porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zmiany w prawie jazdy w 2013 r. Co zmieniło się w prawie jazdy? Od 19 stycznia egzamin na prawo jazdy przeprowadzany jest na ...
Mandat z fotoradaru - do jakim czasie od zrobienia zdjecia mozemy otrzymać mandat?

Kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru?

Ofensywa radarowa polskiej policji trwa. Na naszych drogach staje coraz więcej coraz nowocześniejszych radarów. Wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach lub jak twierdzą sceptycy, zwiększenia dochodów z fotoradarów, które to skutecznie pomagają łatać budżetowe dziury policji. Mówimy, kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru?

To kiedy mandat z fotoradaru może zostać nałożony oraz kiedy się przedawnia reguluje artykuł 97 kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń. Z tym, że niestety jest on różnie interpretowany przez różne służby. 

Mandat z fotoradaru... i co dalej?

Według Inspekcji Transportu Drogowego mandat karny może być nałożony do 180 dni od daty wykonania wykroczenia. Z kolei straż miejska 180 dni liczy od dnia, w którym odczytano dane z fotoradaru.

Jednak karalność czynu ustaje dopiero po roku (jeśli nie zostało wszczęte postępowanie sądowe) lub dwóch (jeśli postępowanie sądowe zostało wszczęte). I dopiero po tym czasie osoba „złapana” przez fotoradar może spać spokojnie. Pamiętajmy jednak, ze istnieje możliwość nieprzyjęcia mandatu i odwołania się od decyzji – jest to najskuteczniejsze, kiedy na zdjęciu z fotoradaru widać kilka pojazdów lub kiedy okazuje się, że świadectwo legalizacji fotoradaru, który zrobił nam zdjęcie przekroczyło termin ważności.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Za jakie mandaty nie musisz płacić i dlaczego? Za jakie mandaty nie musisz płacić i dlaczego?

Mandaty za przekraczanie prędkości są zmorą wielu kierowców. Precedensowy wyrok sądu w Siemanowicach Śląskich może częściowo położyć kres polowaniu na osoby za kółkiem. Dowiedz się, jakich mandatów...

Mandat z fotoradaru. Kiedy przedawnienie? [PORADNIK] Mandat z fotoradaru. Kiedy przedawnienie? [PORADNIK]

Na polskich drogach pojawia się coraz więcej fotoradarów, nie jest więc trudno dać się złapać i dostać mandat. Czy możliwe jest przedawnienie mandatu z fotoradaru?

Jak mogą zaostrzyć się KARY ZA NARUSZENIA DROGOWE?

Ministerstwo Transportu przystąpiło do pracy w Nowym Roku w błyskawicznym tempie. Resort zaproponował projekt ustawy zaostrzającej kary za naruszenia drogowe. Co ma się zmienić? Mówimy, jak mogą...

Aktualizacja: 11.02.2013 16:25
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Wróblewski – kim jest nowy naczelny WPROST?

Tomasz Wróblewski – zwolniony z „Rzeczpospolitej” w listopadzie 2012 roku w ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.