porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
13 ZNAK ZODIAKU. Jaki jest WĘŻOWNIK? Czy istnieje trzynasty znak zodiaku?
13 ZNAK ZODIAKU. Jaki jest WĘŻOWNIK? Czy istnieje trzynasty znak zodiaku? Zacznijmy od wyjaśnienia czym są znaki zodiaku. Za znaki zodiaku ...
Dlaczego lepiej nie robić prania i nie farbować włosów w czasie pełni?

Jakie PRZESĄDY są najpopularniejsze?

Przesądy często zmuszają nas do irracjonalnych zachowań. Wracając się do domu po coś, czego zapomnieliśmy, siadamy na trzy sekundy. Unikamy przejścia pod drabiną. Robimy trzy kroki w tył po tym, jak czarny kot przebiegnie nam drogę. Jakie są najpopularniejsze przesądy?

Ciężko wyjaśnić, skąd bierze się popularność przesądów. Można powiedzieć, że ludzie starają się za wszelką cenę sprzyjać szczęściu, stąd uznają, że wykonywanie pewnych czynności, do których zmuszają ich zabobony, jest w porządku. Jakie są najpopularniejsze przesądy w Polsce?

Czarny kot

Niektóre przesądy mają przynieść nam szczęście, a inne wprost przeciwnie. Mocno zakorzeniona w polskiej kulturze jest wiara, że jeśli czarny kot przebiegnie nam drogę, to spotka nas nieszczęście. Jednak aby uniknąć pecha, można szybko zareagować, choć nie mamy tu na myśli unikania kotów ani ich odstraszania. Wystarczy zrobić trzy kroki w tył, które mają odczarować zły urok.

Torebka na górę

Szczególnie popularnym zabobonem jest również ten związany z damskimi (choć nie tylko!) torebkami. Wszystkie mamy i babcie często pilnują, by ich córki bądź wnuczki nigdy nie stawiały torebki na ziemi. Podobno w czasie, gdy ona tam sobie wygodnie leży, jej cenna zawartość, a więc pieniądze, z niej uciekają. Dlatego torby i torebki należy stawiać na jakimkolwiek podniesieniu.

Wróciłeś po zapomnianą rzecz? Usiądź i policz do trzech

Często zdarza nam się czegoś zapomnieć z domu. Jeśli nie okazujemy się zbyt leniwi, by się po to wrócić, to nie można po prostu ot tak wejść i wyjść z mieszkania! Gdy już cofniemy się po zapomnianą rzecz, należy w domu spokojnie usiąść, policzyć do trzech i dopiero wyjść. Co się może stać, jeśli tak nie zrobimy? Tradycyjnie, jak to w przesądach, spotka nas pech. A tego przecież chcielibyśmy uniknąć.

Pechowy piątek

Piątek trzynastego to pech sam w sobie. Niestety, nie da się od niego ucieć ani w jakikolwiek sposób zapobiec złym wydarzeniom. Chyba że ktoś jest na tyle zmęczony i obojętny na świat, że jest w stanie przespać cały dzień... Nie proponujemy wówczas zostawania w domu. W końcu nawet w tak dobrze znanym otoczeniu może nas spotkać nieszczęście.

Pełnia źle działa na kolory

W trakcie pełni księżyca nie wolno robić kilku rzeczy. Mowa tu szczególnie o farbowaniu włosów, ubrań czy nawet zwykłym praniu. Wykonywanie tych czynności może sprawić, że kolory jakie miały nasze ubrania, czy jakie miały przybrać nasze włosy, okażą się wyblakłe i zupełnie nie takie, jakie miały być pierwotnie. Nie robimy również przetworów - słoiki się nie zamkną!

Inne popularne przesądy

Jednak są jeszcze inne przesądy, których w zestawieniu najpopularniejszych nie może zabraknąć. Przede wszystkim nie wita się z nikim przez próg, nie gwiżdże w domu, nie wchodzi do domu z otwartą parasolką, nie przechodzi pod drabiną, odpukuje się w niemalowane drewno i nosi łuski karpia w portfelu. Dlaczego? Unikamy pecha, a pomagamy szczęściu! Bardzo proste!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego liczba 13 jest pechowa?

Ze wszystkich możliwych cyfr, dlaczego akurat trzynastka uchodzi za pechową? I to do tego stopnia, że wiele linii lotniczych pomija trzynasty rząd, a w niektórych budynkach nie ma trzynastego piętra....

Aktualizacja: 12.07.2013 17:32
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kandydatki na pierwszą damę: kim są? Co o nich wiemy? GALERIA ZDJĘĆ
Kandydatki na pierwszą damę: kim są? Co o nich wiemy? GALERIA ZDJĘĆ

Która z małżonek polityków będzie reprezentować nasz kraj jako pierwsza ...

W Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Tu przeczytasz HOROSKOP i przepowiednie na 2013 rok, HOROSKOP CHIŃSKI oraz SENNIK online - znaczenie najczęściej spotykanych snów. Jesteś ciekawy co przydarzy ci się w najbliższym czasie? Jak zinterpretować sen? Kiedy będzie koniec świata? Horoskopy, wróżby, numerologia, tarot. W dziale HOROSKOPY I SENNIK znajdziesz tłumaczenie snów, najczęściej spotykanych marzeń sennych; sennik dziecko, sennik pieniądze, sennik egipski, sennik zmarły, sennik polski, sennik internetowy, sennik ciąża. . Horoskop dzienny, tygodniowy, miesięczny, roczny, partnerki, urodzinowy. Horoskop majów. Horoskop partnerski. Horoskop celtycki. Horoskop chiński. Horoskop miłosny. Horoskop 2013. Sprawdź horoskop na naszym portalu. Wejdź i sprawdź, co zapisano w kartach? Wróżenie z kart. Wróżby z tarota. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.