porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zmiany w prawie jazdy w 2013 r. Co zmieniło się w prawie jazdy? Od 19 stycznia egzamin na prawo jazdy przeprowadzany jest na ...
Mandat z fotoradaru - do jakim czasie od zrobienia zdjecia mozemy otrzymać mandat?

Kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru?

Ofensywa radarowa polskiej policji trwa. Na naszych drogach staje coraz więcej coraz nowocześniejszych radarów. Wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach lub jak twierdzą sceptycy, zwiększenia dochodów z fotoradarów, które to skutecznie pomagają łatać budżetowe dziury policji. Mówimy, kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru?

To kiedy mandat z fotoradaru może zostać nałożony oraz kiedy się przedawnia reguluje artykuł 97 kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń. Z tym, że niestety jest on różnie interpretowany przez różne służby. 

Mandat z fotoradaru... i co dalej?

Według Inspekcji Transportu Drogowego mandat karny może być nałożony do 180 dni od daty wykonania wykroczenia. Z kolei straż miejska 180 dni liczy od dnia, w którym odczytano dane z fotoradaru.

Jednak karalność czynu ustaje dopiero po roku (jeśli nie zostało wszczęte postępowanie sądowe) lub dwóch (jeśli postępowanie sądowe zostało wszczęte). I dopiero po tym czasie osoba „złapana” przez fotoradar może spać spokojnie. Pamiętajmy jednak, ze istnieje możliwość nieprzyjęcia mandatu i odwołania się od decyzji – jest to najskuteczniejsze, kiedy na zdjęciu z fotoradaru widać kilka pojazdów lub kiedy okazuje się, że świadectwo legalizacji fotoradaru, który zrobił nam zdjęcie przekroczyło termin ważności.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak mogą zaostrzyć się KARY ZA NARUSZENIA DROGOWE?

Ministerstwo Transportu przystąpiło do pracy w Nowym Roku w błyskawicznym tempie. Resort zaproponował projekt ustawy zaostrzającej kary za naruszenia drogowe. Co ma się zmienić? Mówimy, jak mogą...

Aktualizacja: 11.02.2013 16:25
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Cezary Pazura - kim jest? [KARIERA]

Cezary Pazura znów wzbudza kontrowersje. Tym razem promuje swój autorski ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.