porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zwrot VAT za materiały budowlane w IV kwartale 2013 – jakie LIMITY?
Zwrot VAT za materiały budowlane w IV kwartale 2013 – jakie LIMITY? Limity zwrotu VAT za materiały budowlane spadną w stosunku do ...
Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego?

Dowód osobisty - wymiana, koszt, termin ważności. Jakie formalności?

Dowód osobisty - wymiana, koszt, termin ważności. Jakie formalności?
Wzór dowodu osobistego fot.: msw.gov.pl
Zastanawiasz się, kiedy wymienić dowód, jaki jest tego koszt i jakie formalności trzeba dopełnić? Ten poradnik jest dla Ciebie. Przeczytaj i dowiedz się,co łączy się z posiadaniem dowodu osobistego.

Obowiązek posiadania dowodu osobistego

Obowiązek ten ma każdy obywatel polski i zamieszkały w Rzeczypospolitej Polskiej, który ukończył 18 rok życia lub 15 rok życia i "pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką."

Terminy ważności dowodu osobistego

  • 10 lat od daty jego wydania – w przypadku osób, które ukończyły 18 lat

  • 15 lat od daty jego wydania – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia

  • na czas nie oznaczony – w przypadku osoby, która ukończyła 65 rok życia, o ile osoba ta zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności.

Koszt nowego dowodu osobistego

Wydanie nowego dowodu osobistego jest całkowicie bezpłatne. Ale już zrobienie odpowiedniego zdjęcia do dowodu - nie. Dlatego wymiana dowodu będzie nas kosztowała co najmniej tyle ile fotografia do niego.

Obowiązek wymiany dowodu osobistego

Dowód osobisty trzeba wymienić w przypadku:

  • zmiany danych, które są umieszczone w tym dokumencie

  • uszkodzenia lub innej okoliczności, która utrudnia identyfikację tożsamości osoby

  • upływu terminu ważności

Formularz do wymiany dowodu osobistego

Wniosek, który składamy we właściwym sobie urzędzie można w łatwy sposób pobrać na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z linku podanego poniżej:

https://www.msw.gov.pl/pl/dowody-i-paszporty/ewidencja-ludnosci-dow/dowody-osobiste/wydanie-dowodu-osobist/4544,Formularze-do-pobrania.html

 Dokumenty wymagane przy wymianie dowodu

  • dwie fotografie o wymiarach 35 x 45 mm

  • odpis skrócony aktu urodzenia lub odpis skrócony aktu małżeństwa

  • w przypadku osób owdowiałych lub rozwiedzionych - także dokument poświadczający aktualny stan cywilny

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nowe dowody osobiste. Czy trzeba wymienić stary dowód? Nowe dowody osobiste. Czy trzeba wymienić stary dowód?

Od 1 marca 2015 r. urzędy wydają nowe dowody osobiste. Czym różnią się od starej wersji? Czy jest jakiś termin na wymianę dowodu na nowy?

Aktualizacja: 30.08.2013 15:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Michał Malitowski ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.