porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Prawa rodzicielskie a rozwód: jakie są zasady? Sąd orzekając rozwód musi unormować kwestię opieki nad dziećmi, kontaktów ...
Jak zameldować nowo narodzone dziecko? sprawdź kto i gdzie może tego dokonac. urodzenie dziecka formalności

Formalności po urodzeniu dziecka - jak i gdzie zameldować dziecko?

Narodziny nowego członka rodziny to ogromna radość dla rodziców. Wiąże się to jednak z paroma niezbędnymi formalnościami. Jednym z nich jest obowiązek meldunkowy. Sprawdź jak i gdzie zameldować dziecko. Formalności związane z narodzeniem dziecka.

Jak odbywa się zameldowanie noworodka? 

Zameldowanie nowo narodzonego dziecka odbywa się z urzedu, po dokonaniu zgłoszenia narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego(odpowiedniego dla miejsca narodzin dziecka). 

Przydatna może być informacja o tym, że sporządzenie aktu urodzenia dziecka we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje czynność zameldowania. 

Adres zameldowania dziecka będzie taki sam jak rodziców a data sporządzenia aktu urodzenia będzie datą zameldowania noworodka. 

A co jeśli rodzice nie są już razem? 

Polskie prawo dopuszcza różne miejsca zameldowania noworodka na pobyt stały:

  1. W miejscu stałego pobytu matki dziecka, lub
  2. w miejscu stałego pobytu tego z rodziców, który faktycznie przebywa z dzieckiem, lub
  3. w miejscu wskazanym przez Sąd Opiekuńczy – jeśli opieki nad dzieckiem nie sprawuje żaden z rodziców.

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania rodzice lub opiekunowie prawni dziecka muszą dokonać wymeldowania dziecka i zameldowania ponownie w nowym miejscu. 

Kto może zgłosić narodziny dziecka? 

Zgłoszenia może dokonać:

1. ojciec dziecka;

2. matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala;

3. inna osoba uczestnicząca przy porodzie;

4. lekarz;

5. położna.


SPRAWDŹ: Rejestracja dziecka. Akt urodzenia, pesel, formalności po urodzeniu dziecka.

Jak zarejestrować dziecko. Gdzie się zgłosić, jakie dokumenty należy zabrać - poradnikzdrowie.pl >>

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zameldować dziecko? Jak zameldować dziecko?

Urodziłaś dziecko? Musisz dopełnić szeregu formalności, związanych z pojawieniem się na świecie nowego obywatela. Jedną z nich jest zameldowanie malca.

Urodzenie dziecka. Jakie formalności musimy wypełnić? Jakie urzędy odwiedzić?

Narodziny dziecka, jedna z najszczęśliwszych chwil w życiu. Pamiętajmy jednak, żeby naszą radością podzielić się nie tylko z rodziną i najbliższymi, ale także z urzędem. Jakich formalności musimy...

Aktualizacja: 10.05.2013 22:34
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Łukasz Tusk, poseł PO?

Czy poseł na sejm Łukasz Tusk jest spokrewniony z byłym ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.