porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Lokata bez podatku Belki wcale się nie kończy? Mówimy, jak banki będą omijać podatek! Jak uniknąć podatku Belki? Ministerstwo Finansów chce zamknąć lukę umożliwiającą ...
Wyrok Sądu Najwyższego nie musi być ostateczny. Zobacz jak, skierować sprawę do Strasburga

Przegrana sprawa w sądzie? Odwołaj się! Sprawdź, jak działa Trybunał w Strasburgu

Przegrana sprawa w sądzie? Odwołaj się! Sprawdź, jak działa Trybunał w Strasburgu

Francuski Strasburg to miejsce, w którym znajdziemy Trybunał Praw Człowieka. Ostatnią instancję na drodze prawnej.  

fot.: Photos.com
Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka można się odwoływać od decyzji Sądu Najwyższego. Dopiero wyczerpanie każdej ścieżki prawnej w kraju pozwala na odwołanie się do Trybunału. Czym jest Europejski Trybunał Praw Człowieka i w jakiej sytuacji można się do niego odwołać?

Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu, stąd popularne określenia: "Trybunał w Strasburgu" czy "odwołam się do Strasburga" nie może być mylony z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, który zajmuje się innymi sprawami. Należy zauważyć, że Trybunał w Strasburgu nie jest instytucją Unii Europejskiej (jest nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości).

Działa on na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i jest organem sądownictwa międzynarodowego, stanowiącego na podstawie Konwencji swoistą ostateczną instancję sądową dla obywateli krajów, które podpisały i ratyfikowały Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Wyrok sądu - kiedy możemy odwołać się do Trybunału w Strasburgu ?

Fakt, że Europejski Trybunał Praw Człowieka jest taką ostateczną instancją sądową oznacza, że do Strasburga można odwołać się dopiero po wyczerpaniu drogi sądowej w swoim kraju. Jeżeli wyrok sądu wydany w naszej sprawie uznamy za niesprawiedliwy, to najpierw musimy wnieść apelację do sądu wyższej instancji, potem sprawa dociera do Sądu Najwyższego i dopiero gdy kasacja (jeżeli wystąpią okoliczności umożliwiające jej złożenie) zawiedzie, wtedy możemy wystąpić ze skargą do Trybunału w Strasburgu. Oczywiście, jeżeli nie wystąpiły okoliczności do kasacji, a wyczerpała się droga sądowa, to również możemy wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sprawa przed Trybunałem - jak wygląda proces ?

Sprawa trafia do Trybunału, najpierw sędzia rozpatruje zasadność skargi. Ważne jest, że sędzia ten nie może pochodzić z kraju, przeciwko któremu wniesiona jest skarga. Czyli polski sędzia, jeżeli taki akurat byłby w składzie ETPCz nie mógłby rozpatrywać zasadności skargi przeciwko Polsce. Dopiero po rozpatrzeniu zasadności sprawa trafia dalej do Komitetu Trybunału lub Izby Trybunału. Ewentualne odwołania (lub sprawy bardziej poważne) rozpatruje Wielka Izba Trybunału.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest ostateczny, a państwa, które ratyfikowały Europejską Konwencję Praw Człowieka muszą się do niego stosować. W przypadku Polski głośne sprawy, które nasze państwo przegrało to m. in. sprawa Alicji Tysiąc, której odmówiono aborcji. Polska jest na szóstym miejscu pod względem liczby złożonych do Strasburga skarg.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rozwód: Ile kosztuje podział majątku? Rozwód: Ile kosztuje podział majątku?

Podział majątku wspólnego można przeprowadzić w sądzie : okręgowym - w trakcie postępowania rozwodowego rejonowym - w postępowaniu o podział majątku wspólnego, lub u notariusza, w drodze umowy między...

Co to jest pozew zbiorowy? Jak złożyć pozew zbiorowy?

W polskim prawie pojawiła się niedawno możliwość składania pozwów zbiorowych. Ostatnio skorzystali z niej turyści z Katowic, którzy pozwali biuro podróży. Mówimy, jak i kto może złożyć pozew zbiorowy.

Czy ZATRZYMANY W ARESZCIE ŚLEDCZYM ma prawo udać się na POGRZEB bliskiego?

Osoba przebywająca areszcie śledczym najczęściej nie zostaje zwolniona na pogrzeb. Skąd taka surowość w stosunku do zatrzymanych? Czy to zgodne z prawem? Zobacz, jak europejskie prawo chroni osoby...

Aktualizacja: 05.10.2012 06:36
Autor: Andrzej_M
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.