porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kalkulatory zwrotu VAT za materiały budowlane. Gdzie je znaleźć? Aby sprawdzić, jaka kwota zwrotu VAT za materiały budowlane ci przysługuje ...
Jest kilka sposobów na sporządzenie ważnego testamentu

Jak sporządzić testament? Jak napisać ważny testament?

Tylko testament właściwie przygotowany będzie miał swoją prawną moc. Dlatego warto sporządzić go według konkretnych zasad. Zobacz, jak spisać ważny testament.

Jest kilka sposobów na właściwe sporządzenie testamentu. Można to zrobić w domu, u notariusza lub przed urzędnikiem. Decyzja, którą formę wybrać zależy od nas.

Jak spisać testament w domu?

Jest to najprostsza forma spisania testamentu. Dokument musi być opatrzony datą i podpisem osoby sporządzającej testament, inaczej będzie nieważny. Ale taki testament można podważyć, gdy zostanie spisany pod przymusem lub w stanie niepoczytalności. Dokument będzie nieważny jeśli będzie w formie wydruku.

Testament u notariusza czy w urzędzie?

Trudniej podważyć testament sporządzony w formie aktu notarialnego u notariusza. W takiej sytuacji łatwiej odeprzeć zarzuty podpisania testamentu pod przymusem. Sporządzony u notariusza testament jest bardzo trudny do obalenia. 

Jest jeszcze trzeci sposób sporządzenia testamentu - można złożyć ustne oświadczenie przed urzędnikiem: wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, sekretarzem gminy czy kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Wówczas osobie spisującej testament powinno towarzyszyć dwóch świadków. W treści testamentu można dokładnie napisać, co komu przekazujemy. Ale jeśli nie chcemy, by prawo do naszego majątku pozbawić któreś z dzieci, to należy je w testamencie wydziedziczyć.

W przeciwnym razie, wszystkie dzieci będą miały prawo do tzw. zachowku. Należy im się on w wysokości połowy wartości ustawowego spadku lub 2/3 w przypadku niepełnoletnich dzieci.

Jak unieważnić testament?

Osoba spisująca testament może go w każdej chwili sama unieważnić: niszcząc dokument lub sporządzając nowy.SKOMENTUJ
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nowe europejskie prawo spadkowe: jakie zmiany od sierpnia 2015? Nowe europejskie prawo spadkowe: jakie zmiany od sierpnia 2015?

W sierpniu 2015 roku wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczące prawa spadkowego, a konkretnie dziedziczenia z elementem transgranicznym. Będzie to prawdziwa...

Dziedziczenie mieszkania- testament czy darowizna? Dziedziczenie mieszkania- testament czy darowizna?

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób przekazać swojemu potomstwu mieszkanie. Co będzie lepszym rozwiązaniem, testament czy darowizna? Dziś przybliżymy Wam te dwa terminy, ich zalety i wady.

Zapis windykacyjny – rewolucja w testamentach. Jak to działa?

Zapis windykacyjny, wprowadzony od niedawna, jest sporym uproszczeniem w prawie spadkowym. Daje on możliwość precyzyjnego i konkretnego rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Jakie...

Aktualizacja: 16.12.2013 11:37
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?

Amerykański aktor, znany z westernów i filmów akcji oraz współpracy ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.