porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zwrot VAT za materiały budowlane w IV kwartale 2013 – jakie LIMITY?
Zwrot VAT za materiały budowlane w IV kwartale 2013 – jakie LIMITY? Limity zwrotu VAT za materiały budowlane spadną w stosunku do ...
Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego?

Dowód osobisty - wymiana, koszt, termin ważności. Jakie formalności?

Zastanawiasz się, kiedy wymienić dowód, jaki jest tego koszt i jakie formalności trzeba dopełnić? Ten poradnik jest dla Ciebie. Przeczytaj i dowiedz się,co łączy się z posiadaniem dowodu osobistego.
Dowód osobisty - wymiana, koszt, termin ważności. Jakie formalności?
Wzór dowodu osobistego fot.: msw.gov.pl

Obowiązek posiadania dowodu osobistego

Obowiązek ten ma każdy obywatel polski i zamieszkały w Rzeczypospolitej Polskiej, który ukończył 18 rok życia lub 15 rok życia i "pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką."

Terminy ważności dowodu osobistego

  • 10 lat od daty jego wydania – w przypadku osób, które ukończyły 18 lat

  • 15 lat od daty jego wydania – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia

  • na czas nie oznaczony – w przypadku osoby, która ukończyła 65 rok życia, o ile osoba ta zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności.

Koszt nowego dowodu osobistego

Wydanie nowego dowodu osobistego jest całkowicie bezpłatne. Ale już zrobienie odpowiedniego zdjęcia do dowodu - nie. Dlatego wymiana dowodu będzie nas kosztowała co najmniej tyle ile fotografia do niego.

Obowiązek wymiany dowodu osobistego

Dowód osobisty trzeba wymienić w przypadku:

  • zmiany danych, które są umieszczone w tym dokumencie

  • uszkodzenia lub innej okoliczności, która utrudnia identyfikację tożsamości osoby

  • upływu terminu ważności

Formularz do wymiany dowodu osobistego

Wniosek, który składamy we właściwym sobie urzędzie można w łatwy sposób pobrać na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z linku podanego poniżej:

https://www.msw.gov.pl/pl/dowody-i-paszporty/ewidencja-ludnosci-dow/dowody-osobiste/wydanie-dowodu-osobist/4544,Formularze-do-pobrania.html

 Dokumenty wymagane przy wymianie dowodu

  • dwie fotografie o wymiarach 35 x 45 mm

  • odpis skrócony aktu urodzenia lub odpis skrócony aktu małżeństwa

  • w przypadku osób owdowiałych lub rozwiedzionych - także dokument poświadczający aktualny stan cywilny

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 30.08.2013 15:22
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Szulawiak?
Kim jest Marta Szulawiak?

Martę Szulawiak pamiętają zapewne fani pierwszej edycji top model. Obecnie ...

BAZA PORAD
Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.