porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy przez wzrost płacy minimalnej skoczy bezrobocie? Rząd podniósł płacę minimalną. Od 1 stycznia 2012 wzrośnie ona ...
Świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny, to dwie zapomogi dla rodzin chorych dzieci

Co należy się opiekunom i rodzicom wychowującym niepełnosprawne dziecko?

Świadczenia opiekuńcze, do których należy zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne, rodzina dziecka z niepełnosprawnością otrzymuje niezależnie od dochodów. Przy czym zasiłek pielęgnacyjny jest dla dziecka, a świadczenie pielęgnacyjne dla matki, która zrezygnowała z pracy.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w kwocie 153 zł miesięcznie niepełnosprawnemu dziecku, osobie powyżej 16 roku życia, która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie niezależne od dochodów. Podstawą do przyznania jest ważne orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

Świadczennie pielęgnacyjne - kto może się o nie ubiegać?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która zrezygnowała z pracy zarobkowej, aby opiekować się chorym dzieckiem lub osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności (łącznie ze wskazaniami: konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, bądź legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje matce albo ojcu, jak również innym osobom, na których według przepisów kodeksu rodzinnego lub opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny. Jak również opiekunowi faktycznemu dziecka. Opiekę więc może sprawować nie tyko rodzic nad niepełnosprawnym dzieckiem, ale również dorosłe dziecko nad swoim niepełnosprawnym rodzicem czy rodzeństwem, oczywiście po spełnieniu przepisów ustawy.
Świadczenie to również nie jest uzależnione od dochodu i wynosi 520 zł miesięcznie, przyznawane jest na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Komu przysługuje zasiłek rodzinny?

To, czy kwalifikujesz się do zasiłku rodzinnego, zależy od twoich dochodów. Przy uwzględnianiu prawa do zasiłku rodzinnego liczy się dochód na osobę w rodzinie. Zasiłek przysługuje wtedy, gdy na...

Jakie są dodatki do zasiłku rodzinnego? Komu się należą?

Każdej rodzinie otrzymującej zasiłek rodzinny przysługują również dodatki do zasiłku: dodatek za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego, dodatek dla matki lub ojca samotnie...

Komu przysługują świadczenia rodzinne?

Wszyscy, którzy z losowych przyczyn nie mają wystarczających środków na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb życiowych, a zatem osoby samotnie wychowujące dzieci, rodziny wielodzietne, rodziny z...

Aktualizacja: 03.03.2015 11:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest prof. Bogusław Paź? [AFERA z obrażaniem Ukraińców]

Wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim opublikował wpis, w którym nazywa ukraińskich ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.