porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego warto przeczytać powieść „Prawda o sprawie Harry'ego Queberta” Joëla Dickera?
Dlaczego warto przeczytać powieść „Prawda o sprawie Harry'ego Queberta” Joëla Dickera? Emocjonujący dreszczowiec, poruszająca historia miłosna, gotycka powieść o romantycznym szaleństwie, ...
Podróż za jeden uśmiech z... Danem Brownem. Powieść Inferno to tylko emocjonujący przewodnik turystyczny, nic więcej.

Dan Brown, INFERNO – czy warto przeczytać nową powieść?

Dan Brown, INFERNO – czy warto przeczytać nową powieść?

Inferno Dana Browna to tylko emocjonujący przewodnik turystyczny, nic więcej.

Inferno Dana Browna to najsłabsza, może poza debiutancką „Cyfrową twierdzą”, powieść autora. W zasadzie trudno nazwać ją powieścią.

„Inferno” Dana Browna zaczyna się znakomicie. Tak mocnego początku w powieściach Browna jeszcze nie było. Robert Langdon budzi się we Florenckim szpitalu nie pamiętając, co się wydarzyło w ostatnich godzinach. Ba! Nie wie nawet, jak się znalazł we Włoszech... Kolejne wydarzenia następują już lawinowo. Profesjonalna zabójczyni, tajemniczy oddział w czarnych mundurach, nie mniej  tajemnicza lekarka ryzykująca dla profesora życie i 24-godzinny pościg – najpierw ulicami Florencji, później Wenecji, wreszcie – leżącego po drugiej stronie Adriatyku Stambułu. No i przede wszystkim „Boska komedia” Dantego, której Brown składa hołd swoim nowym dziełem.

>>> INFERNO – najnowsza książka Dana Browna. Czy warto ją przeczytać? [KLIKNIJ!]

Akcji w „Inferno” jest mnóstwo. W zasadzie cała powieść Browna to jeden wielki pościg. Tyle, że za grosz nie ma tu literatury. Choć „Inferno” pisane jest niczym powieść, dramatycznie skonstruowane jest jak scenariusz filmowy, znakomity zresztą – efektowny, bardzo dynamiczny z zaskakującymi, przewrotnymi zwrotami akcji.

To właśnie akcja jest w „Inferno” najważniejsza. Brown nie zwraca uwagi na styl. Każde zdanie po prostu posuwa akcję do przodu. Czytelnik ma gonić po ulicach zabytkowych włoskich i tureckich miast z profesorem Langdonem i doktor Sienną Brooks, a nie marnować czas na sycenie się pięknem języka i zabytkami, które trzeba odwiedzić, by rozwiązać mrożący krew w żyłach sekret.

Te zabytki to zresztą kolejny powód dla którego „Inferno” trudno nazwać powieścią. Choć Brown używa określeń „piękny”, „zapierający dech w piersiach” itp., język, jakimi je opisuje, jest beznamiętny. Przywodzi na myśl tanie przewodniki turystyczne, a nie pracę człowieka oszołomionego urodą sztuki. Cierpi na tym główny bohater. Bo trudno uwierzyć, że Langdon, człowiek kochający sztukę, posługuje się tak encyklopedyczno-przewodnikową wiedzą..

W swojej nowej książce Brown próbuje nawiązać do mocnych obecnie teorii sensacyjno-naukowych. Wykorzystuje tematy przeludnienia Ziemi i niebezpiecznych eksperymentów genetycznych. Niestety, choć samo myślenie o tych problemach wywołuje gęsią skórkę, to już język tego twórcy literackich blockbusterów sprawia, że w „Inferno” wątki te stają się tylko dość wydumanymi pretekstami do zbrodni.

INFERNO Dana Browna – warto czy nie warto?

Inferno” czyta się szybko, ale równie szybko, w chwilę po zamknięciu tej skądinąd pięknie wydanej książki, zapominamy o problemach jej bohaterów. Być może część czytelników wróci do utworu podczas planowania letniego urlopu nad Adriatykiem. To idealny przewodnik turystyczny na wyprawę do Florencji, Wenecji i Stambułu. I nic więcej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
INFERNO – najnowsza książka Dana Browna. Czy warto ją przeczytać? INFERNO – najnowsza książka Dana Browna. Czy warto ją przeczytać?

Najnowsza książka przebojowego Dana Browna, autora takich powieści jak Anioły i demony oraz Kod da Vinci,  ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Jeśli lubicie zagadki, historyczne...

Aktualizacja: 13.11.2013 10:28
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.