porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Nietykalność poselska i senatorska. Czy immunitet zawsze chroni posła? Immunitet poselski chroni posła przed postępowaniem karnym. Ale co z ...
Kto ma obowiązek płacenia abonamentu RTV? Płacić abonament RTV powinien każdy, kto ma w domu radio lub telewizor i nie ma tu znaczenia, jak często są one włączone

Lista dłużników za niepłacenie ABONAMENTU RTV. Co ci grozi, jeśli tam trafisz?

Nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego? Jak najszybciej biegnij na pocztę i ureguluj dług. W przeciwnym razie możesz zostać wpisany do bazy dłużników. Co ci grozi w takim przypadku? Kto ma obowiązek płacenia abonamentu RTV?

Telewizja i radio publiczne od dłuższego czasu alarmują, że z powodu nagminnego niepłacenia abonamentu RTV nie jest w stanie funkcjonować na odpowiednim poziomie. Podejmowane próby zachęcenia lub zmuszenia do zapłaty nie odnosiły skutku.

W latach 2008-2011 wpływy z abonamentu spadły z 726 do 470 mln zł. Miarka się przebrała, dlatego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie chce już dłużej czekać na zaległe 2 mld zł. Podpisała umowę z Pocztą Polską, która wysyła wezwania do zapłacenia należności. Jeśli dostaniesz takie wezwanie i na czas nie uregulujesz zaległego abonamentu, trafisz do Krajowego Rejestru Długów.

Czym skutkuje wpisanie do Krajowego Rejestru Długów?

Osoba, która trafi do bazy dłużników, nie dostanie kredytu czy pożyczki w banku, nie skorzysta z jakichkolwiek zakupów ratalnych, nie będzie mogła kupić telefonu na abonament, nie zawrze umowy leasingowej.

Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?

To obowiązek każdego, kto ma w domu radio lub telewizor i nie ma tu znaczenia, jak często są one włączone. Przyjęto bowiem, że osoba, która posiada taki odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa go. Płacimy jedną składkę (17,15 zł miesięcznie) bez względu na to, ile odbiorników mamy w domu. Z opłacania abonamentu nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z kablówki czy z telewizji satelitarnych. Z płacenia abonamentu zwolnione są m.in. osoby powyżej 75. roku życia, inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdolne do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, renciści oraz bezrobotni.

Warto wiedzieć, że zaległości abonamentowe przedawniają się dopiero po 5 latach. Oznacza to, że osoba, która nie płaciła abonamentu przez ten czas lub dłużej, zalega 1634 zł.

Polacy masowo unikają płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nie robi tego ponad 3 mln z nas. Zaległości Polaków z tytułu nieopłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego sięgają już 2 mld zł.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Abonament RTV - jaka luka prawna pozwala nie płacić abonamentu? Abonament RTV - jaka luka prawna pozwala nie płacić abonamentu?

Osoby, które nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego otrzymują pocztą ponaglenia i wezwania do zapłaty. Zalegający z opłatami bronią się wykorzystując lukę w prawie.

Zaległości w płaceniu abonamentu RTV — jak uniknąć płacenia? Zaległości w płaceniu abonamentu RTV — jak uniknąć płacenia?

Wielu Polaków przez lata nie płaciło abonamentu RTV i z tego tytuły ma teraz zaległości względem skarbu państwa, sięgające kilku tysięcy złotych. Czy można uniknąć płacenia tych zaległych składek i...

Maksymalna kara za niepłacenie abonamentu RTV - kiedy następuje przedawnienie zaległości?

Poczta Polska wzięła się za ściganie tych, którzy od lat nie płacą abonamentu RTV. Wysłała już tysiące wezwań do spłaty zaległości. Jeśli nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego, możesz dostać...

Aktualizacja: 24.03.2015 09:06
Autor: b.dylag
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce?

W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.