porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak legalnie remontować dom zabytkowy? Kiedy możliwa jest rozbiórka zabytku? Gdy kupisz lub odziedziczysz stary dom wpisany do rejestru zabytków, ...
Dziedziczenie majątku. Kto i ile zapłaci za otrzymanie spadku?

Ile wynosi PODATEK OD SPADKU? Jak się go wylicza?

Wysokość podatku, który trzeba zapłacić po otrzymaniu spadku, zależy od stopnia pokrewieństwa między spadkodawcą a spadkobiercą i wartości odziedziczonego majątku. Im dalsza więź i im większy majątek, tym wyższy podatek. Może sięgać niemal 20% spadku. Zobacz, jak dokładnie jest wyliczany podatek od spadku w trzech grupach podatkowych.

Podatek od spadku w I grupie podatkowej

Do tak zwanej pierwszej grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki itd.), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia i synową, rodzeństwo, ojczyma i macochę, teściów.

Podatek od spadku otrzymanego przez te osoby wyniesie:

 • 3% - gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł;
 • 308,30 zł plus 5% nadwyżki ponad 10 278 zł – gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł, ale jest nie większa niż 20 556 zł;
 • 822,20 zł plus 7% nadwyżki ponad 20 556 zł – gdy wartość otrzymanego majątku jest większa niż 20 556 zł.

W ramach I grupy można wyodrębnić tak zwaną grupę zerową, do której nie wchodzą zięciowie, synowe ani teściowie. Jej członkowie są zwolnieni z podatku od spadku, pod warunkiem że go zgłoszą do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od stwierdzenia przez sąd nabycia przez nich spadku.

Podatek od spadku w II grupie podatkowej

Do drugiej grupy podatkowej należą: zstępni rodzeństwa (siostrzeńcy, bratankowie oraz ich dzieci i wnuki), rodzeństwo rodziców (ciotki, wujowie, stryjenki, stryjowie), zstępni i małżonkowie pasierbów (dzieci i wnuki oraz małżonkowie, także w separacji, dzieci małżonka z poprzedniego małżeństwa), małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków (bratowe, szwagrowie i szwagierki), małżonkowie rodzeństwa małżonków (przykładowo mąż siostry męża, żona brata żony), małżonkowie innych zstępnych (na przykład mąż wnuczki).

Podatek od spadku otrzymanego przez te osoby wyniesie:

 • 7% – gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł;
 • 719,5 zł plus 9% nadwyżki ponad 10 278 zł – gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł, ale jest nie większa niż 20 556 zł;
 • 1644,5 zł plus 12% nadwyżki ponad 20 556 zł – gdy wartość otrzymanego majątku jest większa niż 20 556 zł.

Podatek od spadku w III grupie podatkowej

Trzecią grupę w podatku od spadków stanowią wszystkie pozostałe, niewymienione wyżej osoby (dalecy krewni, powinowaci i obcy).

Podatek od spadku otrzymanego przez te osoby wyniesie:

 • 12% - gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł;
 • 1233,4 zł plus 16% nadwyżki ponad 10 278 zł – gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł, ale jest nie większa niż 20 556 zł;
 • 2977,9 zł plus 20% nadwyżki ponad 20 556 zł – gdy wartość otrzymanego majątku jest większa niż 20 556 zł.

Uwaga! Wartość spadku do opodatkowania pomniejsza się o tak zwaną kwotę wolną, która wynosi:

 • 9637 zł – dla spadkobierców z I grupy podatkowej;
 • 7276 zł – dla II grupy podatkowej;
 • 4902 zł – dla III grupy podatkowej.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy przyjąć, a kiedy odrzucić spadek? Jak nie odziedziczyć długów? Kiedy przyjąć, a kiedy odrzucić spadek? Jak nie odziedziczyć długów?

Otrzymałeś spadek? Uważaj! Możesz odziedziczyć nie tylko majątek, ale także długi. Podpowiadamy, kiedy przyjąć spadek, a kiedy zadbać o to, by nie odziedziczyć długów.

Jak wypłacić pieniądze z konta bliskiej osoby po jej śmierci?

Co się dzieje z pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku osobistym albo lokacie, kiedy umrze właściciel konta? Co mówi na ten temat Kodeks Cywilny?

Zmarły nie zostawił testamentu? Przeczytaj, kto i kiedy dziedziczy ustawowo?

Z chwilą śmierci spadkodawcy i braku testamentu majątek zmarłego przechodzi w określone ręce. Co jeśli zmarły nie zostawił testamentu? Przeczytaj, w jakich okolicznościach dziedziczymy na podstawie...

Aktualizacja: 07.11.2011 16:11
Autor: "Murator"
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
 • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Agnieszka Smreczyńska-Gąbka?
Kim jest Agnieszka Smreczyńska-Gąbka?

Agnieszka Smreczyńska-Gąbka, doradca biznesowy ds. strategii i rozwoju i była ...

BAZA PORAD
Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.