porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kim dla Szymborskiej byli Adam Włodek i Kornel Filipowicz? Wisława Szymborska bardzo chroniła swoją prywatność. Wiadomo jednak, że było ...
Zmarła autorka pięknych wierszy, dowcipnych limeryków i innych drobnych form poetyckich

Najpiękniejsze wiersze Wisławy Szymborskiej. Jak poznajemy poetkę przez wiersze?

Choć podczas swojej pracy twórczej napisała tylko około 350 wierszy, to znalazła się w panteonie najwybitniejszych twórców polskiej kultury. Wisława Szymborska, która zmarła 1 lutego w swoim domu w Krakowie, uważana jest na świecie za autorkę jednych z najpiękniejszych wierszy. Które z jej wierszy są najbardziej lubiane?

Jak Wisława Szymborska trafiła do kultury masowej?

Wisława Szymborska miała łatwość opisywania rzeczy, których nikt inny nie byłby w stanie opisać. Między innymi za to krakowska poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku. Dostrzegła to także popkultura.Zespół Maanam wykorzystał jej piękny wiersz "Nic dwa razy" ze słynną sentencją "Nic dwa razy się nie zdarza/i nie zdarzy. Z tej przyczyny/zrodziliśmy się bez wprawy/i pomrzemy bez rutyny.", który dziś mimo trudności przekazu jest często cytowany.

Szymborska potrafiła też pięknie pisać o śmierci o czym świadczy wiersz "Listy umarłych", który teraz często przytaczany jest w prasie po jej śmierci "Czytamy listy umarłych jak bezradni bogowie, ale jednak bogowie, bo znamy późniejsze daty". Podobnie jest z wierszem "Kot w pustym pokoju", pisanym z perspektywy osieroconego czworonoga. Fragment "Umrzeć - tego nie robi się kotu/ Bo co ma począć kot/w pustym mieszkaniu./Wdrapywać się na ściany/Ocierać między meblami/Nic niby tu nie zmienione/a jednak pozamieniane/Niby nie przesunięte/a jednak porozsuwane/I wieczorami lampa już nie świeci" chwyta za serce.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kim dla Szymborskiej byli Adam Włodek i Kornel Filipowicz?

Wisława Szymborska bardzo chroniła swoją prywatność. Wiadomo jednak, że było w jej życiu dwóch ważnych mężczyzn - Adam Włodek i Kornel Filipowicz. Jaki mieli wpływ na niedawno zmarłą poetkę?

Czy znasz najpopularniejsze wiersze WISŁAWY SZYMBORSKIEJ? Przeczytaj wiersz Kot w pustym mieszkaniu

Po śmierci poetki nie ustają zachwyty nad jej twórczością. Przypomnijmy sobie jej wiersze - to najlepszy z możłiwych hołdów jakie możemy jej oddać. Poznaj wiersz Kot w pustym mieszkaniu

Kim była Wisława Szymborska, która zmarła 1 lutego 2012 roku? Co powinniśmy wiedzieć o naszej sławnej poetce? Kim była Wisława Szymborska, która zmarła 1 lutego 2012 roku? Co powinniśmy wiedzieć o naszej sławnej poetce?

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w wieku 89 lat. Poetka, która napisała ponad 350 wierszy, i eseistka, laureatka Nagrody Nobla (w 1996 roku), Dama Orderu Orła Białego. Członek...

Aktualizacja: 14.02.2012 14:44
Autor: GB
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
ANDRZEJ PIĄTAK, były poseł Twojego Ruchu. Kim jest?
ANDRZEJ PIĄTAK, były poseł Twojego Ruchu. Kim jest?

Andrzej Piątak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Ruchu ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.