porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kim jest Lindsey Hunter, nowy trener Marcina Gortata? Połowa sezonu 2012/2013 w drużynie koszykarzy NBA Phoenix Suns, drużynie ...
Ćwiczenia rozciągające na szpagat. Jakie są rodzaje szpagatów?

JAK ZROBIĆ SZPAGAT? Jakie są ćwiczenia rozciągające do szpagatu?

Pełen szpagat to marzenie wielu osób, które dbają o codzienną gimnastykę. Zobacz, w jaki sposób przygotować się i jak często wykonywać ćwiczenia, aby osiągnąć cel i zrobić szpagat!

Rodzaje szpagatów

Istnieją dla podstawowe rodzaje szpagatów: francuski oraz turecki. Szpagat francuski polega na położeniu nóg na podłożu, kiedy jedna z nóg wystawiona jest do przodu, druga do tyłu. Szpagat turecki z kolei polega na rozkroku tak głębokim, że dotyka się podłoża, - to tzw. sznurek. Przygotowania do obu szpagatów są bardzo zbliżone, jednak powszechnie za łatwiejszy w wykonaniu uważa się szpagat turecki, a więc sznurek.

Rozgrzewka przed treningiem

Bardzo ważnym elementem przed treningiem jest rozgrzewka. Powinna trwać minimum 10 minut. Rozgrzewka ma na celu rozgrzanie mięśni i przygotowanie ich do późniejszego wysiłku. Prawidłowo wykonana rozgrzewka powinna przyśpieszyć pracę serca, rozgrzać mięśnie, a dzięki temu zapobiec ewentualnym kontuzjom i zwiększyć jakość treningu. Rozgrzewka może składać się z lekkich ćwiczeń areobowych, przysiadów, "pajacyków", skłonów, skoków na skakance.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu

Każde z wykonywanych ćwiczeń  powinno trwać przynajmniej kilka sekund. Dla najlepszych efektów dobrze jest trzymać jedną pozycję przez około 10 sekund. Ćwiczenia na szpagat wykonuje się do poczucia wyraźnego, ale nie zbyt mocnego bólu.




Harmonogram ćwiczeń na szpagat

Ćwiczenia na szpagat wykonuje się w seriach - całość, wraz z rozgrzewką powinna zająć około 45 minut. Ćwiczymy 3-4 razy w tygodniu. Czas oczekiwania na efekty jest bardzo różny i zależy od indywidualnych uwarunkowań danej osoby: jedni osiągną cel, czyli wykonują szpagat w kilka miesięcy, inni - w rok.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak ćwiczyć z hula hop? Proste ćwiczenia z hula hop na brzuch, uda, pośladki

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak unikać urazów podczas ćwiczeń? Jak uniknąć urazów biegając?

Dobrze przeprowadzona rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające pozwolą na uniknięcie kontuzji i urazów mięśni i stawów. Szczególną uwagę na to trzeba zwracać przed cięższymi treningami lub po dłuższym...

Czym jest STRECHING? Jakie są ZALETY ROZCIĄGANIA?

Jakie są zalety regularnego rozciągania? Jakie ćwiczenia zapewnią ci smukłą sylwetkę? Sprawdź, w jaki sposób możesz poprawić swoje ciało i samopoczucie.

Jak przeprowadzić rozgrzewkę?

Przed każdym wysiłkiem fizycznym, a szczególnie przed konkretnym treningiem w specyficznej dziedzinie sportu niezbędna jest właściwa rozgrzewka. Ale jak właściwie przeprowadzić rozgrzewkę, żeby...

Aktualizacja: 21.01.2013 16:42
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?

Celia Jaunat, dziewczyna Grzegorza Krychowiaka, pojawiła się na meczu Hiszpanii ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Porady, fakty sportowe z najważniejszych wydarzeń, o celebrytach w sporcie, o zdrowym stylu życia, sporcie i rekreacji. Informacje i ciekawe artykuły o tematyce sportowej: jak nauczyć się pływać, jak zostać sędzią, ile zarabia się w sporcie, które dyscypliny są najpopularniejsze, kto jest najlepszym trenerem a kto piłkarzem, która drużyna zagra na Euro 2012, co wiemy o gwiazdach sportu, na czym polega trening. Poradniki dotyczące najważniejszych dyscyplin sportowych: piłka, piłka nożna, futbol, mundial, Euro 2012, f1, tenis, boks, skoki narciarskie, sporty zimowe.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.