porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak długo przysługuje zasiłek chorobowy? Jesli z powodu złego stanu zdrowia nie możesz pracować, należy ...
Jakie zmiany w becikowym od 2013 roku?

BECIKOWE według NOWYCH ZASAD od 2013. Kto dostanie becikowe po wprowadzeniu kryterium dochodowego?

Od 1 stycznia 2013 roku zmienią się zasady przyznawania becikowego, a więc zasiłku w wysokości 1000 złotych, który do tej pory przysługiwał rodzinie każdego nowo narodzonego dziecka. Zobacz, komu teraz przysługuje becikowe.  

Od 1 stycznia 2013 roku zmieniają się zasady, na których przyznawana jest jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł przysługująca każdej rodzinie, w której urodzi się dziecko, a więc becikowe.

Becikowe od 2013 - decyduje kryterium dochodowe

Do tej pory becikowe przysługiwało każdej rodzinie, bez względu na dochody, a jedynie z tytułu narodzenia się dziecka. Od 2013 roku ustawa ulegnie zmianie - prawo do becikowego będzie przysługiwało rodzinie, której dochody nie przekraczają 1922 złotych miesięcznie na osobę (w roku kalendarzowym poprzedzającym ten, w kórym urodziło się dziecko). Wysokość dochodu gmina będzie naliczała na tych samych zasadach, co podczas przyznawania prawa do zasiłku rodzinnego.

Zmiany obejmą jednak wyłącznie dzieci urodzone po 1 stycznia 2013 roku. Rodzice dzieci urodzonych do końca 2012 roku, którzy złożą podanie o becikowe już w 2013 roku, nadal będą rozliczani na starych zasadach.

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby otrzymać becikowe?

Aby otrzymać becikowe, należy złożyć: wniosek o przyznanie jednorazowej zapomogi, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o dochodzie, a także zaświadczenie potwierdzające, że matka pozostawała pod opieką ginekologiczną od 10. tygodnia ciąży i odbyła przynajmniej trzy wizyty lekarskie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 28.12.2012 10:12
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. Kim jest?
Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. Kim jest?

Rzecznikiem prasowym Polskiego Stronnictwa Ludowego jest Krzysztof Kosiński.

BAZA PORAD
Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.