porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZASADY DZIEDZICZENIA. Czy można odziedziczyć udziały w firmie? Dziedziczenie udziałów w firmie podlega zasadom ogólnym, co oznacza, że ...
SPADEK - KTO DZIEDZICZY? Sprawdź, kto ma prawo do dziedziczenia ustawowego

Zmarły nie zostawił testamentu? Przeczytaj, kto i kiedy dziedziczy ustawowo?

Z chwilą śmierci spadkodawcy i braku testamentu majątek zmarłego przechodzi w określone ręce. Co jeśli zmarły nie zostawił testamentu? Przeczytaj, w jakich okolicznościach dziedziczymy na podstawie ustawy.

Kiedy dziedziczymy ustawowo?

Dziedziczenie ustawowe czyli dziedziczenie na mocy ustawy ma miejsce, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. Dziedziczenie ustawowe wchodzi tez w grę, w następujących przypadkach:

• gdy sporządzony testament jest nieważny,

• gdy spadkodawca sporządził i odwołał testament,

• spadkobierców wskazanych w testamencie uznano za niegodnych dziedziczenia,

• wskazani spadkobiercy w chwili otwarcia spadku nie istnieli ( np. zmarli przed śmiercią spadkodawcy),

• wszyscy lub przynajmniej jeden ze spadkobierców odrzucili spadek.

Kto dziedziczy ustawowo?

Zgodnie z regułami dziedzictwa ustawowego w pierwszej kolejności spadek dziedziczą dzieci i małżonek spadkodawcy. Każdy ze spadkobierców otrzymuje taką samą część spadku. Nie ma znaczenie też czy dzieci są adoptowane, ani też czy małżonek jest rodzicem dzieci spadkodawcy.

W sytuacji gdy dzieci jest więcej niż troje, wdowa lub wdowiec musi dostać co najmniej ¼ spadku.

W przypadku gdy którekolwiek z dzieci nie dożyło otwarcia spadku, część jego dziedzictwa przechodzi na jego dzieci, czyli wnuki spadkodawcy.

Kto dziedziczy jeśli zmarły nie pozostawił dzieci?

Gdy spadkodawca był bezdzietny i zmarł nie później niż 27 czerwca 2009r. czyli przed wejściem w życie nowej ustawy spadek dziedziczą: małżonek (1/2 majątku) , rodzice (1/4 reszty majątku dla każdego z rodziców) i rodzeństwo (każde dostaje po równo z pozostałej wartości spadku).

W przypadku bezdzietnego spadkodawcy i nieżyjącego jednego rodzica wedle ustawy spadek dziedziczy małżonek, żyjący rodzic i rodzeństwo.

 Jeśli bezpotomny spadkodawca zmarł po 27 czerwca 2009r. majątek trafia do małżonka i rodziców. W odróżnieniu od poprzedniego prawa, rodzeństwo dziedziczy tylko wtedy, gdy nie żyje którekolwiek z rodziców zmarłego.

Kto dziedziczy gdy spadkodawca nie pozostawił dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa , siostrzeńców, bratanków ani dzieci siostrzeńców i bratanków?

W tej sytuacji spadek w równych częściach trafia do dziadków spadkodawcy. Jeśli nie dożyli otwarcia spadku, majątek przechodzi do wujów, stryjów i ciotek, a w razie ich śmierci kolejno do ich dzieci czyli ciotecznego i stryjecznego rodzeństwo spadkodawcy.

Zobacz >> Co musisz zrobić, gdy otrzymasz nieruchomość w spadku? DOKUMENTY i FORMALNOŚCI krok po kroku

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dziedziczenie długów: kto dziedziczy DŁUGI FIRMY?

Nawet jeżeli jesteś dalekim krewnym spadkodawcy, możesz odziedziczyć jego firmę z długami. Zobacz, kto jeszcze oprócz rodziny i małżonka może odziedziczyć firmę z długami.

ZASADY DZIEDZICZENIA. Czy można odziedziczyć udziały w firmie?

Dziedziczenie udziałów w firmie podlega zasadom ogólnym, co oznacza, że przy braku testamentu firma zostanie oddana spadkobiercom ustawowym, czyli zazwyczaj najbliższej rodzinie. Zobacz, jak działa...

Prawo spadkowe. Czego nie można odziedziczyć?

W spadku nie można odziedziczyć obowiązków i praw, które były ściśle związane z osobą spadkodawcy. Zobacz, co zalicza się do tej grupy i czego nie możesz otrzymać w spadku.

Aktualizacja: 23.10.2011 19:17
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. Kim jest?
Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. Kim jest?

Rzecznikiem prasowym Polskiego Stronnictwa Ludowego jest Krzysztof Kosiński.

BAZA PORAD
Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.