porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić spaghetti bolognese? Przepis na włoskie danie dla 4 osób. Spagetti! Któż nie lubi włoskiej kuchni. Jest prosta w przygotowaniu ...
Historia gumy do żucia od starożytności do dziś

Z czego robi się gumę do żucia?

Skład gumy do żucia zmieniał się na przestrzeni tysiącleci...tak, ten rodzaj słodyczy ma tak długą historię! Pierwsze gumy robiono z żywicy, obecnie.... guma do żucia powstaje w wyniku skomplikowanej obróbki ropy naftowej. Z czego dokładnie robi się gumę?

Starożytna guma do żucia

Starożytni Grecy cenili sobie mastyks, oczyszczający zęby i odświeżający oddech środek. Nie produkowali go jednak, a po prostu zbierali – substancja ta to nic innego, niż żywica. Wyciekającą z drzewa Pistacia lentiscus gumową wydzielinę nazywano Łzami Chios. Również w innych częściach świata, od Meksyku po Indonezję, spotykane są rośliny, których żywica nadawała się do żucia.

Guma do żucia z drzewa

Najlepszą z nich jest sączyniec właściwy, piękne drzewo rosnące dziko w gorącym i wilgotnym klimacie panującym w Ameryce Środkowej. W korze pnia, gałęziach, a nawet młodych owocach ukryty jest mlecznobiały sok, zawierający do 50% gumy. Tzw. "chicle", służyła długo do wyrobu prawdziwej gumy do żucia, podobnej do znanej nam. W celu wydobycia soku pień drzewa nacina się, w ciągu zaledwie dwóch-trzech godzin z rośliny wypływa cały możliwy do pozyskania surowiec. Po raz kolejny można wrócić do tej samej rośliny po trzech latach. Nie znaczy to, że pozostaje bezużyteczna – do wykorzystania nadają się jadalne owoce, liście i drewno sączyńca.

Jak przygotowuje się gumę?

Gumę podgrzewa się, miesza ze smakowymi dodatkami, a następnie walcuje i tnie na listki. W XVIII wieku zaczęto handlować ekstraktem pierwotnej gumy. W 1869 roku sposób wytwarzania smakołyku został opatentowany, a pod koniec XIX wieku guma stała się już bardzo podobna do znanej nam obecnie.

Niestety, pozyskiwany w ten sposób naturalny surowiec jest dość drogi, zwłaszcza, że drzewa rosną dziko, a nie na plantacjach. Dziś gumę produkuje się więc z polimerów. Najczęściej używa się polizobutylenu, niezwulkanizowanej syntetycznej gumy. Jednym z dodatków jest polioctan winylu, pozostałe to barwniki, substancje zapachowe i smakowe, w tym cukier. Praktycznie guma do żucia powstaje w wyniku skomplikowanej obróbki ropy naftowej...

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zrobić likier czekoladowy? Prosty przepis na pyszny likier!

Szykując przyjęcie warto zaserwować własne alkohole. Szczególnie, że nie wszystkie są pracochłonne. Łatwo i szybko można zrobić np. likier czekoladowy.

Poznaj przepis na tort pischinger. Czy umiesz zrobić dokonały tort z wafli? Poznaj przepis na tort pischinger. Czy umiesz zrobić dokonały tort z wafli?

Poznaj przepis na wyśmienity czekoladowy deser - łatwy do przygotowania. Dowiedz się, jak zrobić waflowy tort pischinger z masą czekoladową.

Aktualizacja: 06.12.2011 12:03
Autor: k
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Olga Wasilewska, autorka artykułu o Kamilu Durczoku

Olga Wasilewska to dziennikarka która wstrząsnęła środowiskiem madialnym za sprawą ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Nie masz pomysłu na obiad? Chcesz zabłysnąć w kuchni? Sprawdź nasze przepisy! Porady, informacje, najciekawsze przepisy, smaczne dania i skuteczne diety. Radzimy jak zrobić ciasto lub ketchup, czego nie wiemy o sushi, jak i co dobrze ugotować, co jemy w parówkach, jak uratować przypalony garnek lub przesolone danie. Gotowanie to nasza pasja. Mówimy jak zrobić sos beszamelowy. Mamy przepis na muffinki, sernik, gofry, naleśniki. Potrawy kuchni świata, polskie domowe dania i desery. Znajdziesz tu najlepsze przepisy kulinarne, dobre rady na temat pysznych ciast, sałatek i innych potraw. Sposoby przygotowania drinków, koktajli. Inspiracje kulinarne dla każdego.   Porady na każdy temat

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.