porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Prawa rodzicielskie a rozwód: jakie są zasady? Sąd orzekając rozwód musi unormować kwestię opieki nad dziećmi, kontaktów ...
Jak zameldować nowo narodzone dziecko? sprawdź kto i gdzie może tego dokonac. urodzenie dziecka formalności

Formalności po urodzeniu dziecka - jak i gdzie zameldować dziecko?

Narodziny nowego członka rodziny to ogromna radość dla rodziców. Wiąże się to jednak z paroma niezbędnymi formalnościami. Jednym z nich jest obowiązek meldunkowy. Sprawdź jak i gdzie zameldować dziecko. Formalności związane z narodzeniem dziecka.

Jak odbywa się zameldowanie noworodka? 

Zameldowanie nowo narodzonego dziecka odbywa się z urzedu, po dokonaniu zgłoszenia narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego(odpowiedniego dla miejsca narodzin dziecka). 

Przydatna może być informacja o tym, że sporządzenie aktu urodzenia dziecka we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje czynność zameldowania. 

Adres zameldowania dziecka będzie taki sam jak rodziców a data sporządzenia aktu urodzenia będzie datą zameldowania noworodka. 

A co jeśli rodzice nie są już razem? 

Polskie prawo dopuszcza różne miejsca zameldowania noworodka na pobyt stały:

  1. W miejscu stałego pobytu matki dziecka, lub
  2. w miejscu stałego pobytu tego z rodziców, który faktycznie przebywa z dzieckiem, lub
  3. w miejscu wskazanym przez Sąd Opiekuńczy – jeśli opieki nad dzieckiem nie sprawuje żaden z rodziców.

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania rodzice lub opiekunowie prawni dziecka muszą dokonać wymeldowania dziecka i zameldowania ponownie w nowym miejscu. 

Kto może zgłosić narodziny dziecka? 

Zgłoszenia może dokonać:

1. ojciec dziecka;

2. matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala;

3. inna osoba uczestnicząca przy porodzie;

4. lekarz;

5. położna.


SPRAWDŹ: Rejestracja dziecka. Akt urodzenia, pesel, formalności po urodzeniu dziecka.

Jak zarejestrować dziecko. Gdzie się zgłosić, jakie dokumenty należy zabrać - poradnikzdrowie.pl >>

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Urodzenie dziecka. Jakie formalności musimy wypełnić? Jakie urzędy odwiedzić?

Narodziny dziecka, jedna z najszczęśliwszych chwil w życiu. Pamiętajmy jednak, żeby naszą radością podzielić się nie tylko z rodziną i najbliższymi, ale także z urzędem. Jakich formalności musimy...

Dodatkowy urlop macierzyński. Kto może wydłużyć urlop macierzyński? Dodatkowy urlop macierzyński. Kto może wydłużyć urlop macierzyński?

Zwykły urlop macierzyński trwa 20 tygodni, ale są sytuacje, w których warto go wydłużyć. Dowiedz się, na jakich zasadach można to zrobić. Wyjaśniamy, kto może wziąć dodatkowy urlop macierzyński i czy...

Aktualizacja: 10.05.2013 22:34
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej?

Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej? Królowa polskich seriali ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.