porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Za nieudany wyjazd należy się zadośćuczynienie Masz prawo do zadośćuczynienia od biura podróży za nieudany wyjazd. ...
Ulga abolicyjna, odliczenie od podatku. Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej? Komu przysługuje ulga abolicyjna? Ulga abolicyjna w 2013 roku. Ulga abolicyjna: PIT 2012

PITY 2012. Ulga abolicyjna w 2013 roku – co to jest? Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej? Odliczenie od podatku: ulga abolicyjna

W 2013 roku możemy skorzystać z ulgi abolicyjnej w ramach odliczeń od podatku. Ulga abolicyjna skierowana jest do osób, który poza dochodami w kraju osiągnęły inne, za granicą.

Ulga abolicyjna polega na odliczeniu od polskiego podatku kwoty, która jest różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Każdy pracujący za granicą Polak, pomimo płacenia podatków w kraju, w którym pracuje, ma obowiązek rozliczyć się z polskim fiskusem. Wtedy właśnie wykorzystuje się metodę podwójnego opodatkowania.

Z ulgi abolicyjnej może korzystać każdy, kto pracując poza granicami Polski, jest zatrudniony na umowę o pracę, prowadzi własną działalność gospodarczą, uzyskuje dochody z praw autorskich i praw pokrewnych z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej.

Od podatku od łącznych dochodów odliczyć można podatek zapłacony za granicą. Pamiętajmy jednak, że odliczenie to nie może przekroczyć kwoty, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

Ulga abolicyjna jest korzystna, ale tylko w rozliczeniu rocznym. Często, np. wracając z zagranicy, podatnik musi wpłacić stosowną zaliczkę na podatek dochodowy. Dopiero po zeznaniu rocznym pieniądze do niego wrócą.

Kwotę od odpisania od podatku w ramach ulgi abolicyjnej deklarujemy w załączniku PIT/0.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co odliczyć od podatku w PIT 2012? Ulgi podatkowe: jakie obowiązują w 2013 roku? Deklaracja podatkowa za 2012 rok

30 kwietnia mija termin składania PIT za 2012 rok. Jakie ulgi podatkowe przysługują nam w 2013 roku? Co można odliczyć od podatku w 2013 roku? Ulgi podatkowe 2013: krótki poradnik.

Aktualizacja: 15.04.2013 17:13
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Marek Galiński? [KARIERA, RODZINA]
Kim był Marek Galiński? [KARIERA, RODZINA]

Marek Galiński to utytułowany polski kolarz, który zginął w tragicznym ...

BAZA PORAD
Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.