porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie masz PRAWA w PRZYCHODNI? Co ci się należy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego? Każdy pacjent powinien znać swoje prawa i umieć z nich ...
Jakie są konsekwencje prawne jazdy w stanie nietrzeźwym?

JAKA KARA ZA JAZDĘ PO PIJANEMU. Co grozi za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym?

Mimo wielu kampanii społecznych nadal zdarza nam się wsiąść za kółko na podwójnym gazie. Ponad 30% osób biorących udział w badaniach na rzecz akcji „Prowadzę. Nie piję.” przyznało, że nie raz jechali jako pasażer, gdy za kierownicą siedziała osoba nietrzeźwa. Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Polskie prawo rozróżnia dwa przypadki oceny kierowcy pod wpływem alkoholu: stan po spożyciu ( 0,2-0,5 promila alkoholu we krwi) oraz stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi).

Jakie konsekwencje jazdy po alkoholu?

Stan po spożyciu - grozi nam za to grzywna do 5000 zł, zagrożenie karą aresztu oraz czasowe zatrzymanie prawa jazdy od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Pamiętajmy o konieczności ponownego przejścia egzaminu, potwierdzającego nasze umiejętności za kierownicą, jeśli prawo jazdy zostanie nam odebrane na rok lub dłużej.

Stan nietrzeźwości - konsekwencje prowadzenie pojazdu w tym stanie mogą być naprawdę poważne, z karą ograniczenia lub pozbawienia wolości do 2 lat włącznie. Oprócz tego zostanie nam zabrane prawo jazdy na okres od 1 do 10 lat. Jeśli będąc pod wpływem alkoholu spowodujemy wypadek może być ono zabrane nam dożywotnio. Oprócz tego sąd orzeka karę pieniężną, która przeznaczona będzie na rzecz jakiejś instytucji zajmującej się pomocom ofiarą wypadków drogowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 11.06.2012 06:49
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Nehrebecka to jedna z najbardziej znanych polskich aktorek. Kim ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.