porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Które instytucje należy powiadomić o zmianie adresu zameldowania? Oto lista instytucji, które powinniśmy powiadomić o zmianie adresu zameldowania
Na czym polega służebność osobista? Jakie są zasady służebności osobistej?

Służebność osobista – na czym to polega?

Służebność osobista, umowa o dożywocie – na czym to polega? Sprawdź, kiedy nabędziesz prawo do korzystania z cudzej nieruchomości.

Służebność osobista to prawo do korzystania z cudzej nieruchomości. W zamian za przeniesienie własności nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy tej nieruchomości dożywotnie mieszkanie i utrzymanie. Jeśli nie zostanie zawarta inna umowa, nabywca mieszkania powinien przyjąć zbywcę jako domownika. To oznacza, że musi dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewniać odpowiednią pomoc, pielęgnować w chorobie oraz opłacić jego ceremonię pogrzebową, zgodną z miejscowymi zwyczajami.

Mający służebność mieszkania ma też prawo korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.

>>> Na czym polega dożywotnia służebność mieszkania? [KLIKNIJ!]

Służebność osobistą należy ustanowić w formie aktu notarialnego. Umowa może być odpłatna lub nieodpłatna w zależności od woli stron.

Ponieważ służebność osobista przysługuje konkretnej osobie, wygasa wraz z jej śmiercią – ma charakter dożywocia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Przeniesienie własności mieszkania - na czym polega w dożywotniej służebności?

Umowę cywilnoprawną o dożywocie zawiera się, aby zapewnić sobie dożywotnie utrzymanie na koszt osoby lub innego podmiotu, któremu w zamian przekazuje się nieruchomość przenosząc na niego jej własność.

Na czym polega dożywotnia służebność mieszkania?

Dożywotnia służebność mieszkania polega na przeniesieniu własności lokalu na nabywcę i zobowiązaniu się przez niego do zapewnienia zbywcy tej nieruchomości dożywotniego mieszkania i utrzymania.

Czy można rozwiązać umowę dożywocia?

Umowa dożywocia, jako dokument dobrowolny, nie może być zawierana bez wiedzy jednej ze stron. Jednak co zrobić w przypadku, gdy stosunki pomiędzy nabywcą i zbywcą ulegną pogorszeniu? Czy można...

Aktualizacja: 28.10.2013 14:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był. św. Walenty? Co wiemy o patronie zakochanych?
Kim był. św. Walenty? Co wiemy o patronie zakochanych?

Co roku 14 lutego obchodzimy walentynki – w Polsce, Anglii i ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.