porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie pobiegać na Mazowszu w pierwsze dni października? Wielką promocją biegania będzie impreza "Biegnij Warszawo" w niedzielę 2 ...
Wynalazek japońskiego lekarza pomaga leczyć kontuzje sportowców

Co to jest kinezjotaping? Fizjoterapia czy psychoterapia?

Widzieliście pewnie często sportowców oblepionych w czasie zawodów kolorowymi plastrami. To wcale nie oznacza, że przeszli przypadkiem przez szklane drzwi czy zacięli się przy goleniu. Oni po prostu stosują niezwykle popularną metodę terapii – kinezjotaping.

Kinezjotaping to wynalazek japońskiego lekarza Kenzo Kase, który już w latach 80. próbował sprawdzić oddziaływanie elastycznych taśm samoprzylepnych na organizm. Efekt badań? Powstanie plastra o nazwie Kinesio Tex, który wspomaga rehabilitację pacjenta: łagodzi bóle, poprawia krążenie krwi, stan skóry i przemianę materii, stabilizuje stawy, odciąża kręgosłup.

Taśmy mają cztery kolory: różowy, cielisty, niebieski i czarny, przy czym niebieski ma działać rozluźniająco, a różowy – zwiększać napięcie mięśni. Pozostałe dwa są obojętne.

Plastry łagodzące ból mięśni i stawów - czy to działa?

Ze skutecznością kinezjotapingu różnie bywa, wielu specjalistów od fizjoterapii uważa, że wykazują one bardziej działanie psychologiczne niż lecznicze. Sportowcy zwyczajnie lubią mieć na sobie plastry, bo lepiej się z nimi czują.

Także naukowcy nie są zgodni, czy ta metoda definitywnie pomaga. Tak czy inaczej, jest tak powszechna, że nie da się jej lekceważyć. Tym bardziej że koszt kinezjotapingu nie jest wysoki – pięciometrowy odcinek taśmy to wydatek niespełna 40 złotych. Kluczem jest jego właściwe zaaplikowanie na skórę przez wykwalifikowanego specjalistę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak unikać urazów podczas ćwiczeń? Jak uniknąć urazów biegając?

Dobrze przeprowadzona rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające pozwolą na uniknięcie kontuzji i urazów mięśni i stawów. Szczególną uwagę na to trzeba zwracać przed cięższymi treningami lub po dłuższym...

Czy biegi narciarskie to sport kontuzjogenny?

Po kolejnych sukcesach Justyny Kowalczyk biegi narciarskie stają się edną z ulubionych dyscyplin sportowych Polaków. Czy każdy może trenować ten sport i czy istnieje duże ryzyko kontuzji?

Jak można ograniczyć groźne kontuzje w piłce nożnej ( i innych sportach)?

Trener Interu Mediolan Claudio Ranieri przed pucharowym meczem z CSKA Moskwa miał w drużynie istny szpital. Kontuzjowani byli: Dejan Stanković, Maicon, Thiago Motta, Ivan Vordoba i Wesley Sneijder.

Aktualizacja: 30.09.2011 11:12
Autor:
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Waldemar Deska - kim jest?
Waldemar Deska - kim jest?

Waldemar Deska, współzałożyciel i lider alternatywnej grupy „Daab”, znany jest ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Porady, fakty sportowe z najważniejszych wydarzeń, o celebrytach w sporcie, o zdrowym stylu życia, sporcie i rekreacji. Informacje i ciekawe artykuły o tematyce sportowej: jak nauczyć się pływać, jak zostać sędzią, ile zarabia się w sporcie, które dyscypliny są najpopularniejsze, kto jest najlepszym trenerem a kto piłkarzem, która drużyna zagra na Euro 2012, co wiemy o gwiazdach sportu, na czym polega trening. Poradniki dotyczące najważniejszych dyscyplin sportowych: piłka, piłka nożna, futbol, mundial, Euro 2012, f1, tenis, boks, skoki narciarskie, sporty zimowe.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.