porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie zmiany do przepisów ruchu drogowego chce wprowadzić Sławomir Nowak? Minister transportu Sławomir Nowak chce wprowadzić bardzo surowe kary za ...
Jeśli jesteś w ciąży chroni cię prawo pracy - jak?

Jakie prawa w pracy ma kobieta w ciąży?

Jeśli spodziewasz się dziecka lub karmisz maleństwo, pracodawca ma wobec ciebie określone obowiązki i możesz domagać się swoich praw. Powinnaś je dobrze poznać, żeby chronić siebie i jeszcze nienarodzone dziecko.

Ciąża chroni przed zwolnieniem

Nie bój się od razu poinformować pracodawcę, że oczekujesz dziecka. Warto to zgłosić jak najszybciej, bo przepisy prawa gwarantują kobiecie w ciąży pewne przywileje. Jednym z najważniejszych jest ochrona przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca nie może wypowiedzieć ci ani rozwiązać z tobą umowy o pracę w okresie ciąży. Dotyczy to każdej umowy o pracę z wyjątkiem umów na okres próbny krótszy niż miesiąc. Jeżeli jednak jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, a umowa ta rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, twoja umowa musi być przedłużona do dnia narodzin dziecka (z wyjątkiem umowy na zastępstwo), ale w dniu porodu wygasa. W takiej  sytuacji nie przysługuje ci prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, ale masz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Są też wyjątkowe sytuacje, gdy pracodawca może cię zwolnić - jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z twojej winy (np. ciężkie naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przestępstwa) albo - jeśli ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy.

Nie każda praca

Od chwili, gdy zgłosisz w firmie, że jesteś w ciąży i przyniesiesz zaświadczenie lekarskie obowiązuje zakaz zatrudniania cię przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia przyszłej mamy, nawet jeśli sama się na to zgadzasz. Masz prawo odmówić wykonywania takich prac bez żadnych konsekwencji, a jeśli szef ci je zleci - będzie to wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Długie weekendy w 2015 - kiedy warto brać wolne?

W przyszłym roku będziemy się cieszyć aż 113 dniami wolnymi od pracy - 13 to te ustawowe: 6 świątecznych wypada w sobotę lub niedzielę, a 7 - w dni robocze.

Zmiany w urlopach macierzyńskich - kto może liczyć na dłuższy urlop macierzyński?

Zmiany w urlopach macierzyńskich - od 17 marca 2013 roku urlop macierzyński może trwać rok. Z czym wiąże się wydłużenie urlopu macierzyńskiego i kto może liczyć na dłuższy urlop macierzyński?

Czy ciąża chroni przed zwolnieniem?

Nie bój się od razu poinformować pracodawcę, że oczekujesz dziecka. Warto to zgłosić jak najszybciej, bo przepisy prawa gwarantują kobiecie w ciąży pewne przywileje.

Aktualizacja: 17.01.2013 07:20
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Leszek Balcerowicz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Profesor Leszek Balcerowicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków. Z ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.