porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
W piątek trzynastego trzeba uważać na siebie podwójnie

Dlaczego piątek 13. uważany jest za pechowy?

Przesądów jest naprawdę wiele. Robimy trzy kroki wstecz, gdy czarny kot przebiegnie nam drogę, nie przechodzimy pod drabiną i szczególnie uważamy na to co robimy w piątek trzynastego. Dlaczego ten dzień uważany jest za pechowy?
Dlaczego piątek 13. uważany jest za pechowy?

Piątek 13, życzymy powodzenia!

fot.: Photos.com

Skąd się biorą przesądy?

Wiara w przesądy co prawda kłóci się z wiarą Kościoła, ale praktycznie wszyscy ludzie, chociażby trochę, wierzą w zabobony. A jednym z najbardziej popularnych przesądów w Polsce jest wiara w to, że piątek trzynastego jest pechowy. Dlaczego tak jest? Skąd się to wzięło?

Przesąd to nic innego jak wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydarzeniami a przedmiotami lub datami. Biorą się one zazwyczaj z tradycji kultury czy wiary przodków. Najczęściej, choć trudno uzasadnić sens ich istnienia, mocno wierzymy w ich działanie.

Piątek trzynastego - dlaczego jest pechowy?

Wiara w to, że piątek 13. jest pechowy, ma swoje korzenie we Francji. Właśnie tamtejszy król, Filip IV Piękny, w 1307 roku nakazał aresztować wszystkich francuskich templariuszy. W piątek 13. wykonał na nich egzekucję, spalając na stosie 54 członków zakonu. Wśród nich znalazł się również wielki mistrz. Zarzut? Herezja. Choć sfałszowana, to wyrok wykonano. Dlaczego?

Filip IV Piękny po swoich przodkach przejął nie tylko tron i panowanie nad Francją. W spadku dostał również długi, z których w żaden sposób nie mógł się wydostać. Aby ułatwić sobie życie, postanowił zrabować właśnie zakon templariuszy. Wybór był taki a nie inny, gdyż król Francji u zakonników również był zadłużony. Templariusze z kolei zgromadzili spory majątek dzięki darowiznom od książąt i królów innych państw. Dlatego król Filip zarzucił im herezję, czary, rozpustę i spiskowanie. Zakonnicy wylądowali na stosach, a ich majątek został skonfiskowany.

Nie tylko piątek 13 jest pechowy?

W to, że piątek trzynastego jest pechowy, wierzy się w naprawdę wielu krajach - między innymi w Estonii, Niemczech, Irlandii, Austrii, Czechach, Norwegii czy Belgii. Jednak nie wszyscy uznają, że akurat trzynasty dzień miesiąca jest pechowy. Zarówno Grecy, Rumunii jak i Hiszpanie twierdzą, że najgorszy dzień przypada trzynastego, ale we wtorek. Za to Włosi utrzymują, że największego pecha przynosi piątek siedemnastego.

Jako ciekawostkę warto odnotować, że wiara w pechowy piątek trzynastego ma swoją własną nazwę, jednak brzmi ona dość odstraszająco - paraskewidekatriafobia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego liczba 13 jest pechowa?

Ze wszystkich możliwych cyfr, dlaczego akurat trzynastka uchodzi za pechową? I to do tego stopnia, że wiele linii lotniczych pomija trzynasty rząd, a w niektórych budynkach nie ma trzynastego piętra....

Jakie PRZESĄDY są najpopularniejsze?

Przesądy często zmuszają nas do irracjonalnych zachowań. Wracając się do domu po coś, czego zapomnieliśmy, siadamy na trzy sekundy. Unikamy przejścia pod drabiną. Robimy trzy kroki w tył po tym, jak...

Horoskop tygodniowy klasyczny 21.11.11 – 27.11.11- opracowała Dominika

Gdy chcesz się dowiedzieć jak będzie wyglądał twój tydzień w miłości, czy będzie ci dopisywało zdrowie, czy w pracy i finansach będziesz odnosił sukcesy - zajrzyj i przeczytaj horoskop tygodniowy.

Aktualizacja: 13.07.2012 08:34
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Ekskluzywny Menel - Kamil Pawelski?
Kim jest Ekskluzywny Menel - Kamil Pawelski?

Ekskluzywny Menel jest dobrze zapowiadającym się męskim blogerem. Styl, który ...

BAZA PORAD
W Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Tu przeczytasz HOROSKOP i przepowiednie na 2013 rok, HOROSKOP CHIŃSKI oraz SENNIK online - znaczenie najczęściej spotykanych snów. Jesteś ciekawy co przydarzy ci się w najbliższym czasie? Jak zinterpretować sen? Kiedy będzie koniec świata? Horoskopy, wróżby, numerologia, tarot. W dziale HOROSKOPY I SENNIK znajdziesz tłumaczenie snów, najczęściej spotykanych marzeń sennych; sennik dziecko, sennik pieniądze, sennik egipski, sennik zmarły, sennik polski, sennik internetowy, sennik ciąża. . Horoskop dzienny, tygodniowy, miesięczny, roczny, partnerki, urodzinowy. Horoskop majów. Horoskop partnerski. Horoskop celtycki. Horoskop chiński. Horoskop miłosny. Horoskop 2013. Sprawdź horoskop na naszym portalu. Wejdź i sprawdź, co zapisano w kartach? Wróżenie z kart. Wróżby z tarota. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.