porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wynajem mieszkania, FORMALNOŚCI: Jak powinna wyglądać umowa? [WZÓR]
Wynajem mieszkania, FORMALNOŚCI: Jak powinna wyglądać umowa? [WZÓR] Co powinno znaleźć się w umowie najmu mieszkania? Kto może ...
Co trzeba załatwić, jakie dokumenty sporządzić i podpisać przy wynajmowaniu mieszkania, żeby nie zostać oszukanym?

Wynajem mieszkania, FORMALNOŚCI: Umowa, kaucja, co jeszcze trzeba załatwić?

Wynajem mieszkania, FORMALNOŚCI: Umowa, kaucja, co jeszcze trzeba załatwić?
fot.: sxc.hu
Jakich formalności musimy dopełnić, kiedy decydujemy się wynająć mieszkanie? Pamiętajmy o dobrze skonstruowanej umowie oraz o protokole zdawczo-odbiorczym, który uwolni nas od odpowiedzialności za zniszczone nie przez nas elementy wyposażenia mieszkania.

Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie mieszkania, przeczytaj o prawach, które przysługują lokatorowi. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jaka umowa jest najkorzystniejsza dla najemcy i jakie formalności musisz wypełnić przed wprowadzeniem się do nowego lokum.

Umowa najmu

Umowa najmu lokalu może być zawarta na czas określony i nieokreślony. Umowa na czas nieokreślony nie musi być zawierana w formie pisemnej – w przeciwieństwie do umowy na czas określony. Podczas zawierania umowy na czas nieokreślony przysługuje każdej ze stron trzymiesięczny lub miesięczny okres wypowiedzenia najmu. Umowa na czas określony nie może być zaś zerwana przed wyznaczonym terminem. Jeśli najemca wyprowadzi się przed dniem ustalonym w umowie, zobowiązany jest do dalszego regulowania zobowiązań. W razie zerwania umowy przed terminem drugiej stronie przysługuje odszkodowanie za poniesione wskutek tego szkody.

>>> Rządowe mieszkania na wynajem – o co chodzi? [KLIKNIJ!]

Umowę z najemcą może zawrzeć właściciel mieszkania lub pełnomocnik, który posiada pisemną zgodę właściciela mieszkania. Podstawowym obowiązkiem lokatora jest płacenie czynszu. Przy podpisaniu umowy warto jest zastrzec sobie możliwość wglądu do rachunków/faktur za media przez cały okres wynajmu oraz do odbioru pokwitowań za comiesięczne wpłaty.

Kaucja

Najczęściej zawarcie umowy najmu uzależnione jest od wpłacenia przez wynajmującego kaucji zabezpieczającej. Wartość kaucji nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Zwrot kaucji następuje w momencie zakończenia trwania umowy lub jej rozwiązania za obopólną zgodą. Kaucji nie pobiera się, gdy umowa dotyczy najmu mieszkania zamiennego lub socjalnego. 

Protokół zdawczo-odbiorczy

Oprócz umowy najmu przed wprowadzeniem się do mieszkania warto podpisać jak najbardziej szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy lokalu. Wymienione w nim powinny zostać wszystkie meble oraz sprzęty elektroniczne, nowe, niezniszczone, które znajdują się w mieszkaniu. W momencie wyprowadzki wiadomo będzie, w jakim stanie oddaje on używane przez siebie części wyposażenia mieszkania i co ewentualnie zostało zniszczone przez najemcę. Po wyprowadzeniu z mieszkania najemca zobowiązuje się do oddania go w takim samym stanie, w jakim go wynajął. Naprawy i wymiany instalacji: wodociągowej, gazowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej oraz anteny zbiorczej leżą w gestii właściciela mieszkania.

>>> WYNAJEM MIESZKANIA - FORMALNOŚCI: Jak zgłosić wynajem mieszkania do urzędu skarbowego? [KLIKNIJ!]

Dodatkowo warto pamiętać, że właściciel mieszkania nie ma prawa bez wcześniejszego ustalenia wizyty wchodzić sam do wynajmowanego mieszkania. Przed zawarciem umowy właściciel mieszkania może natomiast żądać od najemcy dokumentu, który poświadczy, że najemca ma pracę i będzie w stanie spłacać zobowiązania, jakie na siebie bierze.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
UMOWA NAJMU: co w niej zapisać? 10 PUNKTÓW UMOWA NAJMU: co w niej zapisać? 10 PUNKTÓW

Zarówno wynajmujący, jak i najemca powinni zadbać, żeby wiążąca ich umowa chroniła ich interesy. Trzeba szczegółowo omówić kwestię wszelkich opłat, żeby było wiadomo, co kogo obciąża. Ważne jest też,...

Meldunek – co daje lokatorowi? Czy warto się meldować w wynajętym mieszkaniu? Meldunek – co daje lokatorowi? Czy warto się meldować w wynajętym mieszkaniu?

Przy wynajmowaniu mieszkania często zastanawiamy się nad obowiązkiem meldunku. Czy powinniśmy się zameldować w nowym miejscu zamieszkania? Czy daje nam to uprawnienia?

Co oznacza najem okazjonalny?

Dla kogo najem okazjonalny? Co zyskuje właściciel mieszkania, który zdecyduje się na ten rodzaj umowy?

Aktualizacja: 05.09.2013 10:25
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ola Ciupa – kim jest? [KARIERA]
Ola Ciupa – kim jest? [KARIERA]

Ola Ciupa najczęściej kojarzona jest z teledyskami Donatana. Jednak piękna ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.