porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZASADY DZIEDZICZENIA. Czy można odziedziczyć udziały w firmie? Dziedziczenie udziałów w firmie podlega zasadom ogólnym, co oznacza, że ...
SPADEK - KTO DZIEDZICZY? Sprawdź, kto ma prawo do dziedziczenia ustawowego

Zmarły nie zostawił testamentu? Przeczytaj, kto i kiedy dziedziczy ustawowo?

Z chwilą śmierci spadkodawcy i braku testamentu majątek zmarłego przechodzi w określone ręce. Co jeśli zmarły nie zostawił testamentu? Przeczytaj, w jakich okolicznościach dziedziczymy na podstawie ustawy.

Kiedy dziedziczymy ustawowo?

Dziedziczenie ustawowe czyli dziedziczenie na mocy ustawy ma miejsce, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. Dziedziczenie ustawowe wchodzi tez w grę, w następujących przypadkach:

• gdy sporządzony testament jest nieważny,

• gdy spadkodawca sporządził i odwołał testament,

• spadkobierców wskazanych w testamencie uznano za niegodnych dziedziczenia,

• wskazani spadkobiercy w chwili otwarcia spadku nie istnieli ( np. zmarli przed śmiercią spadkodawcy),

• wszyscy lub przynajmniej jeden ze spadkobierców odrzucili spadek.

Kto dziedziczy ustawowo?

Zgodnie z regułami dziedzictwa ustawowego w pierwszej kolejności spadek dziedziczą dzieci i małżonek spadkodawcy. Każdy ze spadkobierców otrzymuje taką samą część spadku. Nie ma znaczenie też czy dzieci są adoptowane, ani też czy małżonek jest rodzicem dzieci spadkodawcy.

W sytuacji gdy dzieci jest więcej niż troje, wdowa lub wdowiec musi dostać co najmniej ¼ spadku.

W przypadku gdy którekolwiek z dzieci nie dożyło otwarcia spadku, część jego dziedzictwa przechodzi na jego dzieci, czyli wnuki spadkodawcy.

Kto dziedziczy jeśli zmarły nie pozostawił dzieci?

Gdy spadkodawca był bezdzietny i zmarł nie później niż 27 czerwca 2009r. czyli przed wejściem w życie nowej ustawy spadek dziedziczą: małżonek (1/2 majątku) , rodzice (1/4 reszty majątku dla każdego z rodziców) i rodzeństwo (każde dostaje po równo z pozostałej wartości spadku).

W przypadku bezdzietnego spadkodawcy i nieżyjącego jednego rodzica wedle ustawy spadek dziedziczy małżonek, żyjący rodzic i rodzeństwo.

 Jeśli bezpotomny spadkodawca zmarł po 27 czerwca 2009r. majątek trafia do małżonka i rodziców. W odróżnieniu od poprzedniego prawa, rodzeństwo dziedziczy tylko wtedy, gdy nie żyje którekolwiek z rodziców zmarłego.

Kto dziedziczy gdy spadkodawca nie pozostawił dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa , siostrzeńców, bratanków ani dzieci siostrzeńców i bratanków?

W tej sytuacji spadek w równych częściach trafia do dziadków spadkodawcy. Jeśli nie dożyli otwarcia spadku, majątek przechodzi do wujów, stryjów i ciotek, a w razie ich śmierci kolejno do ich dzieci czyli ciotecznego i stryjecznego rodzeństwo spadkodawcy.

Zobacz >> Co musisz zrobić, gdy otrzymasz nieruchomość w spadku? DOKUMENTY i FORMALNOŚCI krok po kroku

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dziedziczenie spadku, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy majątek? Dziedziczenie spadku, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy majątek?

Sprawdź, kto i na jakiej podstawie dziedziczy spadek. Co w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił testamentu? Poznaj zasady dziedziczenia ustawowego.

Co to jest ZAPIS WINDYKACYJNY?

Od 2012 roku nie musisz już zapisywać swojego majątku najbliższym w określonych ustawowo częściach. Możesz podzielić go tak, jak sobie życzysz np. córce zostawić dom, a synowi firmę. Mówimy, co to...

Dziedziczenie długów: kto dziedziczy DŁUGI FIRMY?

Nawet jeżeli jesteś dalekim krewnym spadkodawcy, możesz odziedziczyć jego firmę z długami. Zobacz, kto jeszcze oprócz rodziny i małżonka może odziedziczyć firmę z długami.

Aktualizacja: 23.10.2011 19:17
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Szydło szefowa sztabu komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, posłanka na ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.