porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są kary dla pijanych kierowców?
Jakie są kary dla pijanych kierowców? Temat pijanych kierowców z każdą kolejną tragedią wraca jak bumerang. ...
Jakie są kary za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości?

Co grozi za jazdę po pijanemu?

Co grozi za jazdę po pijanemu?

Jakie są kary za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości?

fot.: Zsuzsanna Kilian/sxc.hu
Jazda po pijanemu, czyli pod wpływem alkoholu, to jeden z najczęstszych grzechów kierowców. Jak jest karany i czy wszyscy kierowcy są świadomi, że popełniają wykroczenie?

Na drugi dzień po alkoholowej imprezie często czujemy się świetnie i myślimy, że wszystko jest OK. Siadamy za kółkiem samochodu, podczas gdy we krwi krąży wciąż spora ilość „procentów” i poziom alkoholu we krwi może wynosić wciąż powyżej 0,2 promila. I dla odmiany – możemy czuć się na kacu fatalnie, a wynik badnia mieć bliski zeru.

Ponieważ na oko nigdy nie sprawdzimy, czy możemy już usiąść za kółkiem, warto sprawdzić wynik podręcznym alkomatem. Należy jednak pamiętać, że ten rzadko lub dawno nieużywany może wskazać błędny wynik.

>>> Jakie są kary dla pijanych kierowców? [KLIKNIJ!]

Przyjmuje się zatem, iż minimalnym okresem, po jakim można usiąść za kółkiem, są 24 godziny po spożyciu alkoholu. Najlepiej poczekać jeszcze dodatkowe pół dnia.

Dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu łatwo przekroczyć po zjedzeniu czekoladki z alkoholem lub po zażyciu niektórych leków. Trzeba poinformować o tym policjantów i poprosić o wykonanie ponownego pomiaru po około 20 minutach.

Co grozi kierowcy za jazdę po spożyciu alkoholu?

Kierowca prowadzący pojazd mechaniczny przy zawartości alkoholu we krwi równej od 0,2 do 0,5 promila popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Jeśli alkohol wypijemy przed samą kontrolą i w chwili kontroli wynik wciąż będzie niewysoki, ale funkcjonariusz wyczuje od nas alkohol, policjant wykona badanie alkomatem raz jeszcze.

Karą za takie wykroczenie jest grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł. Kierowcy grozi też utrata uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz kara aresztu od 5 do 30 dni (dość rzadko stosowana).

Co czeka prowadzącego w stanie nietrzeźwości?

Nietrzeźwością nazywa się stan, w którym kierowca prowadzi auto z zawartością alkoholu we krwi równą 0,5 promila lub więcej. Jest to już przestępstwem i podlega karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego.

Grzywnę za to przestępstwo wymierza się w stawkach dziennych. Określa się ich liczbę (od 10 do 540) oraz wysokość jednej stawki (od 10 do 2000 zł). Wysokość ustala są, biorąc pod uwagę zarobki oraz sytuację rodzinną winnego. Prawo jazdy przestępca traci na okres od roku do 10 lat. W przypadku spowodowania wypadku z ofiarami może je stracić nawet do końca życia. Stosowaną karą jest też więzienie (do 2 lat, w przypadku recydywistów – do 5 lat, a osób, które spowodowały wypadek – do 10 lat).

Gdzie nie powinien się poruszać nietrzeźwy kierowca?

Kara po jeździe w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu może zostać wymierzona nie tylko po jeździe po drogach publicznych. Obowiązuje też na drogach wewnętrznych, w strefach zamieszkania, na parkingach pod marketami i centrami handlowymi. Wykroczenia nie są raczej surowo karane, kiedy kierowca poruszał się pod wpływem alkoholu po własnej działce, prywatnej drodze, na własnej łące lub w sadzie przy domu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są kary dla pijanych kierowców? Jakie są kary dla pijanych kierowców?

Temat pijanych kierowców z każdą kolejną tragedią wraca jak bumerang. Wraz z nim pojawiają się pytania: jak powinno karać się pijanych kierowców i czy obowiązujące kary nie są za niskie.

Ewa Farna wypadek. CO GROZI za jazdę po pijanemu, pod wpływem alkoholu? JAKA KARA?

Co grozi za jazdę po pijaku? Jazda pod wpływem alkoholu to przestępstwo, którego dopuściła się m.in. idolka nastolatek Ewa Farna. Piosenkarka będąc po spożyciu alkoholu (4 drinków) spowodowała...

Aktualizacja: 14.02.2014 13:44
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.