porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
GRYCANKI. Co zrobić, by wyglądać tak dobrze jak MARTA GRYCAN? Atak Grycanek trwa! Choć Marta Grycan za wszelką cenę chce ...
Skąd wzięło się pojęcie celebryty - celebrytki? Czy polscy celebryci zasługują na to, by ich tak nazywać? CO TO ZNACZY być celebrytką?

Kim jest CELEBRYTA? Kogo można tak nazwać? Czy GRYCANKI to celebrytki?

Mimo że słowo "celebryta" w potocznym języku polskim funkcjonuje niewiele ponad trzy lata, na dobre zagościło w słowniku. Jako Celebrytkami nazywane są na przykład siostry Grycan i ich matka, Marta Grycan - bywalczynie salonów, na których skupia się uwaga mediów. Celebryta ma jednak w Polsce nieco inne znaczenie niż w językach, z których pochodzi. 

Pochodzenie słowa "celebryta"

W zasadzie pochodzenie słowa celebryta w większości języków jest pochodną od łacińskiego celebrare (np. w języku hiszpańskim jest celebrar, we francuskim cèlèbrer, a w angielskim celebrate). Słowo to oznacza: uroczyście obchodzić, święcić i zdecydowanie związane było z liturgią. Mamy w słowniku polskie celebrować, które oznacza, że do jakiejś czynności podchodzimy poważnie i uroczyście. W słowniku kościelnym będzie to uroczyście odprawiane nabożeństwo. Księdza, który je odprawia, można by zatem nazwać celebrytą, ale nie ma on nic wspólnego z celebrytą medialnym.

Polski celebryta chciałby mieć swoje korzenie w angielskim celebrity, które oznacza osobę sławną, znakomitość świecącą przykładem. Ale biorąc pod uwagę, jakie osoby nazywane są w Polsce celebrytami (bądź same się tak określają), trudno nie zauważyć, że następuje tu nadinterpretacja tego pojęcia. Bo właśnie ludzi sławnych ze względu na swoje dokonania, znakomitości, których kraj się nie powstydzi - nigdy byśmy celebrytami w nowym znaczeniu nie nazwali!

Czym świecą polscy celebryci?

Wychodzi więc na to, że podstawa słowotwórcza polskiego celebryty została zawłaszczona przez samych celebrytów i jest to nowy twór. Bo polski celebryta to osoba znana przede wszystkim z tego, że jest obecna we wszelakich mediach, szczególnie mająca "parcie na szkło” i tabloidy (niestety, telewizja i plotkarskie gazety przysparzają popularności). Polski celebryta nie musi mieć jakichś specjalnych osiągnięć, nie musi być znakomitością, wystarczy, że wszędzie będzie go pełno.

Celebryta uwielbia skandale i skandaliki, bo to jeszcze bardziej nakręcą zainteresowanie jego osobą. Bycie celebrytą jest dochodowe, bo to rola dobrze opłacana przez reklamodawców. Celebryta w związku z tym wzbudza zachwyt reszty gawiedzi tym, że dobrze mu się powodzi, bo wszyscy mogą zobaczyć, gdzie mieszka, jakimi jeździ autami i w jakich egzotycznych zakątkach świata spędza wakacje.

A poza tym, polski celebryta to nic szczególnego w życiu nie osiągnął, jest płytki, próżny i wcale nie zasługuje na to, by świecić jakimkolwiek przykładem, co najwyżej może tylko świecić...

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kim są Grycanki? Jaką filozofię życia wyznają?

Grycanki, czyli Marta, Weronika i Wiktoria Grycan to ostatnio najpopularniejsze polskie celebrytki. Zapytaliśmy Martę Grycan o to, jaki ma przepis na życie, jak wejście na salony wpłynęło na jej...

Kim są i czym zajmują się SIOSTRY GRYCAN, czyli GRYCANKI? Marta, Wiktoria, Weronika Grycan? Kim są i czym zajmują się SIOSTRY GRYCAN, czyli GRYCANKI? Marta, Wiktoria, Weronika Grycan?

W Polsce, aby zostać popularnym, trzeba być gwiazdą kina, piosenki lub sportu. Można mieć sławnych rodziców czy rodzeństwo. Wówczas, pomimo braku wybitnych talentów, można zostać celebrytą - jak...

Aktualizacja: 13.04.2012 17:17
Autor: CzeM
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ola Rudnicka - kim jest? Co osiągnęła?
Ola Rudnicka - kim jest? Co osiągnęła?

Od dłuszego czasu agencja Model Plus "ma nosa" do niezwykłych ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Gwiazdy i plotki porady i informacje z życia polskich i zagranicznych gwiazd. W dziale gwiazdy i plotki znajdziesz informacje z życia gwiazd. Porady z życia sławnych i bogatych aktorów i aktorek. Najnowsze plotki, pikantne życie gwiazd, skandale. Kompromitujące zdjęcia. Znane gwiazdy, o których pisze pudelek czy kozaczek. Wpadki znanych ludzi. Skandale z życia gwiazd. Chirurgia plastyczna. Taniec z gwiazdami. Styl ubierania się. Porady z życia gwiazd. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.