porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy w roku 2014? Masz prawo do płatnego zwolnienia z pracy, żeby zaopiekować się ...
Kto ściga za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego?

KARA za NIEPŁACENIE ABONAMENTU RTV? Co ci grozi, gdy nie płacisz abonamentu lub nie zarejestrowałeś telewizora?

KARA za NIEPŁACENIE ABONAMENTU RTV? Co ci grozi, gdy nie płacisz abonamentu lub nie zarejestrowałeś telewizora?

Gdyby pogoda w czasie majówki nie dopisała, warto znać ofertę telewizji by móc przy odbiorniku miło spędzić czas.

fot.: Photos.com
Jeżeli masz zarejestrowany telewizor i/lub radioodbiornik i nie płacisz abonamentu, to bardzo możliwe, że otrzymasz wezwanie od Poczty Polskiej, która za pośrednictwem urzędów skarbowych ściga dłużników. Również emeryci mogą mieć problem.

Jaka kara grozi za niepłacenie abonamentu RTV?

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że egzekwowanie zadłużeń z tytułu abonamentu RTV jest zgodne z prawem, coraz więcej Polaków otrzymuje nakazy zapłacenia zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego do pięciu lat wstecz.

Kara dla osób prywatnych wynosi 1585 zł 25 gr. Można też otrzymać karę za używanie niezarejestrowanego odbiornika - wynosi ona trzydziestokrotność miesięcznej opłaty (18,50 zł za telewizor lub telewizor i radioodbiornik; 5,5 zł za sam radioodbiornik), czyli 555 zł za używanie niezarejestrowanego telewizora i 165 zł za używanie radia (od 2013 r. kary te wzrosną odpowiednio do 559,50 zł oraz 169,50 zł).

W jaki sposób egzekwuje się płatności za abonament?

Ministerstwo Finansów, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, scedowało konieczność ściągania zadłużeń na urzędy skarbowe za pośrednictwem Poczty Polskiej, która wysyła upomnienie do dłużnika (przedstawiciel poczty może też nas odwiedzić i sprawdzić, czy mamy zarejestrowany odbiornik). Jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 7 dni od czasu doręczenia upomnienia, wtedy sprawę przejmuje urząd skarbowy. Należności mają być egzekwowane przez komorników - ściągane z nadpłat podatku dochodowego, z rachunku bankowego, emerytury, a także z naszej pensji.

Ludzie próbują się bronić, przywołując słowa premiera Donalda Tuska, który miał stwierdzić, że abonament RTV w obecnym kształcie jest formą haraczu. Z kolei minister kultury Bogdan Zdrojewski prostuje to przekonanie, dodając, że trwają prace nad zmianą formy tej opłaty. W niedalekiej przyszłości ma ona zamienić się w powszechną opłatę audiowizualną - mniej uciążliwą i niższą zarazem. Jednak do czasu, aż projekt zostanie zatwierdzony, wszyscy są zobowiązani płacić abonament RTV na obecnych zasadach.

Czy mamy obowiązek wpuścić do domu kontrolera Poczty?

Zdania na temat konieczności przyzwolenia na kontrolę w naszym domu są podzielone. Poczta Polska podkreśla, że każdy powinien wpuścić kontrolera do swojego domu. Jednak w opinii prawników wcale nie mamy takiego obowiązku.

Kto płaci abonament RTV - statystyka

GUS szacuje, że 98,5 proc. gospodarstw w Polsce posiada odbiornik telewizyjny. Daje to ogólną liczbę około 14,3 mln urządzeń (gospodarstw domowych jest ponad 13 mln.). Natomiast zarejestrowanych abonentów, według danych z 31 maja 2012 roku, jest w Polsce 6 898 380 (są to firmy i osoby fizyczne).

Z tej liczby należy odjąć osoby zwolnione z opłat: 2 682 993 co daje 4 215 387 zarejestrowanych abonentów (zarówno osoby fizyczne jak i firmy). Wniosek płynący tych danych wskazuje, że z opłatami zalega 2 979 285 abonentów. Płaci natomiast 1 236 102 zarejestrowanych abonentów, z czego 182 039 to firmy – pozostałe firmy zalegają z płatnościami.

Sprawdź, czy możesz być zwolniony z abonamentu RTV http://www.mowimyjak.pl/praca-i-kariera/prawo-i-podatki/zwolnienie-z-abonamentu-rtv-kto-moze-nie-placic,106_46305.html 

To jest naprawdę ciekawy pomysł. Ciekawe jak to wyjdzie? http://anthropith.com/thestorymonkey/
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co robić, gdy kontroler przyjdzie sprawdzić, czy w domu jest telewizor?

Poczta Polska może się upomnieć o zaległy abonament nawet za okres 5 lat od każdego, kto kiedykolwiek zarejestrował telewizor i radio. Kontrolerzy mają też sprawdzać czy w mieszkaniu są odbiorniki,...

PORADY PRAWNE: INTERCYZA. Czy intercyza może ochronić cię przed dziedziczeniem długów firmowych?

Za zobowiązania przedsiębiorcy, który zaciągnął długi na rzecz firmy, odpowiada zazwyczaj jego małżonek. Zakres odpowiedzialności zależy od faktu, czy przedsiębiorca zaciągnął dług za zgodą małżonka,...

Aktualizacja: 09.06.2014 14:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andreas Lubitz, pilot airbusa Germanwings. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Ze wstępnych ustaleń śledczych badających katastrofę samolotu airbus linii Germanwings ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.