroby krwi).

Tytuły: Honorowy Dawca Krwi i Zasłużony Honorowy Dawca Krwi

Osoba, która bezpłatnie oddała krew i została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (lub innej jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi), otrzymuje tytuł Honorowy Dawca Krwi. Dawca po oddaniu honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobiety), 6 litrów krwi (mężczyźni) lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi otrzymuje tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Honorowemu Dawcy, który oddał co najmniej 20 l krwi lub innych, równoważnych składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz, nadawana przez ministra zdrowia odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Prawa i przywileje honorowych dawców krwi

Honorowemu dawcy krwi przysługuje:

• tytuł i legitymacja „Honorowy Dawca Krwi”,
• ekwiwalent w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych,
• zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
• zwrot kosztów przejazdu do jednostki publicznej służby krwi i z powrotem,
• zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew,
• otrzymanie wyników badań krwi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 23.12.2012 21:48
Autor: Anna Trafisz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Balli Marzec, muzułmanka, która chce wystartować w wyborach na prezydenta?

Brzmi zaskakująco, a jednak! Balli Marzec zdecydowała, że weźmie udział ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź dział KOBIETA I MĘŻCZYZNA, znajdziesz wszystko o kobietach i mężczyznach. Ciekawe artykuły dla nowoczesnych kobiet i prawdziwych mężczyn. Relacje między kobietą i mężczyzną. Potrzeby kobiet i mężczyn. Związki kobiety i mężczyzny. Zerwanie i rozstanie. Mówimy, jak dbać o związek? Jak zaręczyny zmieniają kobietę i mężczyznę? Mówimy jak przygotować się do wspólnego mieszkania. Kiedy brać ślub? Moda, uroda i miłość – czyli codzienna porcja inspiracji dla kobiet. Jak zrobić makijaż permanentny? Dla mężczyn porady dotyczące sportu, motoryzacji, seksu, nowych technologii i wiele innych. Podpowiemy gdzie zabrać kobietę na randkę. Wiek średni czy kryzys wieku średniego? Strefy erogenne a udany sex. Kobieta w ciąży. Kobieta i mężczyzna przed pierwszymi narodzinami. Interesujesz się kobietami? Chcesz lepiej poznać mężczyn? U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie, dotyczące kobiet i mężczyzn. Niezbędnik każdej kobiety. Niezbędnik każdego mężczyzny. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.