porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie prawa w pracy ma kobieta w ciąży? Jeśli spodziewasz się dziecka lub karmisz maleństwo, pracodawca ma wobec ...
Od kiedy wchodzą terminowe prawa jazy? Wymiana prawa jazdy

Nowe TERMINOWE PRAWO JAZDY. Jak je przedłużyć?

Nowe TERMINOWE PRAWO JAZDY. Jak je przedłużyć?

Nowe prawo jazdy będzie wydawane na określony termin - maksymalnie na 15 lat.  

fot.: Photos.com
Od poniedziałku 21 stycznia 2013 roku wszystkie wydawane prawa jazdy nie będą już bezterminowe. Będą one ważne najdłużej przez 15 lat. Sprawdź, co trzeba będzie zrobić, aby przedłużyć ważność terminowego prawa jazdy. Czy konieczne będzie zdanie nowego egzaminu?

Upływ terminu ważności nowego dokumentu prawa jazdy nie wiąże się na szczęście z koniecznością zdawania od nowa egzaminu na prawo jazdy czy nawet ponawiania badań lekarskich (chyba, że pogorszy się w tym czasie stan zdrowia kierowcy). Wprowadzenie terminów ważności prawa jazdy ma na celu m.in. uaktualnienie zdjęcia w dokumencie.

Nowe prawa jazdy (które od 19 stycznia 2013 mają nowy wzór)  będą wydawane najdłużej na okres 15 lat. Po upływie tego czasu ważność będzie tracił tylko ten dokument. Badania lekarskie nadal będą wydawane bez daty granicznej.  

Terminowe prawo jazdy - jak je przedłużyć?

Przed upływem terminu ważności właściciel prawa jazdy będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu, tak jak się to robi w przypadku zbliżającego się końca ważności dowodu osobistego czy paszportu. Nowe terminowe prawo jazdy będzie wydawane bez konieczności ponawiania badań lekarskich osobom, które uzyskały wcześniej bezterminową zgodę lekarza na prowadzenie auta i w ciągu tych maksymalnie 15 lat ważności prawa jazdy nie doznały uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem lub nie pogorszył im się wzrok. Informacje na temat wypadków skutkujących uszczerbkiem zdrowia kierowcy będą przesyłane do wydziałów komunikacji m.in. przez policję.

W innym wypadku, tzn., jeśli kierowca dozna uszczerbku na zdrowiu lub zacznie nosić okulary będzie musiał dostarczyć od lekarza dokument określający czas, po upływie którego konieczne będzie wykonanie kolejnego badania. Na taki czas będzie wydane nowe terminowe prawo jazdy

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy na nowe?

Posiadacze bezterminowego prawa jazdy nie będą musieli pędzić do urzędów, aby jak najszybciej wymienić dokument na nowy. Obowiązkowa wymiana starego prawa jazdy na nowe ma nastąpić dopiero w 2028 roku. Proces ten ma trwać 5 lat. 

Jednak w przypadku utraty przez kierowcę prawa jazdy (w wyniku np. zguby, kradzieży czy zniszczenia) otrzyma on nowy dokument, wydany maksymalnie na 15 lat. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

>> PYTANIA NA PRAWO JAZDY. Jak wygląda nowy egzamin na prawo jazdy 2013?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 16.12.2013 12:11
Autor: bwysoczarska - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kazimierz Moskal - kim jest nowy trener Wisły Kraków? Co o nim wiemy? [KARIERA, RODZINA]

Kazimierz Moskal został trenerem Wisły - już po raz trzeci. Czy ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.