porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak długo musisz płacić alimenty na dziecko? Sprawdź, czy musisz utrzymywać swoje dorosłe dziecko. Jak długo przysługują ...
Podatek od darowizn. Na jakim formularzu zgłosić darowiznę? W jakim terminie trzeba to zrobić?

Jak zgłosić darowiznę w urzędzie skarbowym? ZGŁOSZENIE DAROWIZNY

Dostałeś w darowiznie samochód albo pieniądze? Musisz to zgłosić w urzędzie skarbowym. Bardzo ważne jest dochowanie ustawowych terminów zgłoszenia darowizny, bo spóźnienie może spowodować utratę ulgi w podatku od darowizn.

Obowiązek zapłacenia podatku od darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy darowizny w innej formie - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, czyli przekazania darowizny.

Najpierw zeznanie podatkowe

Sprawdź, który formularz i kiedy musisz złożyć w swoim urzędzie skarbowym:

  • SD-3 ZEZNANIE PODATKOWE O NABYCIU RZECZY LUB PRAW MAJĄTKOWYCH składają obdarowani, którzy nie należą do najbliższej rodziny darczyńcy (czyli nie są jego małżonkiem, dzieckiem, wnukiem, rodzicem, dziadkiem, pasierbem, ojczymem, macochą, bratem ani siostrą). Należy je złożyć w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.
  • SD-Z2 ZGŁOSZENIE O NABYCIU WŁASNOŚCI RZECZY LUB PRAW MAJĄTKOWYCH składają obdarowani, którzy należą do najbliższej rodziny darczyńcy (wymienieni wyżej), którym przysługuje całkowite zwolnienie z podatku od darowizny. Muszą je złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeśli się spóźnią, tracą prawo do zwolnienia z podatku.

W zeznaniach podaje się dane obdarowanego i darczyńcy, określa wartość rynkową nabytych rzeczy lub praw, stosunek pokrewieństwa między stronami umowy darowizny, sposób przekazania pieniędzy. Nie oblicza się samemu wysokości podatku, zrobi to urząd skarbowy. Do zeznań podatkowych dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Później zapłata podatku

Po złożeniu zeznania podatkowego przez obdarowanego urząd skarbowy wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku. Termin płatności podatku wynosi 14 dni od doręczenia decyzji podatnikowi.

Kiedy sprawę podatku załatwi notariusz

Jeżeli darowizna jest dokonana w formie aktu notarialnego, podatnicy nie składają zeznania podatkowego. Obliczeniem, poborem i wpłatą podatku do urzędu skarbowego zajmuje się płatnik - notariusz sporządzający umowę. Podatek pobiera od razu przy spisaniu aktu.

Małe darowizny bez zeznań

Zeznania nie składa się także wtedy, gdy wartość nabytych w darowiźnie rzeczy lub praw majątkowych od jednej osoby łącznie w okresie pięciu lat (poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie) nie przekracza kwoty wolnej od podatku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ile wynosi podatek od darowizny?

Podatek od darowizny płacą zawsze obdarowani. Wysokość podatku zależy od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym i wartości darowizny. Im dalsza więź i im droższy prezent, tym wyższy...

Jak sporządzić umowę DAROWIZNY?

Umowa darowizny jest bardzo popularna w relacjach rodzinnych. W ten sposób rodzice czy dziadkowie mogą przekazać dzieciom lub wnukom pieniądze, samochód, mieszkanie bądź działkę. Kiedy umowę musi...

Ile wynosi TAKSA NOTARIALNA przy sprawach spadkowych?

Jeśli przekazujesz swój majątek spisując umowę darowizny, musisz się liczyć z tym, że osoby obdarowane będą musiały uiścić taksę notarialną. Są to dość wysokie kwoty. Mówimy, ile wynosi taksa...

Aktualizacja: 21.11.2012 16:37
Autor: "Murator"
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Leon Polański, Polak, który zginął na Majdanie – kim był? [RODZINA]
Leon Polański, Polak, który zginął na Majdanie – kim był? [RODZINA]

Wśród setki ofiar walk na kijowskim Majdanie jest co najmniej ...

BAZA PORAD
Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.