porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Które instytucje należy powiadomić o zmianie adresu zameldowania? Oto lista instytucji, które powinniśmy powiadomić o zmianie adresu zameldowania
Na czym polega służebność osobista? Jakie są zasady służebności osobistej?

Służebność osobista – na czym to polega?

Służebność osobista, umowa o dożywocie – na czym to polega? Sprawdź, kiedy nabędziesz prawo do korzystania z cudzej nieruchomości.

Służebność osobista to prawo do korzystania z cudzej nieruchomości. W zamian za przeniesienie własności nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy tej nieruchomości dożywotnie mieszkanie i utrzymanie. Jeśli nie zostanie zawarta inna umowa, nabywca mieszkania powinien przyjąć zbywcę jako domownika. To oznacza, że musi dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewniać odpowiednią pomoc, pielęgnować w chorobie oraz opłacić jego ceremonię pogrzebową, zgodną z miejscowymi zwyczajami.

Mający służebność mieszkania ma też prawo korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.

>>> Na czym polega dożywotnia służebność mieszkania? [KLIKNIJ!]

Służebność osobistą należy ustanowić w formie aktu notarialnego. Umowa może być odpłatna lub nieodpłatna w zależności od woli stron.

Ponieważ służebność osobista przysługuje konkretnej osobie, wygasa wraz z jej śmiercią – ma charakter dożywocia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Przeniesienie własności mieszkania - na czym polega w dożywotniej służebności?

Umowę cywilnoprawną o dożywocie zawiera się, aby zapewnić sobie dożywotnie utrzymanie na koszt osoby lub innego podmiotu, któremu w zamian przekazuje się nieruchomość przenosząc na niego jej własność.

Na czym polega dożywotnia służebność mieszkania?

Dożywotnia służebność mieszkania polega na przeniesieniu własności lokalu na nabywcę i zobowiązaniu się przez niego do zapewnienia zbywcy tej nieruchomości dożywotniego mieszkania i utrzymania.

Czy można rozwiązać umowę dożywocia?

Umowa dożywocia, jako dokument dobrowolny, nie może być zawierana bez wiedzy jednej ze stron. Jednak co zrobić w przypadku, gdy stosunki pomiędzy nabywcą i zbywcą ulegną pogorszeniu? Czy można...

Aktualizacja: 28.10.2013 14:28
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?

Lada dzień będzie można obejrzeć trzeci już sezon znakomitego amerykańskiego ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.