porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
URLOP WYCHOWAWCZY - jakie są zasady korzystania ? Urlop wychowawczy przysługuje każdemu rodzicowi (matce lub ojcu), który ma ...
Jak w praktyce wygląda stosowanie złagodzonej ustawy o dopuszczalnej ilości marihuany?

Ile legalnie można mieć przy sobie narkotyków?

Wielu prokuratorów woli się nie wychylać i nie umarzać spraw osób przyłapanych ze "skrętem", choć od grudnia zeszłego roku mają taką możliwość. Czy można posiadać jakąkolwiek ilość marihuany na własny użytek?

Prokurator podejmuje decyzję czy wszczynać sprawę czy umorzyć

W grudniu zeszłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Regulacja zakłada, że prokuratura może odstąpić od ukarania posiadacza nieznacznej ilości narkotyków. Ustawa nie precyzuje jednak ile gramów zakazanego środka można mieć przy sobie, aby nie zostać ukaranym. Decyzję w tej kwestii podejmuje prokurator, i to od niego zależy, czy sprawę wszczynać, czy umorzyć.

Obowiązujący w Polsce artykuł 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii brzmi: "Jeżeli przedmiotem czynu (...) są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości”.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii a praktyka

W praktyce nie wygląda to tak kolorowo - w dalszym ciągu nawet najmniejsza ilość narkotyków pozostaje nielegalna. W większości miast kwestia posiadania nieznacznych ilości narkotyków wciąż jest traktowana jako przestępstwo. Na warszawskim Mokotowie od grudnia 2011 roku, kiedy nowe przepisy weszły w życie, do sierpnia 2012 r. było 309 spraw za posiadanie marihuany. Prokuratura umorzyła 78. W rejonie Warszawa-Śródmieście-Północ – na 31 takich spraw umorzono 25. W całej stolicy za posiadanie marihuany było 868 spraw, a umorzeń z nowego artykułu 177. Jednak im dalej od dużych miast tym gorzej, bowiem w Piasecznie na 48 spraw za posiadanie nielegalnej substancji umorzono dwie, a w prokuraturze w Pruszkowie na 64 sprawy nie umorzono żadnej.

1 lub 2 porcje handlowe czy może poniżej 1 grama?

Prokurator Emilia Krystek zapewnia, że w Nowym Dworze Mazowieckim sprawy o posiadania marihuany są umarzane poniżej 1 porcji handlowej, czyli 1 grama. W Szczecinie ogólne stanowisko mówi, że kara za posiadanie nie obejmuje 1 lub 2 porcji handlowych, choć w rzeczywistości szanse na umorzenie są nikłe jeśli zatrzymana osoba ma przy sobie 1,5 grama. Tak uważa Stelios Alewras, sekretarz Wolnych Konopi, organizacji walczącej o legalizację marihuany, i aplikant adwokacki.

„Dla jednego prokuratora 0,2 grama nie kwalifikuje się do „nieznacznej”, a dla innego „nieznaczne” jest 30 gramów. Wielu działa, jakby przepisu nie było. A wystarczyłoby, żeby odpowiednie zarządzenie stosowania artykułu 62a wydał prokurator generalny. Większe szanse na umorzenie kary jest teraz przed sądem. Pomagamy pisać wnioski, skuteczność jest prawie stuprocentowa” – mówi Agnieszka Sieniawska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Ustawa precyzująca ilość psychoaktywnych substancji w kieszeni

Na przełomie września i października odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy sporządzonej przez PSPN (Polska Sieć Polityki Narkotykowej) i popieranej przez Ruch Palikota. Ma ona dać ministrowi sprawiedliwości możliwość precyzyjnego określenia, ile można mieć na własny użytek i nie podlegać karze.

Obecnie za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. W typowych przypadkach, a więc przy posiadaniu kilku-kilkunastu porcji narkotyków takich jak marihuana, amfetamina czy ektazy sądy zazwyczaj wymierzają karę od kilku miesięcy do 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby od 2 do 5 lat.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są zalety i wady dobrowolnego poddanie się karze w sprawie o posiadanie narkotyków ?

Zatrzymanym w charakterze podejrzanego o posiadanie niewielkiej ilości narkotyków w trakcie przesłuchania zadaje się pytanie, czy chcą się dogadać z prokuratorem. Prawnicy twierdzą, że warto z tej...

Czy w Polsce POSIADANIE NARKOTYKÓW jest karalne? Co grozi Korze, u której znaleziono marihuanę? Czy w Polsce POSIADANIE NARKOTYKÓW jest karalne? Co grozi Korze, u której znaleziono marihuanę?

Znana piosenkarka Olga J., czyli Kora została zatrzymana przez policję za podejrzenie posiadania narkotyków. Artystka usłyszała zarzut posiadania substancji odurzających, za co grozi jej do 3 lat...

Aktualizacja: 09.11.2014 13:37
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.