porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
O ile wzrosną OPŁATY za WYWÓZ ŚMIECI w Warszawie?
O ile wzrosną OPŁATY za WYWÓZ ŚMIECI w Warszawie? W 2013 roku stolicę, jak całą Polskę, czeka tak zwana ...
Nowe zasady meldunku od 1 stycznia 2013. Wymeldować się i zameldować możemy w jednym urzędzie

MELDUNEK 2013. Co się zmieniło w przepisach meldunkowych?

Od stycznia 2013 roku zaczęła obowiązywać ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona wiele zmian dotyczących obowiązku meldunkowego. Nie znosi ona jednak samego obowiązku posiadania meldunku. Osoby zmieniające miejsce zamieszkania będą jednak miały sporo ułatwień - wszystkie sprawy meldunkowe załatwią w tym samym urzędzie. Sprawdź nowe zasady meldunku obowiązujące od 2013 r.
MELDUNEK 2013. Co się zmieniło w przepisach meldunkowych?

Od 2013 r. znika obowiązek meldunku czasowego nieprzekraczającego trzech miesięcy.

fot.: Photos.com

Od 1 stycznia 2013 r. zniesione zostały niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego. Nie musimy najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować. Wszystkie sprawy załatwimy w jednym miejscu.

Nowe zasady MELDUNKU od 2013 r. - co się zmieni?

Od początku 2013 r. przy dokonywaniu meldunku nie ma obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostały również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Dłuższy jest termin na zgłoszenie meldunku. Został wydłużony z 4 do 30 dni. Znika obowiązek meldunku czasowego nieprzekraczającego trzech miesięcy.

Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie mają obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników.

Nie ma obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów.

Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Meldunek – co daje lokatorowi? Czy warto się meldować w wynajętym mieszkaniu? Meldunek – co daje lokatorowi? Czy warto się meldować w wynajętym mieszkaniu?

Przy wynajmowaniu mieszkania często zastanawiamy się nad obowiązkiem meldunku. Czy powinniśmy się zameldować w nowym miejscu zamieszkania? Czy daje nam to uprawnienia?

Formalności po urodzeniu dziecka - jak i gdzie zameldować dziecko?

Narodziny nowego członka rodziny to ogromna radość dla rodziców. Wiąże się to jednak z paroma niezbędnymi formalnościami. Jednym z nich jest obowiązek meldunkowy. Sprawdź jak i gdzie zameldować...

Jak się zameldować w 2013? Kiedy zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy?

Wbrew licznym zapowiedziom na razie nie zlikwidowano obowiązku meldunkowego. Nastąpi to być może dopiero w 2016 r. Od stycznia 2013 r. wymeldowanie i zameldowanie w nowym miejscu będzie łatwiejsze.

Aktualizacja: 07.02.2013 14:01
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jagna Marczułajtis - kim jest? [KARIERA, POLITYKA, RODZINA]
Jagna Marczułajtis - kim jest? [KARIERA, POLITYKA, RODZINA]

Od 4 lat Jagna Marczułajtis aktywnie udziela się w polityce ...

BAZA PORAD
Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.