porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Nietykalność poselska i senatorska. Czy immunitet zawsze chroni posła? Immunitet poselski chroni posła przed postępowaniem karnym. Ale co z ...
Kto ma obowiązek płacenia abonamentu RTV? Płacić abonament RTV powinien każdy, kto ma w domu radio lub telewizor i nie ma tu znaczenia, jak często są one włączone

Lista dłużników za niepłacenie ABONAMENTU RTV. Co ci grozi, jeśli tam trafisz?

Nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego? Jak najszybciej biegnij na pocztę i ureguluj dług. W przeciwnym razie możesz zostać wpisany do bazy dłużników. Co ci grozi w takim przypadku? Kto ma obowiązek płacenia abonamentu RTV?

Telewizja i radio publiczne od dłuższego czasu alarmują, że z powodu nagminnego niepłacenia abonamentu RTV nie jest w stanie funkcjonować na odpowiednim poziomie. Podejmowane próby zachęcenia lub zmuszenia do zapłaty nie odnosiły skutku.

W latach 2008-2011 wpływy z abonamentu spadły z 726 do 470 mln zł. Miarka się przebrała, dlatego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie chce już dłużej czekać na zaległe 2 mld zł. Podpisała umowę z Pocztą Polską, która wysyła wezwania do zapłacenia należności. Jeśli dostaniesz takie wezwanie i na czas nie uregulujesz zaległego abonamentu, trafisz do Krajowego Rejestru Długów.

Czym skutkuje wpisanie do Krajowego Rejestru Długów?

Osoba, która trafi do bazy dłużników, nie dostanie kredytu czy pożyczki w banku, nie skorzysta z jakichkolwiek zakupów ratalnych, nie będzie mogła kupić telefonu na abonament, nie zawrze umowy leasingowej.

Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?

To obowiązek każdego, kto ma w domu radio lub telewizor i nie ma tu znaczenia, jak często są one włączone. Przyjęto bowiem, że osoba, która posiada taki odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa go. Płacimy jedną składkę (17,15 zł miesięcznie) bez względu na to, ile odbiorników mamy w domu. Z opłacania abonamentu nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z kablówki czy z telewizji satelitarnych. Z płacenia abonamentu zwolnione są m.in. osoby powyżej 75. roku życia, inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdolne do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, renciści oraz bezrobotni.

Warto wiedzieć, że zaległości abonamentowe przedawniają się dopiero po 5 latach. Oznacza to, że osoba, która nie płaciła abonamentu przez ten czas lub dłużej, zalega 1634 zł.

Polacy masowo unikają płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nie robi tego ponad 3 mln z nas. Zaległości Polaków z tytułu nieopłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego sięgają już 2 mld zł.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Abonament RTV - jaka luka prawna pozwala nie płacić abonamentu? Abonament RTV - jaka luka prawna pozwala nie płacić abonamentu?

Osoby, które nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego otrzymują pocztą ponaglenia i wezwania do zapłaty. Zalegający z opłatami bronią się wykorzystując lukę w prawie.

Zaległości w płaceniu abonamentu RTV — jak uniknąć płacenia? Zaległości w płaceniu abonamentu RTV — jak uniknąć płacenia?

Wielu Polaków przez lata nie płaciło abonamentu RTV i z tego tytuły ma teraz zaległości względem skarbu państwa, sięgające kilku tysięcy złotych. Czy można uniknąć płacenia tych zaległych składek i...

KARA za NIEPŁACENIE ABONAMENTU RTV? Co ci grozi, gdy nie płacisz abonamentu lub nie zarejestrowałeś telewizora? KARA za NIEPŁACENIE ABONAMENTU RTV? Co ci grozi, gdy nie płacisz abonamentu lub nie zarejestrowałeś telewizora?

Jeżeli masz zarejestrowany telewizor i/lub radioodbiornik i nie płacisz abonamentu, to bardzo możliwe, że otrzymasz wezwanie od Poczty Polskiej, która za pośrednictwem urzędów skarbowych ściga...

Aktualizacja: 24.03.2015 09:06
Autor: b.dylag
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA

Jeremy Clarkson, którego zobaczyć można w Top Gear, to angielski ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.