porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Żeglarstwo dla początkujących. Na czym polega kompensacja steru?
Żeglarstwo dla początkujących. Na czym polega kompensacja steru? Są takie jachty, w których puszczenie steru na chwilę kończy ...
Zasady gry w tysiąca

Jak grać w tysiąca dobieranego?

Gra w karty to świetny sposób na nudę. Do rozegrania tysiąca dobieranego wystarczą dwie osoby i kartka papieru. Zasady gry są proste, a najważniejsze to zapamiętać wartość kart.

To gra dobra na każdą okazję. Kiedyś tysiąc był przebojem deszczowych wakacji, dziś warto wrócić do pasjonujących rozgrywek.  

Zasady gry w tysiąca

Do gry potrzebna jest talia 24 kart (od 9 do asów)

Gracze otrzymują po 6 kart. Reszta czeka na kupce, to tzw. talon zapasowy.

Partia dzieli się na dwa etapy, tzw. bitki. Każda z nich kończy się, kiedy na kupce zapasowej zabraknie kart. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy zdobędzie 1000 punktów.

Bitka I

Zaczyna przeciwnik rozdającego i to on jako pierwszy wykłada kartę na stół. Przeciwnik musi dołożyć kartę wyższą, a więc jeśli ktoś położy króla, należy przebić tę kartę asem albo dziesiątką. Wygrany zgarnia wszystkie karty i odkłada na bok, następnie zapisuje punktację i dobiera kartę z góry talonu zapasowego. Po następną sięga przeciwnik. Gracze zawsze w ręku muszą mieć po 6 kart (dopóki jest co dobierać z talonu zapasowego).

Bitka II

To trudniejszy etap. Teraz należy przebijać także kolorem albo tzw. atutem.

Wartość koloru to: pik 40 punktów, trefl 60 punktów, karo 80 punktów, a kier 100 punktów.

Gracz może także zgłosić meldunek. To para - król i dama w jednym kolorze. Od zgłoszenia meldunku przez gracza to kolor atutowy, czyli tryumf, który bije inne kolory. I tak na przykład walet trefl w takim przypadku przebija króla karo. Kolor atutowy zmienia się dopiero po zgłoszeniu kolejnego meldunku.

Punktacja (wartość kart):

as - 11

10 - 10

Król - 4

Dama - 3

Walet - 1

9 - 0

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
GRY KARCIANE - piki. Jakie są zasady gry w piki? Jak grać w piki?

Gra w piki to prosta, ale jednocześnie emocjonująca gra karciana dla czterech osób. W piki gra się w parach. Najpierw następuje deklaracja ile weźmie się lew, a potem jest rozgrywka. Po jej...

Aktualizacja: 08.03.2015 21:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.