porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile legalnie można mieć przy sobie narkotyków? Wielu prokuratorów woli się nie wychylać i nie umarzać spraw ...
Zobacz kto może zostać rodzicem zastępczym i jakie warunki musi spełniać

RODZINA ZASTĘPCZA. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać status rodziny zastępczej?

RODZINA ZASTĘPCZA. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać status rodziny zastępczej?

Każdy kandydat na rodzica zastępczego musi przejść badania psychologiczne, rozmowy z pedagogiem oraz otrzymać dobrą ocenę w rodzinnym wywiadzie środowiskowym. Jeżeli przejdziesz te etapy pozytywnie, czekają cię jeszcze szkolenia z pedagogiki, prawa rodzinnego, psychologii rozwojowej oraz wychowawczej.

fot.: Photos.com
Mimo najsilniejszej motywacji nie każdy może zostać rodzicem zastępczym. Aby móc ubiegać się o status rodzica zastępczego trzeba spełniać wiele warunków: kandydat na rodzica musi m.in. być zdrowy, mieć stałą pracę i obywatelstwo polskie oraz nie może być karany. Ale to nie wszystkie wymogi! Jakie warunki musi spełnić rodzina zastępcza?

Głównymi powodami, dla których ludzie decydują się na uzyskanie prawa do opieki nad maluchami, które zostały doświadczone przez los, są miłość do dzieci i chęć wynagrodzenia im doznanych krzywd, wyrządzonych przez innych dorosłych.

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

Polskie prawo przewiduje, że rodziną zastępczą może zostać zarówno bezdzietne małżeństwo, jak i takie z własnymi dziećmi oraz osoba samotna. Kandydat na rodzica zastępczego musi:

  • mieć polskie obywatelstwo,

  • być niekarany,

  • mieć unormowane warunki mieszkaniowe,

  • cieszyć się zdrowiem, pozwalającym mu w pełni i bez żadnych ograniczeń opiekować się dzieckiem,

  • mieć unormowaną sytuację finansową, czyli powinien mieć przynajmniej jedno stałe źródło dochodu.

Rodzicem zastępczym może zostać jedynie osoba, która nigdy nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej. Warunki te, spełniane przez zastępczego opiekuna, mają zapewnić dziecku bezpieczeństwo i godne warunki dla rozwoju i życia. W przypadku ewentualnego spokrewnienia istotna jest także różnica wieku pomiędzy wychowankiem a rodzicem zastępczym. 

Jak zostać rodziną zastępczą?

Proces ubiegania się o status rodzica zastępczego jest długi i wymaga dużo cierpliwości. Jeżeli chcesz ubiegać się o status rodzica zastępczego powinieneś zgłosić się do lokalnego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, celem przeprowadzenia rozmowy-wywiadu.

Każdy kandydat na rodzica zastępczego musi przejść:

  • badania psychologiczne,

  • rozmowy z pedagogiem

  • otrzymać dobrą ocenę w rodzinnym wywiadzie środowiskowym.

Jeżeli przejdziesz te etapy pozytywnie, czekają cię jeszcze szkolenia z pedagogiki, prawa rodzinnego, psychologii rozwojowej oraz wychowawczej. Szkolenia te mają na celu udoskonalenie umiejętności opiekuńczych i wychowawczych opiekuna. Po ukończeniu tego etapu z wynikiem pozytywnym, otrzymujesz stosowne zaświadczenie kwalifikacyjne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 19.09.2012 11:18
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?

Günter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 roku, w wieku 87 ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.