porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co zrobić, gdy bank zablokuje nam środki na koncie? Według prawa, w obliczu pewnych sytuacji bank, w którym posiadamy ...
Wspólnota mieszkaniowa tworzy się w każdym budynku, w którym wszystkie lokale mają wyodrębnione prawo własności, czyli po prostu zostały sprzedane.

Jak założyć WSPÓLNOTĘ MIESZKANIOWĄ? Jakie prawa i obowiązki członków wspólnoty?

Członkiem wspólnoty mieszkaniowej jest każdy właściciel lokalu w danej nieruchomości. Powstaje ona z mocy prawa, a jej zadaniem jest przede wszystkim troska o odpowiedni stan wspólnego mienia, a więc administrowanie budynkiem.

O powstaniu wspólnoty nie decydują mieszkańcy np. na zebraniu lokatorów. Tworzy się ona rutynowo w każdym budynku, w którym wszystkie lokale, będące częścią nieruchomości, mają wyodrębnione prawo własności, czyli po prostu zostały sprzedane. Ich właściciele automatycznie stają się członkami wspólnoty mieszkaniowej. Mogą nimi być zarówno osoby fizyczne, jak i gmina, przedsiębiorstwo czy skarb państwa. Warto wiedzieć, że jeśli chociaż jeden z lokali funkcjonuje na zasadzie prawa spółdzielczego, to wspólnota mieszkaniowa nie może powstać.

Wspólnota mieszkaniowa - krok po kroku

Jednoosobowa wspólnota mieszkaniowa powstaje już w momencie, kiedy deweloper albo spółdzielnia mieszkaniowa podpisuje, sporządzoną aktem notarialnym, umowę przeniesienia własności lokalu z pierwszym klientem. Każdy następny klient, kupujący lokal w tej samej nieruchomości, staje się kolejnym członkiem wspólnoty. W przypadku tzw. dużej wspólnoty (więcej niż 7 lokali) konieczne jest wybranie zarządu (jedno lub wieloosobowego), który będzie w imieniu właścicieli podejmował decyzje i administrował nieruchomością. Dokonuje się tego podczas pierwszego zebrania wspólnoty, na którym także uchwala się statut (inaczej regulamin) oraz ustala się wysokości opłat, które pokryją koszty funkcjonowania zarządu. Następnie należy zawrzeć wszystkie umowy, dotyczące przejęcia nieruchomości. Wspólnota powinna posiadać własny rachunek bankowy, NIP oraz numer statystyczny REGON. Musi też zatroszczyć się o umowy z dostarczycielami między innymi wody, gazu czy prądu.

Statut wspólnoty

Określa prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej. Każda wspólnota mieszkaniowa uchwala własny statut. Powinien on opierać się o ustawę o własności lokali, a także o własne wpisy, które mają usprawnić jej działanie. Warto też opracować wewnętrzny regulamin, który będzie regulował zasady porządku domowego. Żeby przygotować odpowiedni statut trzeba posiadać wiedzę prawniczą, dlatego przy jego tworzeniu lepiej skorzystać z porady eksperta. Gotowe wzory regulaminu i statutów można też ściągnąć z internetu.

Jak wybrać zarząd

W jego składzie może znaleźć się każdy z członków wspólnoty, ale także osoby spoza niej. Jeśli nikt z właścicieli lokali nie zdecyduje się, żeby zasiąść w zarządzie, to można to zlecić osobie fizycznej lub firmie spoza swojego grona. Dobry zarządca nie może być laikiem. Powinien posiadać wiedzę z wielu dziedzin, między innymi prawa, budownictwa, księgowości czy finansów. Dlatego sporo wspólnot decyduje się powierzenie zarządzania budynkiem fachowcowi, czyli licencjonowanemu zarządcy. Należy jednak pamiętać, że wtedy rośnie liczb poniesionych kosztów. Zarządcę który nieprawidłowo administruje powierzoną mu nieruchomość można zmienić. Mogą to zrobić właściciele lokali posiadający przynajmniej 10 proc. udziałów w nieruchomości, składając wniosek o zwołanie zebrania nadzwyczajnego całej wspólnoty mieszkaniowej. We wniosku musi znaleźć porządek obrad, uwzględniający odwołanie obecnego zarządcy. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak można kontrolować działalność zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

W każdej chwili możesz sprawdzić na co są wydawane pieniądze, które wpłacasz zarządowi wspólnoty. Zarząd nie może ci tego utrudnić.

Co zrobić, gdy sąsiad nie wnosi opłat za mieszkanie? Czy wspólnota może go zmusić do UREGULOWANIA DŁUGU i w jaki sposób?

Większość osób regularnie wnosi opłaty za mieszkanie, ale nie wszyscy - niektórzy się uchylają, płacą nieregularnie lub nawet w ogóle nie wnoszą opłat eksploatacyjnych. Co zrobić, gdy mimo próśb i...

Aktualizacja: 08.08.2012 07:13
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Wróblewski – kim jest nowy naczelny WPROST?

Tomasz Wróblewski – zwolniony z „Rzeczpospolitej” w listopadzie 2012 roku w ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.