porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KIEDY złożyć PIT 2011 i zapłacić podatek? Zeznanie podatkowe za 2011 rok należy dostarczyć do 30 kwietnia ...
Transakcje mieszkaniowe. Opodatkowanie sprzedaży mieszkania, domu lub działki.

PIT 2012. Jak rozliczyć zyski ze sprzedaży nieruchomości? Jaki PIT trzeba wypełnić?

To, w jaki sposób masz się rozliczyć z fiskusem i jaki zapłacisz podatek od sprzedaży mieszkania, domu lub działki, zależy od tego, kiedy nabyłeś sprzedawaną nieruchomość: przed 2007 r., w latach 2007-2008 czy po 2008 r.

Pamiętaj, że podatku od zbycia nie płaci się po pięciu latach – licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości. Oznacza to, że nie płaci się podatku w razie sprzedaży w 2011 r. nieruchomości, którą nabyto w 2005 r. lub wcześniej.

Jeśli sprzedałeś w 2011 r. mieszkanie kupione w 2006 r.

Podatek wynosi 10% przychodu, ale należało go zapłacić w ciągu 14 dni od sprzedaży, składając jednocześnie w urzędzie skarbowym deklarację PIT-23.

Z podatku zwalnia wydanie uzyskanych pieniędzy w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży na inny cel mieszkaniowy: dom lub mieszkanie (kupno, budowę, remont), grunt budowlany albo na spłatę kredytu zaciągniętego na jeden z takich celów. Warunkiem ulgi było jednak złożenie w ciągu 14 dni od sprzedaży odpowiedniego oświadczenia.

Nie płaci się podatku od sprzedaży nieruchomości otrzymanych w 2006 r. w spadku lub darowiźnie. Od 2007 r. taka sprzedaż jest opodatkowana.

Jeśli sprzedałeś w 2011 r. mieszkanie kupione w 2007 lub 2008 r.

Podatek wynosi 19% dochodu. Dochód obliczysz, odejmując od przychodu (ceny uzyskanej ze sprzedaży) koszty nabycia mieszkania i ewentualnego remontu (jeśli mieszkanie kupiłeś) albo wartość zapłaconego podatku spadkowego i koszty remontu (jeżeli je odziedziczyłeś).

Podatek płaci się w dniu złożenia zeznania rocznego za 2011 r. Nie ma dla niego specjalnego formularza, podatek trzeba wykazać w rocznym PIT (PIT-36, PIT-36L lub PIT-38; osoby składające PIT-37 lub PIT-28 nie mogą ujawnić w nim tego dochodu, bo po prostu nie ma na to rubryki – nie zwalnia to z zapłaty podatku).

Jeśli byłeś zameldowany w sprzedanym mieszkaniu na pobyt stały co najmniej przez 12 miesięcy, przysługuje ci zwolnienie od podatku od sprzedaży nieruchomości. Musisz jednak złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o meldunku do 30 kwietnia 2012 r.

>> Jak skorzystać z ulgi meldunkowej, żeby nie płacić podatku od sprzedaży domu lub mieszkania?<<

Jeśli sprzedałeś w 2011 r. mieszkanie kupione w 2009 r. lub później

Podatek wynosi 19% dochodu. Wykażesz go na formularzu PIT-39. Najpóźniej do 30 kwietnia 2012 r. trzeba złożyć to zeznanie w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek (tak jak w przypadku zeznania rocznego).

W PIT-39 możesz uwzględnić ulgę w podatku, jeśli planujesz inwestycję mieszkaniową, na przykład kupno innego mieszkania lub działki budowlanej, budowę lub remont domu albo spłatę kredytu mieszkaniowego. Pamiętaj, że pieniądze ze sprzedaży musisz wydać na taki cel do końca 2013 r. Nie trzeba składać żadnego oświadczenia o takim zamiarze, tylko w formularzu podatkowym zaznaczyć, że dochód jest zwolniony z podatku. Kwotę ulgi trzeba policzyć samemu: to iloczyn dochodu ze sprzedaży i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie ze sprzedaży nieruchomości.

>> Jak zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania? <<

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2012. Jaki formularz i jakie załączniki wypełnić? Rodzaje PIT-ów

Na rozliczenie z fiskusem masz czas do końca kwietnia. Jaki PIT wybrać w 2013? Zeznanie podatkowe musisz złożyć nawet wtedy, gdy twój dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku (3091 zł). Nie...

PODATKI 2012 / 2013. Jaką sumę można odliczyć za dziecko? Ulga z tytułu wychowywania dzieci w PIT 2012

Ulga na dzieci 2012 / 2013. Jak z niej skorzystać?&nbsp;Wysokość ulgi prorodzinnej przysługującej podatnikowi zależy od tego, ile wychowuje dzieci i przez ile miesięcy w roku. Za każde dziecko można...

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko?

Fiskus nie wyklucza możliwości równoczesnego korzystania z ulgi na dziecko, ulgi rehabilitacyjnej oraz ulgi na internet, o ile spełnione są wszystkie warunki ustawowe uprawniające do zastosowania...

Aktualizacja: 20.03.2013 14:28
Autor: "Murator"
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Mateusz Gessler – kim jest restaurator i gospodarz Hell's Kitchen?
Mateusz Gessler – kim jest restaurator i gospodarz Hell's Kitchen?

Znane już wszystkim doskonale nazwisko i ta sama kulinarna pasja ...

BAZA PORAD
Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.