porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kandydaci na prezydenta Warszawy. Kto wystartuje w wyborach?
Kandydaci na prezydenta Warszawy. Kto wystartuje w wyborach? Choć oficjalnego kandydata na prezydenta Warszawy podało dotąd tylko SLD, ...
Przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego na kadencję 2014–19 obywatele Unii Europejskiej będą wybierać między 22 a 25 maja. W Polsce – 25 maja.

Europarlament. Jakie są zasady eurowyborów?

Europarlament. Jakie są zasady eurowyborów?

Przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego na kadencję 2014–19 obywatele Unii Europejskiej będą wybierać między 22 a 25 maja. W Polsce – 25 maja.

W wyborach do europarlamentu mandat eurodeputowanego otrzyma 750 osób. Polacy mają do zdobycia 51 mandatów.

Przygotowania do eurowyborów 2014 trwają. Do 24 lutego nastąpi zarządzenie wyborów; do 5 kwietnia – rejestracja komitetów i start kampanii; do 15 kwietnia – rejestracja list; do 10–23 maja – bezpłatna kampania w mediach.

Eurowybory. Kto może kandydować?

Kto może startować w wyborach do europarlamentu? Przede wszystkim musi być obywatelem UE. Minimalny wiek kandydata na eurodeputowanego to w większości krajów 18 lub 21 lat. We Włoszech i na Cyprze – 25 lat. W Polsce kandydat musi mieć 21 lat.

Eurowybory. Jak będziemy głosować?

Kandydatów do europarlamentu będziemy wybierać w 13 okręgach wyborczych. Aby zarejestrować listę, trzeba zebrać 10 tys. podpisów poparcia. Na liście okręgowej musi znaleźć się przynajmniej 5 kandydatów, ale nie więcej niż 10.

Eurowybory. Kiedy poznamy wyniki?

Ogłoszenie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w obwodzie wyborczym nie może nastąpić przed zakończeniem głosowania w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak głosować podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego? Jak głosować podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego?

Mówimy, jak wygląda procedura głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ile dostaniemy kart do głosowania? Ile przysługuje nam skreśleń?

Eurowybory 2014. Kiedy? [DATA, GODZINY] Eurowybory 2014. Kiedy? [DATA, GODZINY]

Mówimy, kiedy i w jakich godzinach, można zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Eurowybory 2014. Kto może zasiąść w komisji wyborczej? Eurowybory 2014. Kto może zasiąść w komisji wyborczej?

Kto może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Mówimy, jak można zasiąść w komisji wyborczej.

Aktualizacja: 07.04.2014 13:03
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Samborski, partner Agnieszki Kaczorowskiej. Kim jest?

Agnieszka Kaczorowska już dawno przestała być "Bożenką z klanu". Teraz ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.